Koľko je na území okresného mesta s 18 tisíc obyvateľmi reštauračných a iných zariadení, v ktorých ponúkajú alkohol? Má samospráva možnosti limitovať počet týchto zariadení a ich otváraciu dobu?
To sú otázky, ktoré sme adresovali na príslušný odbor Mestského úradu v Rožňave. Odpovedala nám Zuzana Mazanová, referentka pre podnikateľskú činnosť.
V meste aktuálne evidujú 71 prevádzok, kde je možné dostať alkoholický nápoj. Sú to prevádzky reštauračného charakteru, pohostinské zariadenia, bary a tiež kluby s hudobnou produkciou.
Mesto, ako samosprávny orgán, malo platné všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého bolo povinnosťou všetkých podnikateľských subjektov oznámiť mestu zámer otvoriť prevádzku a predložiť na schválenie prevádzkový čas. Týmto VZN boli schválené aj minimálne doby, kedy mali byť prevádzky otvorené tak, aby bolo zabezpečené rovnomerné zásobovanie obyvateľstva, čo je povinnosť mesta, vyplývajúca zo zákona o obecnom zriadení.
„Sledovalo sa tým, aby bolo možné zabezpečiť si základné druhy tovarov a služieb aj po pracovnej dobe obyvateľov. A tiež aj to, aby boli chránené záujmy obyvateľov a právo na nočný kľud,“ vysvetlila.
Na základe podnetu občana Pavla Pachníka, ktorý podáva na celom Slovensku podnety na okresné prokuratúry na preskúmanie zákonnosti všeobecne záväzných nariadení miest a obcí, preskúmala Okresná prokuratúra v Rožňave aj spomínané VZN a navrhla ho zrušiť. Tak, ako aj vo väčšine miest na Slovensku.
„Niektoré mestá však takéto VZN uplatňujú v praxi aj naďalej, naše mestské zastupiteľstvo schválilo prijatie protestu a tým bolo toto VZN zrušené,“ spresnila Mazanová.
„Na nás však ostáva aj naďalej napr. problematika rušenia nočného kľudu, ktorý je zákonom o ochrane zdravia stanovený v čase od 22-hej do 6-tej hodiny a práve pri produkciách v niektorých prevádzkach dochádza k takýmto problémom,“ pokračovala.
Ako vyplýva zo zákona o obecnom zriadení, obec pri výkone samosprávy plní úlohy aj na úseku ochrany spotrebiteľa a utvára podmienky na zásobovanie obce, určuje nariadením pravidlá času predaja v obchode, času prevádzky služieb a spravuje trhoviská.
Podľa stanoviska prokuratúry mesto je v zmysle citovaného ustanovenia oprávnené stanoviť všeobecné pravidlá predajného či prevádzkového času, nie však ukladať konkrétne povinnosti subjektom, podnikajúcim v jeho územnom obvode, resp. ukladať povinnosti, ktoré nevyplývajú zo žiadneho zákona.
„Samosprávna funkcia obcí na tomto úseku je v podstate len frázou v zákone o obecnom zriadení,“ vysvetlila situáciu. Mesto podľa nej nemá možnosť obmedziť vznik nových zariadení alebo prevádzok. „K tomu môže vydať negatívne stanovisko Regionálny úrad verejného zdravotníctva, keď pripravované zariadenie nespĺňa podmienky zákona o zdraví ľudí.“
Pripomenula, že niektoré mestá v dávnej minulosti mali snahu upraviť vznik prevádzok v historických centrách mesta. „Tzv. dislokačná komisia rozhodovala o tom, že už nepustia do mesta čínske a vietnamské obchody, ale neprešlo to. Práva vlastníka sú nadradené záujmom mesta a jeho obyvateľov.“
Ako ďalej poznamenala, všetko by mal riešiť trh. „Tak môžu byť v centre mesta napr. aj nočné kluby, ako sa to podarilo aj u nás na Čučmianskej ulici. Mesto nemalo žiadne právne dôvody zrušiť takúto prevádzku priamo v uličke, vedúcej na historické námestie.“
Protest prokurátora, súvisiaci so zrušeným VZN, bol prejednávaný v zastupiteľstve v júli minulého roku.
Početné prevádzky, ponúkajúce v Rožňave alkohol, majú dopad aj na dodržiavanie verejného poriadku, najmä počas víkendových dní.
„V pôsobnosti mestskej polície je z hľadiska dodržiavania verejného poriadku najkritickejší deň piatok – večer a v noci,“ potvrdil nám Róbert Hanuštiak, náčelník rožňavskej mestskej polície.
Mestská polícia, aj v súčinnosti s Policajným zborom SR, prijíma podľa jeho slov adekvátne opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku, ktoré sa odvíjajú od bezpečnostnej situácie.
Niektoré prevádzky sú v piatok, či v sobotu otvorené do neskorých nočných, resp. až ranných hodín. „Pokiaľ by došlo k úprave otváracích hodín, je pravdepodobné, že by to ovplyvnilo i oblasť verejného poriadku,“ uviedol Hanuštiak.
Medzi rizikové lokality podľa neho patria najmä blízke okolia zábavných podnikov a centrum mesta.
Ilustračné foto: Stock.xchng
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Alkohol ponúka až 71 prevádzok"