V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa uskutočnilo ďalšie popoludnie v rámci prázdninového projektu zameraného na výtvarné stredy. Tento raz deti tvorili v secesnom slohu šperky „podľa L.C.Tiffanyho“, alebo inšpirované architektúrou A. Gaudího.
O podujatí nás informovali Gabriella Badin a Anna Lachová.
Secesia odmietla pravidlo rovnej čiary a pravého uhla, dala prednosť línii a prirodzenému pohybu. Umeleckí remeselníci navrhovali predmety, ktoré boli vzdialené kópiám archeologických vykopávok i všednosti priemyselnej výroby. Tvorili predmety každodenného použitia – šperky, knihy, plagáty, bytové doplnky.
Šperky boli precízne prepracované a vysoko sa hodnotili aj pre ich originalitu, dôvtip a nápaditosť.
Veľkým priekopníkom vo výrobe šperkov bol L. C. Tiffany, ktorý bol synom amerického klenotníka, začínal ako maliar, neskôr sa stal slávnym umeleckým sklárom a návrhárom.
Deti, ktoré navštívili galériu, si mohli vyskúšať až štyri techniky výroby šperkov.
Mohli pracovať s hlinou a s na vzduchu tvrdnúcou modelovacou hmotou, z ktorých vyrábali prívesky, brošne, náramky. Tieto zdobili malými kamienkami a sklíčkami. „Okrem zvyčajných šperkov sa objavili ešte zdobené rybičky, jašteričky a iné figúrky zvierat, z ktorých sa po vypálení a zaschnutí stanú veľmi krásne brošne.“
„Veľký záujem bol o prácu s fimom, pretože sa nám podarilo zabezpečiť takmer všetky farebné odtiene tohto materiálu,“ dodali. Šperky vytvorené z fima žiaria veselosťou, ľahkosťou, citlivosťou a pekne tak odzrkadľujú jemný, ale odvážny svet secesie.
Najväčší úspech mali šperky od Tiffanyho. Deti s ľahkosťou otáčali pájky, ktorými ohrievali cín a postriebrenými drôtikmi ozdobovali kamienky.
„Panovala naozaj tvorivá atmosféra, kde deti prinášali svoje nápady a vytvárali veľmi zaujímavé a inšpiratívne kúsky šperkov. Nemuseli by sa hanbiť ani pred samotným L. C. Tiffanym,“ uviedli na záver.
Šperky spolu s ďalšou secesnou tvorbou výtvarných stried budú vystavené na spoločnej výstave v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí a v rámci Dní mesta Rožňava.
Poslednú výtvarnú stredu v galérii venujú tanierom s plastickým secesným motívom.
Akciu podporili Nadácia Orange, Mesto Rožňava a spoločnosť STEFE.
Foto: Galéria Baníckeho múzea v Rožňave
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Secesné šperky v galérii"