Zariadenie sociálnych služieb pri Psychiatrickej liečebni Samuela Bluma v Plešivci získalo na základe predloženého projektu „Kontrasty kontinua“, ktorý sa orientuje na arteterapiu, 2 tisíc eur z grantového programu Nádej 2014, podtitul Umenie lieči a Dotyk lieči od Nadácie VÚB.
Snahou zariadenia je zriadenie arteateliéru, kde hlavný dôraz sa kladie nielen na liečebný potenciál tvorivej činnosti, ale aj na sebavyjadrenie a rozvoj tvorivosti, čo podnecuje sebauzdravovacie mechanizmy.
Zo získaných finančných prostriedkov zariadenie zariadilo ateliér a vybavilo ho ateliérovými a stolovými stojanmi, plátnami rôznych veľkostí, grafickým lisom a množstvom výtvarných potrieb a pomôcok, dôležitých pre tvorbu.
V rozpätí troch mesiacov v rámci projektu pacienti vytvárali kontrastné diela od expresívnych vecí až po harmonické obrazce. Projektovým zámerom bolo vniesť poriadok do chaosu pocitov a vnútorných pohnútok a pomôcť uvoľniť úžasné množstvo dojmov prostredníctvom výtvarného prejavu.
Jednotlivé stretnutia sa orientovali na pocitovú maľbu, vytvorenie výtvarného denníka prostredníctvom monotypie, doplnenej o krátky, ale výstižný text, a tvorbu mandaly, ktorá má silné terapeutické účinky a dokáže človeka stimulovať a motivovať.
Arteateliér bude slúžiť prijímateľom sociálnej služby, ale aj pacientom psychiatrickej liečebne, zaujímajúcim sa o umenie a tvorbu, a poskytne priestor pre experimentovanie s výtvarnými prostriedkami a technikami.
Hlavným cieľom projektu je prostredníctvom sebavyjadrenia rozvíjať tvorivosť, schopnosť komunikovať a spracovaním osobne významnej témy alebo pojmu ako priateľstvo, láska, hnev, smútok, strach či úzkosť, dosiahnuť odstránenie alebo zmiernenie individuálnych ťažkostí duševne chorého človeka.
Ďalším zameraním projektu je uvoľniť a upokojiť telo a myseľ, odbúrať napätie, negatívne emócie a agresiu, aktivizácia a stimulácia, objavovanie nových príležitostí a dosiahnutie zmeny v správaní a prežívaní.
Foto: Psychiatrická liečebňa S. Bluma
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V liečebni Samuela Bluma zriadili arteateliér"