Medzinárodný festival starej hudby Ars Antiqua Europae In Via Gothica 2015 opäť otvára brány gotických chrámov pre verejnosť, ktorá obľubuje hudbu a umenie. Pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu (Smer-SD) organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave 14. ročník Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov.
„Festival Ars Antiqua Europae in Via Gothica každoročne podporuje Ministerstvo kultúry SR a program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Tohtoročná dramaturgia sa orientuje okrem gotických chrámov aj na priestory novootvoreného Domu tradičnej kultúry, kde budú môcť diváci absolvovať prednášky orientované na hudbu, umenie a remeslo. Na účinkovanie v úvodnom a záverečnom koncerte prijali pozvanie aj hudobné talenty z nášho mesta,“ hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.
Program festivalu začína v piatok 18. septembra odbornou prednáškou v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera, kde organizátori privítajú pána Juraja Liberu. Prednáška priblíži hudbu Európy od baroka až po súčasnosť. Môžeme sa tešiť na rôzne ukážky, ktoré bude prezentovať na akordeóne, jeho koncert doplní sopranistka Barbora Ďubeková z Košíc.
V tento deň sa barokové melódie presunú do evanjelického kostola v Štítniku, kde oficiálne otvorí festival moderátorská dvojica Zuzana Bobríková a Juraj Genčanský, program „Concerti dell´Ospedale“ predvedie komorný súbor Cuore Barocco z Bratislavy pod vedením Tomáša Kardoša – vynikajúceho violončelistu. V Štítniku sa predstaví aj mladý a nepoznaný talent Ján Vilim, ktorý bude spievať za doprovodu Márie Senglerovej barokové skladby.
V sobotu 19. septembra o 10-tej hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera čaká priaznivcov materiálnej krásy prednáška s názvom „Renesancia štítnickej čipky“, ktorú povedie odborníčka Julianna Máté, víťazka slovenského kola medzinárodnej konferencie mladých talentov TUDOK. Odborníčka na klávesové nástroje, konkrétne na čembalo, organ a klavír, sa predstaví v Čečejovciach, na koncerte s názvom „Cesty starej hudby z Anglicka do Talianska“.
Magdalena Rainko pochádza z Poľska, no momentálne pôsobí v Českej republike. Počas svojej kariéry spolupracovala s mnohými umelcami. Na tento koncert si prizvala opernú speváčku, rodáčku zo Slovenska Andreu Škarbovú.
V nedeľu 20. septembra sa presunie program do Lipovníka. Koncert otvorí Symphonic News Trio, ktorého zoskupenie tvoria absolventi VŠMU a členovia orchestra SND. Tradične zaznejú aj zvuky zrekonštruovaného organu. Miroslav Píš, titulárny organista v kostole svätých Košických mučeníkov v Košiciach spolu so speváčkou Júliou Gurbaľovou spestria nedeľné doobedie v kostole sv. Jána Krstiteľa.
O 18-tej hodine sa presunie festival za brány okresu Rožňava. V Markušovciach v kaštieli budú organizátori hostiť trojicu umelcov, ktorých pôvod je rôznorodý. Harfistka Stanislava Ramešová a huslista Roman Fedchuk sú pôvodom z Ukrajiny. Počas svojej kariéry navštevovali školy v Ukrajine, v Prahe, v Moskve a momentálne pôsobia v Českej republike. Slovenská speváčka Naděžda Chrobáková doplní ich inštrumentálny zvuk svojím výnimočným hlasovým potenciálom.
Slávnostné ukončenie 14. ročníka Ars Antiqua Europae in Via Gothica sa bude konať v Kaštieli Betliar v pondelok 21. septembra o 18-tej hodine. Diváci budú mať možnosť vojsť do deja, kde sa naučia tajnú reč vejárov v podaní barokového súboru Marquise. Skupina umelcov z Budapešti privedie hostí do inej doby pomocou využívania rôznych obrazových, dramaturgických a javiskových prostriedkov a tak sa tento koncert pre každého stane potešením. Mužské a koloratúrne ženské sopránové tóny spoločne pôsobia výnimočnosť znenia skupiny Marquise.
V sprievodnom programe vystúpi duo Marietta Roxerová na flaute a Peter Henriczy na gitare. Hovoreným slovom počas celého festivalu bude divákov sprevádzať moderátorská dvojica Zuzana Bobríková a Juraj Genčanský.
Podrobný program festivalu si môžete pozrieť kliknutím sem
Ilustračné foto: Archív GOS Rožňava
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Prehliadka historickej hudby európskych regiónov"