Z viac ako dvetisíc obcí sa umiestnili v prvej dvadsiatke

Obce Krásnohorské Podhradie a Betliar v Rožňavskom okrese sa ľuďom páčia. Dôkaz toho predkladá informačný portál Slovakregion, v súťaži ktorého obsadili pätnástu a sedemnástu priečku z viac ako dvetisícsedemsto prihlásených. V preteku o „Najkrajšie mesto a obec Slovenska 2015“ si spomedzi 139 miest vybojovala Rožňava pekné 38 miesto a Revúca sa ocitla na 56 priečke rebríčka. Hlasovania sa mohol zúčastniť každý individuálne a rozhodnúť sa mohol podľa bydliska, sympatií alebo miesta, kde sa mu najviac páči.

Cieľom súťaže bolo poukázať na krásy našich krajov, miest a obcí, a v neposlednom rade na snahu primátorov a starostov o ich rozvoj. Súťaž bola oproti minulým ročníkom trošku iná. Novým pravidlom bolo, že zvíťazí mesto/obec, ktoré získa najviac hlasov a zároveň bude mať najviac užívateľov odovzdávajúcich hlas. Oficiálne verejné odovzdávanie cien pre víťazov sa bude konať vjanuári 2016 vo Výstavisku Incheba v Bratislave.

Pre našu obec je toto umiestnenie veľkou cťou. Naozaj sa snažíme, aby u nás bol poriadok a čisto, obnovujeme cesty, budovy i okolie obce,“ hovorí starosta Peter Bollo. Podľa jeho slov premenou prešli v poslednom období najmä najstaršie budovy vo vlastníctve obce kde sídlil bývalý Obecný úrad, zdravotné stredisko aj fitnescentrum. “Na aktivačných prácach máme šikovných murárov a iných majstrov. Postupne sme upravili Františkin park, osadili lavičky, zrenovovali storočný historický kovaný plot, ktorý socialistický zväzáci natreli necitlivo zelenou farbou,“ vymenoval aktivity obce starosta.

Prvá písomná zmienka o Krásnohorskom Podhradí je datovaná z roku 1322 a o Betliari sa začalo písať o čosi neskôr, v roku 1330. Obe obce spája viac než takmer rovnaké umiestnenie v spomínanej súťaži. Spoločného menovateľa majú v rodine Andrássyovcov.

Už v roku 1578 bol na hrad Krásna Hôrka prevelený Peter I. Andrássy, čím sa v Gemeri začala takmer štyristoročná „vláda“ jeho rodu. Dlhé roky boli Andrássyovci v pozícii hradných kapitánov, no v roku 1642 dostal Matej II. krásnohorské panstvo i betliarske majetky do dedičného vlastníctva od kráľa Ferdinanda III. Koncom 17. storočia došlo k deleniu rodového majetku, čím vznikli dve vetvy rodu – staršia betliarska so sídlom v Betliari a mladšia dlholúcka alebo monocká, ktorá zostala na hrade Krásna Hôrka.

Renáta MAZURKOVÁ

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Z viac ako dvetisíc obcí sa umiestnili v prvej dvadsiatke"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.