P. Zajac o slovensko-maďarských vzťahoch

Peter Zajac je známy doma i vo svete nielen ako literárny kritik, ale aj ako politik. V sobotu navštívil pracovne Rožňavu.

Jeho hostiteľom bol krajský predseda OKS, rožňavský podnikateľ a náš spolupracovník Tibor Takáč.

Využili sme príležitosť, aby sme sa ho spýtali na jeho názor v otázkach aktuálnych slovensko-maďarských vzťahov.


Ako hodnotíte aktuálne slovensko-maďarské vzťahy?
„Ešte v SDK sme sa usilovali vytvoriť taký vzťah medzi SDK a SMK, ktorý by založil dobré a trvalé vzťahy na politickej scéne. Aj keď to nie vždy a celkom dobre fungovalo, predsa len to vytvorilo v rokoch 1998 až 2006 také predpoklady, že tie existujúce problémy sa dostali do takej latentnej podoby. V podstate sa ten nacionalizmus slovenský a tie veľmi radikálne postoje z maďarskej strany neobjavovali.

Po roku 2006, keď nastúpila táto vláda, Fico, Slota a Mečiar, je v prirodzenej povahe tejto vlády nacionalizmus. Nacionalizmus ako politický nástroj a to nielen u Slotu, ale v takej troška „soft“ podobe u Mečiara aj u Fica. To je to, čo ich spája. Začali s tým hneď veľmi tvrdo po voľbách. Klasickým príbehom toho bol príbeh Hedvigy Malinovej, kde sa slovenské obyvateľstvo nejakým spôsobom už nastavilo. Fico s Kaliňákom vystúpili v tom zmysle, že nejde o slovenský nacionalizmus ale o Maďarku – klamárku. 95 % ľudí na Slovensku im uverilo, lebo to bolo podané veľmi sugestívne, aj keď pravda bola úplne opačná. To bol taký zlom, ktorým sa naštartoval ich nacionalistický program, ktorý Ficova vláda vedome pestuje.“

Prečo to potrebujú vedome pestovať?
„Slotovi to získava voličov, však on nemá žiadnu inú agendu, okrem agendy, týkajúcej sa finančných tokov od jeho ministrov smerom k SNS. Raz za mesiac- dva, keď už mu dôjde dych, stlačí ten gombík a spustí tú agendu naprosto účinne, pretože to medzi ľuďmi proste existuje. To napätie vo väčšej či menšej miere je tam vždy.

Ficovi to vyhovuje preto, že mu to zaručuje podporu. Je to téma, ktorej na Slovensku je veľmi ťažko vzdorovať. Dnešná opozícia, ktorá bola predtým vo vláde s SMK, tie pozície vyprázdnila, urobila úkrok smerom k Ficovmu nacionálnemu programu a nie k opozičnej spolupráci s SMK.

Na druhej strane, výmena Bugára na čele SMK, ktorého program bol nastavený na spoluprácu maďarsko-slovenskú, za Csákyho, ktorého program je nastavený na spoluprácu s Durayom a na stupňovaní konfliktu, vytvárajú taký zvláštny vzťah, že tej nacionalizujúcej rétorike vo vládnej koalícii sa veľmi dobre darí a ešte sa týmto spôsobom rozštiepila opozícia.“

Aké môžu byť dôsledky takejto politiky?
„Ono to vyzerá ako taká politická hra, lenže to je strašne nebezpečné, pretože pod tou hrou politických špičiek sa pomaly ale iste mení nastavenie vzťahov bežných ľudí. Dnes už neplatí to, čo sa vravelo v minulosti, že sa to týka iba politických špičiek. Vzťahy medzi obyčajnými ľuďmi sa zhoršujú, z jednej aj druhej strany. Čo je však ešte nebezpečnejšie, začína sa to prenášať medzi deti, školákov. O tom sa vo verejnej debate veľmi zatiaľ nehovorilo, ale výskumy potvrdzujú, že k zhoršeniu vzťahov medzi 15-ročnými deťmi došlo za posledné dva roky. Je tam priama súvislosť so zmenou politickej klímy. To, čo sa zdá byť pre vládnu koalíciu také pohodlné, pretože jej to vytvára medzi voličmi popularitu, je z hľadiska budúcnosti Slovenska veľmi nebezpečné. Poviem to na jednom príklade. Keď sa hovorí o eurofondoch, že je evidentné, že sa presúvajú z južného Slovenska inam, tak to predsa nepoškodzuje len tam žijúcich Maďarov, ale vytvára to živnú pôdu pre to, aby bolo južné Slovensko chudobnejšie, ako jeho ostatné časti.“

Kam to môže všetko dospieť?
„Nechcem byť nejaký kuvik, ale historicky platí len jedno: pokiaľ sa nevybudujú trvale dobré vzťahy a pokiaľ sa tie vzťahy nepestujú, pretože to nefunguje samo od seba, ale treba ich pestovať, tak to nevyhnutne vedie ku konfliktom. Tie sa potom len stupňujú a to stupňovanie napokon vedie vždy len k násiliu. Nechcem takúto atmosféru vyvolávať, ale to je normálna historická skúsenosť, že akonáhle sa prejde z trajektórie spolunažívania na trajektóriu konfliktu, tak vždy sa to končí násilím.“

Ďakujeme za rozhovor.

Foto & Video: Martin Kuchár ml.

Opravedlňte nám prosím zníženu kvalitu obrazu. Ďakujeme.

REDAKCIA _ redakcia@inforoznava.sk


Pozn.red.: Rozhovor nebol autorizovaný, Peter Zajac to nepožadoval.

Poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudí, ktorí nie sú známi? Ak áno, zašlite nám svoje tipy e-mailom na adresu redakcia@inforoznava.sk a pomôžte nám zviditeľniť tých, ktorí si to zaslúžia.

Aktuálne k téme pripájame (nedeľa 5. 10.) video SME.sk „Opitý Slota nazval maďarskú ministerku chuderou“, kliknite tu a taktiež príspevok „Slota chce cvičiť armádu?“ od nášho Maťa na jeho blogu na SME.sk – pozrite tu.

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "P. Zajac o slovensko-maďarských vzťahoch"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.