Rokovali uprostred osady

Netradičné zasadnutie

Uskutočnilo sa 25. mája a začalo uprostred rómskej osady. Na mieste kde predtým stála materská škôlka.

Teda aspoň tak to bolo avizované. Pár minút po sedemnástej na mieste „zrazu“ ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa tu má stretnúť 9 poslancov na čele so starostom obce.

Prítomní Rómovia veselo hrali karty, ostatní sa prechádzali, deti behali dookola a so záujmom sa zhlukovali v okolí fotoaparátu.

Postupne začali prichádzať skalní, ktorí sa zasadnutí pravidelne zúčastňujú ako obecenstvo, neskôr dorazili aj poslanci. Zaujímavé bolo aj to, že práve v tej chvíli sa hustota budúcich kandidátov na post starostu obce na meter štvorcový prudko zvýšila až na 4 kusy.

Tento spôsob zasadnutí začal minulý rok, zrejme na návrh rómskych poslancov, aby aj zástupcovia „gádžov“ videli na vlastné oči, aspoň 2 x ročne, aké problémy trápia tunajších obyvateľov.

Tentokrát nastalo akési „vyšetrenie v domácnosti“ na základe už druhýkrát podanej žiadosti miestnej obyvateľky o finančný príspevok (497,91 €), ktorej sa pomaly ale isto zvalí polovica domu. Druhým bodom rokovania bola potreba opätovného oplotenia a zasklenia okien vodojemu, ktoré sú značne zdemolované.

Krátko po osemnástej už zasadnutie pokračovalo v klube pri kultúrnom dome, tak ako obvykle.

Žiadosť obyvateľky rómskej osady bola zamietnutá, zrejme z obavy z toho, že by sa neskôr roztrhlo vrece s podobnými žiadosťami. Odporúčania sociálnej komisie poskytovať finančné príspevky sa týkajú riešenia problémov iného druhu a inej sociálnej odkázanosti.

Ďalším bodom programu zasadnutia bol aj viackrát spomínaný postup vymáhania nedoplatkov na miestnych daniach a poplatkoch. Poslanci súhlasili s opatrením, že sa doterajším neplatičom zašle posledná výzva pred začatím vymáhania nedoplatkov prostredníctvom exekútora.

Zaujímavou bola aj téma prípravy na letnú turistickú sezónu. Priamo z úst starostu obce odznelo, že návštevnosť ubytovacích zariadení klesla oproti predchádzajúcim sezónam, čomu je zrejme na vine tento rok aj počasie. Mal na mysli ubytovacie zariadenia priamo vo vlastníctve obce.

Všetky zariadenia vo vlastníctve obce, poskytujúce služby /kemping, parkovisko a sociálne zariadenia pod hradom/ sú (boli v čase zasadnutia)  podľa samosprávy obce pripravené. V preklade to znamená, že sú už aj otvorené a pripravené zarábať.

Príprava na turistickú sezónu žiaľ neznamená to, že v obci sprevádzkovali nejaké nové doplnkové služby, že spravili prieskum, ktorá banka by mala záujem umiestniť v obci bankomat, alebo trebárs vymenili či aspoň čerstvou maľbou oživili informačné tabule.

Občania aj organizácie by však možno radi napodobnili príklad neďalekej Krásnohorskej Dlhej Lúky, ktorá organizuje podujatia ako na bežiacom páse a je známa neprekonateľnými tradičnými akciami a slávnosťami pre všetky vekové kategórie.

Obecné zastupiteľstvo však  správu o príprave na letnú turistickú sezónu zobralo len na vedomie. Tak, ako  inokedy, tak ako iné správy. Tak ako po iné roky je to asi všetko, čo pre letnú turistickú sezónu urobilo.

Slabým svetlom nádeje v tejto nečinnosti je možno jediná dobrá správa. Obec promptne zareagovala na výzvu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré v spolupráci so samosprávnymi krajmi vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok /NFP/.

Ten je zameraný na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a na podporu a rozvoj infraštruktúry cestovného ruchu. Pracovný názov projektu, na ktorý obec finančné prostriedky žiadala, je „Krásna Hôrka a okolie“.

Čo to konkrétne znamená, aké sú zámery obce v súvislosti s týmto projektom, koľko to všetko stálo, aký obnos dostaneme a čo z neho zrealizujeme, čo všetko sa v partnerskej zmluve, ktorú sme uzavreli s obcou Krásnohorská Dlhá Lúka, nachádza,  o tom všetkom podrobnejšie až v nasledujúcom príspevku.  




BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rokovali uprostred osady"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.