Darebáci a múdra Čína

jing_jang_min.jpgAj minulý týždeň sa niesol v znamení politologicko-kultúrnych lekcií, ktoré nám onlajn ponúkli naši first class politici. A ako onedlho zistia aj tí menej chápaví z nás, budú nás ich prednášky (a ich dôsledky) stáť ešte poriadne draho…

V starovekej Číne po celé stáročia platilo pravidlo, že panovník, ktorý nedodržiaval zákony Podnebesia a opustil princípy Cesty TAO, má byť zvrhnutý ľuďmi žijúcimi v danom kráľovstve.

Obohacovanie sa na úkor svojich poddaných, vedenie nezmyselných útočných vojen, nedôsledné spravovanie verejných záležitostí, nespravodlivé rozsudky a mnohé iné prehrešky boli príčinou, že roľnícke povstania tam boli prakticky na dennom poriadku.

Boli prirodzeným vyústením intuitívneho poznania roľníkov a drobnej aristokracie, že nedržať sa toho, čo je správne a dobré, vedie jednoducho k nešťastiu a materiálnej i duchovnej biede.

Vymeniť svojho panovníka bolo ich neodňateľným právom ba povinnosťou, keďže v podstate jedinou nespochybniteľnou axiómou v ich živote bolo kráčať Cestou TAO. Nie podporovať panovníkov, ktorí nepracujú v prospech ľudí, ktorým vládnu.

U nás, keďže sme podľa našich vlastných slov integrálnou súčasťou nielen západnej civilizácie ale Civilizácie vôbec, to funguje trocha inak.

A je úplne jedno, či sa začneme baviť o sučasných alebo bývalých koaličných stranách.

Politickí katolíci už pravdepodobne úplne stratili súdnosť a v mene svojich spoločnosť rozdeľujúcich dogiem obetovali znovuzvolenie v budúcich parlamentných voľbách na oltár “kryštalizácie politickej scény”.

Táto ich prvá stranícka schizma svedčí – ako výstraha – len o jednom: keď budeme vychádzať z premisy, že politika je umením kompromisov nie z nejakých pofidérnych idealistických pohnútok či pseudohumanistických “tlakov svedomia”, ale z jedného prostého dôvodu – že neschopnosť dohodnúť sa nás vylučuje z racionálne uvažujúceho spoločenstva, tak si možno uvedomíme, o čo týmto pánom vlastne ide.

VeľkýMalý kápo z Reformátorského gangu nečakal, kým mu mladí jastrabi pripravia krušné chvíle na masovom straníckom zlete a zbavil sa ich obvinením, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani aparátčici v 50tych rokoch.

Hehe, že vraj organizovali vznik provládnych zamestnaneckých odborových zväzov a flagrantne porušili vnútrostranícku disciplínu… no jo, patterny správania sa k názorovým oponentom sú asi zažraté hlboko.

A veru nie pod kožu jednotlivých funkcionárov – vyzerá to skôr na systémovú chybu myslenia, ktorá pravdepodobne nezávisí ani tak od práve vládnucej ideológie, ako od charakterovej výbavy tých, ktorí majú zhodou okolností navrch.

Ale nerobme si ilúzie o tom, čo sa v skutočnosti deje.

Situáciu v strane krásne ilustrujú slová, ktorými sa častovali: hromadná politická poprava, kolaborácia, exkomunikácia… Je prosto vidieť, že chalani chodili na rovnaké školenia nejakých pofidérnych neziskoviek.

Neprekvapil šéf národne dezorientovaných Slovákov a iných pochybných existencií, pre ktorého je slovo „hnůj“ v spojení s osobou štandardným slovným spojením a povolanie predavačky niečím odpudzujúco prízemným.

Ešteže sa tým nedotkol väčšiny voličskej základne svojej strany, ktorej dosiahnuté vzdelanie umožňuje zdieľať blahosklonné povýšenectvo svojho predsedu.

Počínanie pána premiéra v kauze pezinskej mestskej skládky s dovolením ctených čitateľov radšej nebudem komentovať.

Čína mala svoj tisícročiami overený „řád“, podľa ktorého fungoval celý svet. Staroveké Grécko zase svoju demokraciu privilegovaných občanov. My máme (nielen) horespomenutých funkcionárov, ktorí sa nás snažia presvedčiť, že máme byť pokojní a bez reptania akceptovať ich výčiny.

A ja zase odporúčam nestrácať ani na okamih zo zreteľa možnosti, ktoré nám ponúka vekmi overená tradícia múdrej Číny.

© Inforoznava.sk    Rado Kovács kovacs@inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Darebáci a múdra Čína"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.