Zverejnenie uhradených i neuhradených faktúr mesta od 1. 1. 2010 je chvályhodným činom, ktorý však odkryl už vôbec nie chvályhodné narábanie (slovo hospodárenie tu nemá svoje významové opodstatnenie) s peniazmi daňovníkov. Zatiaľ najväčšiu odozvu mali zrejme faktúry, uhradené poslancom E. Szabadosovej (SMK) a L. Dávidovi (nez.).
Bez ohľadu na to, o ktorých poslancov ide, skutočnosť, že niekto je poslancom/poslankyňou by nemala byť dôvodom, aby zároveň nemohol/nemohla mestu poskytovať služby ako živnostník (SZČO), alebo majiteľ či konateľ iného podnikateľského subjektu. V tomto konkrétnom prípade však pochybnosti vyvoláva spôsob, akým sa k zákazke obaja poslanci dostali. Čo je iba ďalší dôvod požadovať, aby mesto pri objednávaní takýchto služieb používalo transparentnejšie formy verejného obstarávania, ktoré zvýšia počet subjektov, uchádzajúcich sa o zákazku a znížia riziko zmanipulovania verejného obstarávania.
V prípade poslanca Dávida by však skutočnosť, že je zamestnancom organizácie zriadenej mestom a to na plný úväzok, mala byť dôvodom, aby nemohol vykonávať podnikateľskú činnosť, ktorá sa navyše kryje s predmetom činnosti firmy, v ktorej je zamestnaný. Ak jeho zamestnávateľ súhlasil s tým, že môže túto činnosť vykonávať ako SZČO, dopustil sa závažnej chyby. A rovnakej chyby sa dopustilo mesto, ak poslancovi Dávidovi túto zákazku udelilo.
Je bežné, že zamestnávatelia vyžadujú od svojich zamestnancov, aby popri svojom zamestnaní nevykonávali žiadnu podnikateľskú činnosť a ak s takouto vedľajšou podnikateľskou činnosťou súhlasia, tak okrem toho, že ju zamestnanec v žiadnom prípade nesmie vykonávať v pracovnom čase (aj keby práve nemal čo robiť), tak nesmie ísť o predmet činnosti, ktorý je predmetom podnikania zamestnávateľa, pretože môže svojmu zamestnávateľovi konkurovať a oberať ho o zákazky.
Druhou faktúrou, ktorá stojí za povšimnutie, je pravidelná mesačná platba 595 eur pre Slovensko-japonskú obchodnú komoru. Primátor mesta Rožňava Vladislav Laciak (Smer-SD) pre denník Korzár uviedol: „Je to pozostatok mojej cesty do Japonska, kde som nadviazal kontakty s tamojšou investičnou agentúrou a obchodnými zástupcami.“ Rožňava sa stala členom komory a príspevok podľa neho slúži na prezentovanie mesta v Japonsku, ako aj na lákanie japonských investorov. „Stále živíme nádej, že nejakého do parku získame,“ konštatuje primátor.
Prečo mesto Rožňava platí členstvo práve v Slovensko-japonskej obchodnej komore? (Zo zoznamu faktúr som nevyčítal, že by mesto bolo členom aj nejakej inej medzinárodnej obchodnej komory).
Prečo ma to zaujíma? Pretože podľa informácií Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) patrí Japonsku medzi zahraničnými investormi dvanáste až šestnáste miesto. Poradie štátov podľa objemu úspešne zrealizovaných projektov na Slovensku v rokoch 2002-2009 je nasledovné (Zdroj: SARIO/Príbehy úspešných) :
1. Nemecko 15%
2. Južná Kórea 10%
3. Rakúsko 7%
4.-7. USA, Francúzsko, Dánsko, Taliansko po 6%
8. Veľká Británia 5%
9.-10. Belgicko, Španielsko po 4%
11. Holandsko 3%
12.-16. Česká republika, Fínsko, Švajčiarsko, Švédsko, Japonsko po 2%
Navyše v posledných rokoch je podiel Japonska na priamych zahraničných investíciách na Slovensku ešte nižší ako za celé uvedené obdobie. V roku 2007 bolo Japonsko až na 28. mieste (poradie na prvých miestach: Holandsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Maďarsko,…) a v roku 2008 tiež na 28. mieste (poradie na prvých miestach: Holandsko, Rakúsko, Taliansko, Nemecko, Maďarsko,….).
Takže ešte raz otázka: Prečo si Rožňava platí členstvo práve v Slovensko-japonskej obchodnej komore?
A nie v Slovensko-nemeckej, Slovensko-južnokórejskej alebo Slovensko-holandskej, keď objem investícií z týchto krajín na Slovensku je niekoľkonásobne vyšší v porovnaní s objemom investícií japonských firiem a teda aj pravdepodobnosť, že sa Rožňave podarí získať investíciu z niektorej z týchto krajín je niekoľkonásobne vyššia.
Vari je členský poplatok v týchto komorách tiež x-násobne vyšší ako členské v Slovensko-japonskej obchodnej komore?
Ivan KUHN
PS: Aj ja by som sa rád šiel pozrieť do Japonska… ale za vlastné…
Foto: Roznava.sk / Primátor V. Laciak v Japonsku
Súvisiace články: Primátor sa vrátil z Japonska
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Faktúry aj túry"