Redakcia portálu Inforoznava.sk vám prináša základné informácie o novej mene Euro, ktorá bude čoskoro aj našou – spoločnou s ďalšími 15-timi európskymi krajinami.
Euro je jednotná mena hospodárskej a menovej únie.
Táto mena vznikla v roku 1999, hoci hotovosť – mince a bankovky – sa začala používať až od 1. januára 2002.
Krajinami eurozóny sú Belgicko, Cyprus (od r. 2008), Fínsko, Francúzsko, Grécko (od r. 2001), Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta (od r. 2008), Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Taliansko a Slovinsko (od r. 2007).
Stvárnenie znaku eura bolo inšpirované gréckym písmenom epsilon ako odkaz na kolísku európskej civilizácie. Vyjadruje tiež prvé písmeno slova Európa.
Autorom spoločných strán mincí je Luc Luycx z Kráľovskej belgickej mincovne. Zobrazujú mapu Európskej únie, resp. Európy a symbolizujú jednotu EÚ.
Dizajn bankoviek navrhol Robert Kalina z Rakúska, je symbolický a viaže sa na historické slohy, ktoré sa odzrkadlili v európskom architektonickom dedičstve. Na prednej strane dominujú okná a brány ako symboly otvorenosti a spolupráce v Európskej únii.
Všetky bankovky a mince sa môžu používať všade v eurozóne.
…
Stanovenie konverzného kurzu (to je kurz, za ktorý si budeme meniť slovenské koruny od 1. januára 2009) sa uskutoční v polovici júla 2008. Stanoví ho Rada EÚ ako koeficient so šiestimi platnými číslicami.
Duálne zobrazovanie cien je vyjadrovanie peňažných hodnôt v slovenských korunách a v eurách súčasne. Toto zobrazovanie sa začne v auguste tohto roku a potrvá až do konca decembra. Bude povinné všade, kde sa uvádza peňažná čiastka, cena alebo hodnota v domácej mene (bankové účty, výplatné pásky, faktúry, maloobchodné ceny, katalógy…).
Ceny budú prepočítané podľa konverzného kurzu a zaokrúhlené na najbližší eurocent (zatiaľ nie je určené, či bude zaokrúhľovanie prebiehať nahor alebo nadol).
Duálny obeh znamená, že budeme môcť platiť v eurách i v slovenských korunách súčasne. Toto obdobie bude trvať od 1. do 16. januára 2009.
Už od 1. januára 2009 však bude zákonným platidlom na území Slovenskej republiky euro, ktoré bude zavedené bez prechodného obdobia spôsobom tzv. Veľkého tresku (Big Bang).
V čase duálneho obehu budú bezhotovostné platby prebiehať už len v eurách.
Slovenské mince a bankovky sa od 1. januára už nebudú vracať do peňažného obehu, ale sa budú postupne sťahovať, spracovávať a ničiť.
Od 17. januára 2009 bude možné aj v hotovosti platiť len eurom.
Slovenské obehové mince budú platné vo všetkých krajinách eurozóny a mince ostatných krajín budú platiť aj na Slovensku. Bankovky sú v celej eurozóne rovnaké.
Bezplatná výmena slovenských bankoviek v bankách potrvá do konca roku 2009, mincí do júna 2009. NBS bude vymieňať bankovky neobmedzene aj po roku 2009 a mince do konca roku 2013.
…
Hlavným symbolom na zadnej strane eurobankoviek je most, čo vyjadruje spoluprácu a komunikáciu medzi národmi EÚ a zvyškom sveta.
Na zadnej strane slovenskej 1, 2 a 5 centovej mince bude motív tatranského štítu Kriváň.
Bratislavský hrad bude na zadnej strane 10, 20 a 50 centovej mince.
…
Ďalšie informácie získate na bezplatných linkách
0800 103 104 (T-Com a T-Mobile)
38 76 (Orange)
…
Spracované podľa:
© Inforoznava.sk redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Fakty o Eure"