Kandidáti na primátorov a starostov, ako aj uchádzači o post poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev by mali oddnes prerušiť svoje predvolebné aktivity.
Dnes ráno od 7-mej hodiny sa začalo totiž 48 hodinové volebné moratórium, počas ktorého je zakázané viesť predvolebnú kampaň.
„Zákon hovorí, že vedenie kampane mimo určeného času je zakázané. Teda kampaňové aktivity sú počas moratória zakázané,“ povedala pre TASR zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová. Dodala, že počas dňa volieb, teda 27. novembra, je zakázané aj zverejňovanie výsledkov prieskumov verejnej mienky.
Kandidáti sa v rámci oficiálnej kampane mohli usilovať o hlasy voličov od 10. novembra. V čase kampane má mať politická strana a nezávislý kandidát zabezpečený rovnaký prístup k hromadným informačným prostriedkom a k službám územnej samosprávy zameraným na podporu alebo na prospech volebnej kampane. Obce boli povinné do 9. novembra vyhradiť miesta na vylepovanie volebných plagátov. Vyhradená plocha musela zodpovedať zásadám rovnosti politických strán a nezávislých kandidátov.
Starostov alebo primátorov a tiež poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev si budú 27. novembra voliť obyvatelia takmer 3000 miest a obcí. Za poslanca alebo starostu a primátora budú zvolení tí z kandidátov, ktorí získajú najväčší počet hlasov.
Záujem občanov o informačnú linku, ktorú pri príležitosti blížiacich sa komunálnych volieb sprístupnilo ministerstvo vnútra, je podľa riaditeľky odboru volieb a referenda ministerstva Lívie Škultétyovej veľký.
Občania sa podľa jej slov obracajú na zamestnancov rezortu so širokou škálou otázok. „Myslím, že niektoré otázky aj trochu meškajú,“ konštatovala. Naopak, na aktuálnosti nestrácajú tie, v ktorých sa občania zaujímajú, kde nájdu informácie o tom, ako a kde majú voliť.
Medzi otázkami sa podľa jej slov našli aj sťažnosti občanov, že im neboli doručené zoznamy kandidátov tak, ako je tomu pri voľbách do Národnej rady (NR) SR.
„V týchto voľbách obce nezasielajú zoznam kandidátov voličom do domácností podľa zákona, je to zverejňované spôsobom v mieste obvyklým ako napríklad na úradných tabuliach, v mestskom rozhlase či v iných médiách, ktoré zabezpečujú informovanosť občanov,“ vysvetlila.
Informácie týkajúce sa práv a povinností voličov, ako aj organizačného zabezpečenia nadchádzajúcich komunálnych volieb získajú občania na infolinke až do 27. novembra.
Na telefónnych číslach 02/4859 2020 a 02/4859 2021 im informácie poskytnú zamestnanci rezortu v pracovných dňoch v čase od 9.00 h do 17.30 h. V deň volieb, 27. novembra, sa bude na prípadné otázky odpovedať od 7.00 h do 20.00 h
Viac si môžete pozrieť v našej rubrike zákony – Zákon o voľbách do samosprávy obcí, ktorú nájdete v sekcii Servis na stránke vpravo dole alebo kliknutím sem.
Ako sme si overili na uvedených číslach, v zmysle zákona o voľbách do samosprávy obcí č.346, par. 30, odsek 2, 5 a 11 sa tieto obmedzenia nevzťahujú na internetové médiá, keďže nie sú hromadnými oznamovacími prostriedkami podľa zákona č. 308 – nemajú vydanú licenciu na vysielanie ako napr. rozhlas, či televízia a nie sú periodickou tlačou.
Zdroj: TASR Ilustračné foto: Archív Inforoznava.sk