Zapojte sa do súťaže o cenu Via Bona

Máte radi prírodu? Napadlo vám niekedy pri prechádzke lesom, že o upravený chodník, po ktorom kráčate, sa staralo niekoľko ľudí?

Bez entuziazmu niektorých nadšencov a peňazí by to zrejme nešlo. Podobne ako to bolo v prípade 4-kilometrového náučného chodníka v blízkosti obce Bretka, ktorá je začiatkom turistickej trasy vedúcej do prielomu Muráňa. Nezainteresovaný by sa zrejme nič nedozvedel nebyť originálnych panelov, z ktorých sa dozviete, že už v dobe bronzovej tu žili ľudia alebo že tu počas prechodu frontu prebiehali ťažké boje. Stopy po nich dokonca nájdete aj dodnes. Cestou môžete natrafiť aj na vodný mlyn s elektrárňou, ruiny továrne na klince a ak budete mať šťastie, možno aj na chránenú vydru riečnu.

Predstavte si všetkých tých miestnych nadšencov, jaskyniarov, skautov, dobrovoľníkov zo susedného Maďarska, ba dokonca miestnych Rómov, ktorí sa na výstavbe a čistení okolitého prostredia podieľali. Niektorí nosili na pleciach vrecia plné cementu, iní zasa vedrá plné betónu. V okolí náučného chodníka sa vyzbieralo 40 vriec odpadu. Čo myslíte, koľko taká „zábava“ stojí? V tomto prípade išlo o 2 432 eur.

Nebyť niektorých firiem na Slovensku, realizácia projektov by bola nesmierne náročná. Keď sa v slovenských podmienkach spomenie podnikanie, mnohí si vybavia obyčajný biznis, ktorého úlohou je vytvárať zisk. Na Slovensku však existujú aj spoločnosti, ktorých cieľom je nielen zarábať, ale aj pomáhať. Firemná filantropia sa čoraz častejšie stáva súčasťou firiem, ktoré vyznávajú zodpovedné podnikanie. Teda podnikanie bez korupcie a v ktorom dominujú etické princípy voči zamestnancom, ale aj konkurencii. Čoraz viac serióznych spoločností má sociálne programy, v rámci ktorých darujú uvoľnené peniaze na kvalitné a ľuďom prospešné projekty.

Niekto by mohol povedať, že ide o zviditeľňovanie sa. Firemná filantropia má však pre firmy a organizácie, ktoré pomoc potrebujú, oveľa väčší prínos. Ako nás informovala Petra Nagyová, venuje sa im aj Nadácia Pontis v rámci ocenenia Via Bona Slovakia. Jeho cieľom je vyjadriť verejné uznanie firmám a podnikateľom, ktorí na Slovensku rozvíjajú zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu.

Ak podnikáte alebo pôsobíte v spoločnosti, ktorá akýmkoľvek spôsobom pomohla neziskovej organizácii alebo jednotlivcom, skúste šťastie a motivujte aj ďalších. Uzávierka prijímania nominácií je 16. februára. Všetky informácie o súťaži nájdete na www.viabona.sk

Ilustračné foto: Slovensky-kras.eu / Norbert Šoltes

NP Slovenský kras – Náučný chodník Prielom Muráňa z obce Bretka

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zapojte sa do súťaže o cenu Via Bona"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.