Bol jedným z 19tich kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS a jedným zo 17tich, ktorí sa na pondelňajšie vypočúvanie pred mediálny výbor NR SR aj dostavili do budovy parlamentu.
Ing. Tibor Takáč z Rožňavy, podpredsesa OKS, tam prišiel, aby zdôvodnil a obhájil svoj projekt zrušenia podľa neho zbytočnej inštitúcie verejnoprávneho charakteru. Po návrate z Bratislavy nám poskytol vyhlásenie.
Vzdanie sa kandidatúry na post generálneho riaditeľa RTVS
Vzhľadom k tomu, že sa mi pre svoj projekt a zámer zrušiť verejnoprávne médiá nepodarilo získať širšiu politickú podporu u poslancov Národnej rady SR, rozhodol som sa vzdať sa kandidatúry na post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Na post generálneho riaditeľa zlúčených verejnoprávnych médií som sa pôvodne rozhodol kandidovať ako divák, poslucháč a daňovník so zámerom ich zrušenia z viacerých dôvodov. Dvadsaťročnú skúsenosť s ponovembrovými verejnoprávnymi médiami na Slovensku považujem za dostatočne dlhú na to, aby sme pochopili, že neplnia svoj účel, sú neustále pod väčším či menším politickým tlakom, ako také nie sú a nikdy nebudú úplne slobodné. Roky sme boli, obzvlášť v STV, svedkami neefektívneho šafárenia, uzatvárania nevýhodných zmlúv, čo možno v konečnom dôsledku z pohľadu daňovníkov a nútených koncesionárov hodnotiť len ako vyhodené peniaze, navyše za mizernú úroveň ponúkaného programu.
Dovolím si tvrdiť, že verejnoprávne médiá združené do RTVS sú preto nereformovateľné. Celé poslanie a všetky úlohy, ktoré by po zrušení verejnoprávnej RTVS absentovali v súkromných rádiách a televíziách pôsobiacich na mediálnom trhu, by bolo možné veľmi jednoducho a nepomerne lacnejšie zabezpečiť transparentným spôsobom nákupom vysielacieho času či konkrétnych programov u súkromných tvorcov a vysielateľov štátom.
V blízkej budúcnosti v súvislosti s nástupom digitalizácie a postupnom technologickom zdokonaľovaní šírenia programov rádií a televízií prostredníctvom internetu dôjde na jednej strane k rozšíreniu ponuky a na strane druhej k zníženiu nákladov na tvorbu a vysielanie, čo bude mať za následok väčšiu konkurenciu a výber, vrátane tzv. menšinových žánrov, čím aj doterajší, čisto teoretický význam verejnoprávnych elektronických médií rapídne klesne. Zrušením verejnoprávnych médií sme sa na túto, pre daňového poplatníka nepomerne lacnejšiu cestu mohli vydať už teraz.
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vzdal sa kandidatúry"