Digitálna mapa aj pre verejnosť

Prešovský mestský úrad sprístupnil na svojej webovej stránke oficiálny mapový informačný systém mesta s názvom GISPLAN.

Prostredníctvom tohto systému bude občanom a návštevníkom mesta odteraz priebežne poskytovať dôležité mapy, mapové podklady a informácie. Zaujímavosťou je zverejnenie desať rokov starej leteckej snímky a informatívnej mapy katastra.

Ako uviedol primátor mesta Pavel Hagyari ide o ďalší krok k informatizácii. Obyvateľom Prešova zavedenie systému uľahčí a zjednoduší postup pri získavaní informácií. „Systém je tiež jedným z krokov, ktorý môže prilákať investorov práve do Prešova“, dodal primátor.

Digitálne mapy sa v rámci riadenia a správy mesta Prešov efektívne využívajú od roku 2009. V prvej fáze bol zavedený nový moderný informačný systém Gisplan. Jeho prvými používateľmi sa stali pracovníci mestského úradu a mestskej polície, ktorí ho začali používať v rámci výkonu svojich pracovných úloh. Celkovo bolo do systému pripojených takmer sto interných používateľov.

Zároveň sa mesto zameralo na budovanie a skvalitňovanie jeho obsahovej stránky. Pre tieto účely boli začiatkom roka 2010 zakúpené kvalitné letecké snímky, tzv. ortofotomapy. V novembri 2010 mesto Prešov zverejnilo prvú digitálnu mapu investícií a plánovaných projektov mesta za obdobie 2006-2010. Zároveň avizovalo sprístupnenie ďalších podkladov a spustenie systému Gisplan aj pre verejnosť.

Gisplan je teraz prístupný už aj verejnosti prostredníctvom internetu priamo z oficiálnej webovej stránky mesta Presov.sk. Obyvateľom a návštevníkom mesta poskytuje možnosť pohodlnej práce s mapou a prístup k podkladovým vrstvám určeným na tvorbu máp. Samozrejmosťou je posun a priblíženie v mape, vyhľadávanie a identifikácia vybraných objektov, či meranie vzdialeností a plôch.

K dispozícii je najaktuálnejšia ortofotomapa, ako aj pre porovnanie desať rokov stará ortofotomapa mesta z roku 2001. Celkovo pritom budú mať občania možnosť voľby troch ortofotomáp z rôznych období rozvoja mesta.

Pre občanov je určite najzaujímavejšou katastrálna mapa mesta. Tá síce neslúži a ani nemôže slúžiť na právne účely, má však dôležitý informatívny charakter. „Katastrálna mapa Prešova, žiaľ, v súčasnosti ešte nie je kompletná, nakoľko prebiehajú zmeny v katastrálnych územiach Prešov a Solivar, mesto však bude mapu priebežne aktualizovať a prípadne zmeny by sa mali objaviť aj na webe,“ uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti GISTA Rastislav Mičaník.

Mapové alebo inak povedané geografické informačné systémy (GIS), patria vo svete medzi veľmi vyhľadávané a často využívané. O ich popularizáciu sa v posledných rokoch zaslúžili hlavne GPS navigačné zariadenia a mapové servery ako je Google maps. „V rámci samospráv na Slovensku je ich využívanie podľa odborníkov, žiaľ, stále v začiatkoch a hlavným dôvodom je predovšetkým obmedzený prístup ku kvalitným špecializovaným mapovým podkladom,“ dodal Mičaník. Práve na tento problém narážajú aj v Prešove. Prešovská radnica sa aj napriek tomu vyjadrila, že bude aj naďalej podľa možností zverejňovať ďalšie nové mapové podklady.

Prístup do systému Gisplan je možný z hlavnej webovej stránky mesta kliknutím na obrázok (odkaz) „Gisplan“, ktorý sa nachádza v ľavej časti, alebo kliknutím sem.

Zdroj: Presov.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Digitálna mapa aj pre verejnosť"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.