Ako sa (ne)dajú získať informácie

Už sú to viac ako dva mesiace odkedy som požiadal obec Štítnik o určité informácie. Žiadal som o ne e-mailom a takým istým spôsobom som chcel dostať aj odpovede. Nemám totiž čas ani chuť chodiť na obecný úrad a môžem to pohodlne, rýchlo a lacno vyriešiť aj cez internet. Začnem však po poriadku.

 

Exkurz do nedávnej minulosti

Prvýkrát som žiadal o uznesenia a zápisnicu zo zasadnutia obecného zastupiteľstva konaného 8. novembra 2010. Dostal som oboje naskenované e-mailom na požadovanú adresu a v zákonnej lehote. Všetko prebehlo v poriadku aj keď som bol trochu netrpezlivý, lebo od zastupiteľstva ubehli viac ako dva týždne a na informácie som čakal ešte jeden týždeň. Požiadal som o ne 24. novembra a obec ich v tom čase a ešte aj o niečo neskôr, na svoju webovú stránku nedávala.

Prišlo mi trochu divné, že dokumenty, ktoré sa vyrábajú v počítači je problémom poslať hneď v ten istý deň, kedy obec žiadosť obdržala. Stačí pripojiť k e-mailu napríklad dva wordovské súbory ako prílohy a poslať. Obec však zvolila postup skenovania vytlačených dokumentov… Budiš, hoci neviem či aj to môže mať nejaký významný vplyv na rýchlosť zaslania požadovaných informácií.

Ďalšiu zvedavosť som prejavil 1. decembra. Chcel som vedieť len to, kedy naši novozvolení zástupcovia prevezmú osvedčenia o zvolení a kedy sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva. Odpoveď som dostal v ten istý deň e-mailom. Bol som spokojný.

Zhruba týždeň potom som chcel vedieť koľko záujemcov sa chystá do voľby hlavného kontrolóra. Tu som prvýkrát narazil na hranice ochoty poskytnúť informácie. Nedostal som žiadnu odpoveď. Možno v súvislosti s článkom, ktorý bol publikovaný v sekcii Stitnik.info ohľadom podivného uznesenia o vyhlásení voľby hlavného kontrolóra.

Po ustanovujúcom zastupiteľstve som opäť chcel vidieť uznesenia a zápisnicu, tak som o ne požiadal e-mailom. Takým istým spôsobom som chcel dostať požadované informácie. Okrem toho som žiadal v ten istý deň druhým e-mailom o informácie okolo novovyhlásenej voľby hlavného kontrolóra a pod. Opäť som však narazil na isté limity.

V tretí januárový deň mi prišla odpoveď, že mi zápisnicu nevedia poslať, lebo im ju ešte nevrátil jeden z overovateľov. O uzneseniach nepadla ani zmienka a zaslané mi nebolo z týchto dokumentov nič. Na druhú požiadavku mi odpovedali asi po dvanástich kalendárnych dňoch. Bolo to zrejme tesné, ale podarilo sa. K zverejňovaniu uznesení a zápisníc zo zastupiteľstiev dodám len toľko, že aj keď mi neboli zaslané, začali sa konečne vešať na webovú stránku obce.

Týždeň po Novom roku som chcel vedieť ako je obec pripravená na povinné zverejňovaniu zmlúv, objednávok a faktúr. Bol som totiž netrpezlivý, kedy prvé z nich nájdem na webovej stránke obce. Nielenže neprišla odpoveď, ale neprišlo už ani potvrdenie o prečítanej pošte…

Neskôr som bol opäť zvedavý na kandidátov do voľby hlavného kontrolóra. Odpoveď prišla na druhý deň a ja som si začínal myslieť, že to snáď zase bude dobré.

Bolo uvalené informačné embargo?

Vo februári sa to však úplne preklopilo. Čím viac dokumentov a ďalších informácií som požadoval, tým som sa presviedčal o tom, že záujem poskytovať informácie upadá. Čo tam po zákonnej povinnosti. Zaujímavosťou je, že keď som žiadal o nejaké dokumenty obce (napr. štatút obce, rokovací poriadok, organizačný poriadok…), tieto sa postupne po mojich žiadostiach začali objavovať na jej webovej stránke. A mne e-mailové odpovede a potvrdenia o prečítanej pošte nechodili a nechodili…

Až na jednu, ktorá celý môj infovzťah s obcou Štítnik zaklincovala. Po siedmych e-mailových požiadavkách na informácie som 21. februára od starostu obce (Miloš Gallo Barnák, SDKÚ-DS) konečne obdržal odpoveď. V nej ma poučil o tom, že v zmysle (jeho) smernice o zverejňovaní informácií sú tieto sprístupnené „na Obecnom úrade v Štítniku, Námestie 1. Mája č. 167, v kancelárii sekretariátu na I. poschodí v pondelok, utorok, štvrtok a piatok v čase od 8.00 hod. do 14.30 hod., v stredu v čase od 8.00 do 17.00 hodiny.“

Tú smernicu však poznám, je z drvivej väčšiny kópiou infozákona a preto ma táto odpoveď rozladila. Navyše ma dorazila posledná veta: „V prípade, že sprístupnenie informácií budete žiadať v písomnej podobe obdržíte informáciu v zmysle platnej legislatívy o úhrade nákladov za sprístupňovanie informácií v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z.“

Mám platiť za wordovské prípadne pdf súbory alebo text napísaný v e-mailovej správe!? Rozhodol som sa pre rýchlu reakciu. Starostovi som v odpovedi pripomenul (jeho) smernicu, ktorá hovorí o tom, že v kancelárii na prvom poschodí sú prístupné povinne zverejňované informácie. Ku týmto musí byť umožnený hromadný prístup, čo priestor kancelárie na prvom poschodí podľa mňa nespĺňa. To len na okraj.

Zároveň som sa opýtal na povinne zverejňovaný sadzobník úhrad a cenu e-mailového sprístupnenia informácií. Odpoveď žiadna. Namiesto toho sa na webovej stránke obce objavil dodatok k spomínanej smernici, v ktorom sa okrem iného píše, že informácie poskytnuté elektronickou poštou sú bezplatné. Navyše hromadný prístup bol v tomto dodatku priznaný webovej stránke obce, nie kancelárii. Opantal ma pocit víťazstva a zadosťučinenia. Čiastočný.

Informácie, ktoré som žiadal, mi dodnes zaslané neboli. Proti takémuto rozhodnutiu som sa neodvolal. Moja chyba. Nevadí, skúsim to celé ešte raz…

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že získavanie informácií z kuchyne štítnickej samosprávy je nežiadúcim javom. Ktosi zrejme urobí všetko preto, aby to celé skomplikoval alebo znemožnil. Posledné ťahy ma v tom len utvrdzujú.

Tento text bol pôvodne napísaný 15. apríla. Včera, 19. apríla, som obci poslal e-mailom ďalšiu žiadosť. Okrem iného som žiadal o zaslanie zápisnice a uznesení z tzv. mimoriadneho zasadnutia obecného zastupiteľstva zo dňa 4. apríla. Dnes, 20. apríla, sa spomenuté dokumenty objavili na webovej stránke obce. V redakčnej e-mailovej schránke zatiaľ nie.

Hra pokračuje…

Gabo Bischof, editor sekcie Stitnik.info

 

Ilustračné foto: Stitnik.info

******************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ako sa (ne)dajú získať informácie"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.