Rokovanie rožňavského zastupiteľstva o udelenej pokute Úradu pre verejné obstarávanie sa v pondelok 20. júna bude niesť zrejme v napätej atmosfére.
Svedčia o tom prvé reakcie niektorých poslancov, ktorí boli zjavne touto skutočnosťou zaskočení.
O situácii sme informovali ako prví už v piatok v článku Mesto volá na pomoc Čarnogurského.
Úrad pre VO udelil mestu Rožňava vo februári pokutu vo výške 266.829,73 eur (8.038.512,45 Sk) za to, že pri uzavretí zmluvy na predmet zákazky “nájomné byty 3 x 30 b. j., Družba V. až VII., vrátane technickej vybavenosti” nedodržalo podmienku v par. 45, odsek 2 zákona o verejnom obstarávaní.
Mesto totiž podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktoré zabezpečovala exposlankyňa Erika Szabadosová (SMK), s jediným účastníkom súťaže – firmou J. P. Stav z Rožňavy namiesto po uplynutí 14-dňovej zákonnej lehoty po vyhodnotení súťaže hneď v prvý deň.
Primátor mesta Vladislav Laciak (nez.) ani nikto ďalší z vedenia mesta o tom poslancov na rokovaní zastupiteľstva neinformovali, podpredseda finančnej komisie Ivan Kuhn (OKS) sa o celej veci dozvedel podľa vlastných slov až v piatok z doručenej pozvánky na pondelkové rokovanie.
Podľa predložených materiálov na pondelkové rokovanie zastupiteľstva, ktoré bude podľa našich zistení vysielať RVTV od 16tej hodiny v priamom televíznom prenose aj na internete, mal by mesto zastupovať v spore s úradom advokát JUDr. Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér a predseda KDH.
Keďže mesto Rožňava nemá zriadenú mestskú radu – zákonom limitovaný poradný a konzultačný orgán primátora, ktorý poslanci pre toto volebné obdobie zrušili, naše redakčné otázky sme v piatok večer zaslali siedmim predsedom komisií zastupiteľstva v nasledovnom znení:
1. Vedeli ste o tejto záležitosti skôr, než z pozvánky, resp. z materiálov na pondelkové rokovanie zastupiteľstva, ktoré Vám boli doručené v piatok? Ak áno, odkedy?
2. Aká je Vaša reakcia na tieto skutočnosti, resp. s akým návrhom pôjdete na pondelkové rokovanie zastupiteľstva?
Prvú reakciu – poslanca Petra Marka (OKS), predsedu komisie výstavby, ktorý o pokute taktiež nevedel, sme zverejnili včera, na reakcie ostatných čakáme.
Medzitým na svojom blogu v článku Obstarávači zaujal k situácii stanovisko nezávislý poslanec Radoslav Kovács, ktorý tam okrem iného píše: „Keďže argumenty sú teraz jednoznačne len na strane ´paranoidných kritikov vedenia samosprávy´, je jasné, na čej strane bude (znova raz) pridaná hodnota diskusie.“
Skutočnosť, že primátor podpísal zmluvu so stavebnou firmou J.P. Stav len jeden deň po vyhodnotení ponúk verejného obstarávania, označuje ako „donebavolajúci škandál.“
„Nehoráznosťou najhrubšieho zrna je zatajenie celého problému pred poslancami Mestského zastupiteľstva a najmä pred občanmi Rožňavy. Už to by malo stačiť na vyvodenie zodpovednosti kompetentných a hromadné odstúpenie z funkcií,“ uvádza tam ďalej .
Ako ďalej na svojom blogu poslanec Kovács upozorňuje, argumentácia vedenia mesta proti rozhodnutiu Úradu pre verejné obstarávanie je postavená na tom, že vyplatenie pokuty by mesto dostalo do nútenej správy. „Tento spôsob obhajovania vlastného zlyhania je obzvlášť nemiestny: permanentné ignorovanie žiadostí o rozumné hospodárenie v čase nedostatku finančných prostriedkov a zároveň ostentatívne plytvanie tisícov eur na desiatky predražených či rovno zbytočných aktivít spôsobilo, že Rožňava nemá žiadnu rezervu, ktorú by mohla použiť v takýchto mimoriadnych prípadoch.“
„Samozrejne, ideálnym riešením by bolo hmotné zosobnenie zodpovednosti za tento lapsus, za ktorým bol podľa môjho názoru s najväčšou pravdepodobnosťou úmysel prihrať kšeft konkrétnej firme,“ – píše poslanec Kovács na svojom blogu, pričom pripomína aj dvojnásobné zrušenie verejného obstarávania na rekonštrukciu Námestia baníkov a časti Šafárikovej ulice. „Tretí pokus bol už úspešný – pre firmu J.P. Stav…“ (pozn. red.: písali sme o tom v článku Minúta ticha za námestie).
Za hlbší problém, než „nejaké podozrenie z pofidérneho uprednostňovania nejakých firiem“ považuje Kovács „spôsob myslenia vedenia samosprávy a časti poslaneckého zboru.“
„Blížime sa k prvým trestným oznámeniam, nútenej správe a pravdepodobne k predčasným voľbám,“ uvádza ďalej v článku.
Svoju kritiku adresuje aj časti poslaneckého zboru: „Nič z toho sa nemuselo stať, keby naše argumenty o tom, aby mesto narábalo so zverenými peniazmi a majetkom od občanov rozumne a hospodárne, boli vypočuté v Klube nezávislých poslancov. Tí sa však rozhodli uprednostniť niečo iné, a tak až teraz prichádza prvýkrát moment, keď ich realita, v ktorej sa samospráva nachádza, donúti akceptovať naše požiadavky.“
„Keď sa chceme vyhnúť nútenej správe, bude nutné, aby sme všetci 17 poslanci slobodne a z vlastnej vôle rešpektovali všetky (aj tie naoko drastické) škrty v rozpočte (na príjmovej i výdavkovej strane), ktoré navrhneme. V opačnom prípade sa naše suverénne uplatňovanie mandátu, ktorý nám prepožičali obyvatelia tohto mesta, skončí príchodom tímu ministerských úradníkov,“ píše poslanec Kovács v závere svojho blogu.
Dokumenty:
Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie
Zmluva o poskytnutí právnych služieb
Súvisiace články:
Predseda komisie o pokute nevedel
Mesto volá na pomoc Čarnogurského
Sme naozaj transparentným mestom?
Foto: Archív infoRoznava.sk / Radoslav Kovács, nezávislý poslanec MZ v Rožňave
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kovács: Je to donebavolajúci škandál"