Po mnohých problémoch ohľadne dodržiavania čistoty verejných priestranstiev sa nám ozval návštevník nášho portálu s problémom, ktorý sa týka nielen sídliska Rozkvet, na ktorom býva, ale aj celého mesta Dobšiná. Obyvatelia bytoviek, ale aj rodinných domov sú znechutení z neprizvaných návštev, ktoré po sebe zanechávajú iba neporiadok a často v nočných hodinách rušia pokojný spánok obyvateľov.
„Neraz sa stáva, že keď sa ich snažíme odohnať, prípadne ich napomenieme, že po sebe zanechali neporiadok vyrúti sa na nás iba spŕška nadávok, prípadne stalo sa aj to, že fyzicky zaútočili priamo na človeka, ktorý sa domáha pravdy a nechce žiť v odpadkoch. Za odpad a jeho odvoz si platíme a vôbec to nie je málo, no každodenne musíme riešiť tieto problémy“ povedal v e-maile Karol, ktorý pridal aj fotografie neprizvaných návštevníkov v akcii.
Zisťovali sme si teda ako je na tom samospráva v Dobšinej so zamedzením podobných aktivít, keďže vedenie mesta o tomto probléme vie už roky a nie je nijakou novinkou. Zistili sme však, že VZN č. 108 z roku 2008 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi vznikajúcimi na území mesta Dobšiná je priamou možnosťou ako vinníkov primerane potrestať. VZN totiž hovorí o ukladaní odpadu na iné miesto, než je na to určené, prípadne zmiešavaní bežného odpadu s nebezpečným odpadom, alebo samotnom premiestňovaní zberných nádob.
Ale taktiež sa v bode I píše, že priestupku sa dopustí ten kto: „ sa prehrabáva a vyberá odpad zo zberných nádob nato určených, alebo akokoľvek inak nakladá s odpadom, kde by mohlo dôjsť k znečisteniu okolia a ohrozeniu zdravia.“ V takomto prípade môže primátor za porušenie tohto VZN udeliť fyzickej, alebo právnickej osobe pokutu až do výšky 6600 eur.
Táto formulácia je však dosť všeobecná a nešťastná z dôvodu, že dokázať vinníkovi, že znečistením by mohlo dôjsť aj k ohrozeniu zdravia je takmer nemožné. Inak je na tom napríklad mesto Galanta, ktoré nerieši dokazovania, rieši priamo skutok a spomínanou pokutou až do výšky 6600 eur odrádza k akémukoľvek prehrabávaniu sa,vyberaniu odpadkov a dokonca aj kúpaniu vo fontáne.
Skutočnosť je však taká ako aj vidno na fotografiách, ktoré nám zaslal návštevník nášho portálu, že v kontajneroch sa prehrabávajú aj Rómske deti, ktoré tam chodia na príkaz svojich rodičov, prípadne sa prehrabávajú v odpade priamo s nimi. V takomto prípade sa ale natíska otázka prečo toto konanie neriešia sociálne úrady v spolupráci s miestnou samosprávou, kde sú kompetencie na to, aby sa vyriešil stav jednak v rodine a riešením sa doprial aj vytúžený pokoj a čisté prostredie pre obyvateľov bytov a rodinných domov v Dobšinej.
Foto: sukr. archív
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Hrabú sa denne v odpadkoch"