Novela zákona o podpore cestovného ruchu č. 91/2010 nadobudne účinnosť po podpísaní prezidentom 1. decembra 2011. V obci Krásnohorské Podhradie sa aktuálne chystá kontrola poskytovateľov ubytovacích služieb. Návrh jej uskutočnenia a spôsob jej prevedenia bol predmetom stredajšieho zasadnutia obecného zasupiteľstva /OZ/.
Zhodou okolností tieto dve udalosti spolu súvisia.
Tzv. počet prenocovaní je smerodatný pre výber miestnej dane z ubytovania, ktorej výška v súčasnosti v obci činí 0,70 € za osobu/deň – VZN o miestnych daniach na území obce (a v rámci neho výška dane) sa môže koncom roka zmeniť (aj pripomienkovať).
Do 30. septembra 2011 bolo v obci za rok 2011 priznaných a odvedených 318,20 eur, pričom „obecné služby“, prevádzkujúce miestny kemping, odviedli obci vyše 200 eur, z čoho vyplýva, že ostatných 9 ubytovacích zariadení priznalo a odviedlo daň za cca 168 prenocovaní.
Podľa zatiaľ platného VZN je každý ubytovateľ povinný „odvádzať správcovi dane mesačne, vždy do 15. dňa nasledujúceho mesiaca“ a v tom istom termíne je povinný „písomne podať správcovi dane hlásenie o odvode dane za ubytovanie „. Podľa vyššie uvedeného a podľa evidencie tak učinili asi dva subjekty, resp. tri vrátane prevádzkovateľa miestneho kempingu.
Počet prenocovaní a dane na základe jeho evidencie prijatej od obyvateľov sa má stať hlavným príspevkom do oblastných organizácií cestovného ruchu (DMO – destination management organisation). Do oblastných združení by sa mali združovať obce, podnikatelia, subjekty poskytujúce služby v cestovnom ruchu a tieto by sa mali financovať z členských príspevkov – vybraná daň za ubytovanie, príspevkov od štátu, rovnajúcej sa 100% vybranej dane za ubytovanie u všetkých členských obcí oblastnej organizácie v roku, ktorý predchádza uplynulému rozpočtovému roku.
Novela zákona chce takýmto spôsobom bojovať proti takzvanému čiernemu ubytovaniu, pretože čím viac samosprávy vyberú na dani za ubytovanie a vložia do spoločnej organizácie, tým viac organizácia cestovného ruchu dostane dotácií od štátu.
Obce sa podľa zákona budú môcť združovať do oblastných a krajských organizácií bez katastrálnych obmedzení, minimálny počet zakladajúcich obcí je päť, pričom počet prenocovaní na ich území musí za predchádzajúci rok prekročiť 50 tisíc. Rok 2012 má byť prechodným, ďalšie roky by sa už financovanie na základe metodických pokynov k zákonu mohlo naplno rozbehnúť.
V prípade, že by obec postupovala podľa článku 5 VZN o miestnych daniach, kde sa v bode 1 uvádza, že “prevádzkovateľ vedie evidenciu v knihe ubytovaných”, t.j. predpokladá sa v rámci kontroly predloženie knihy ubytovaných, zrejme by tým porušila ustanovenia zákona o ochrane osobných údajov, navyše by bol takýto spôsob kontroly neefektívnym.
Z diskusie poslancov je zrejmé, že plánujú ubytovateľov požiadať o predloženie prevádzkového poriadku. Aj napriek viacerým upozorneniam, že tento spôsob kontroly je neúplný, obecné zastupiteľstvo očakáva ako jediný výstup zatiaľ kapacitu jednotlivých zariadení, počet izieb, lôžok, prístelok a kategorizáciu jednotlivých zariadení. Takúto evidenciu však poskytuje už internetová stránka Turistického informačného centra v Rožňave.
Aj napriek otázkam o efektivite a účinnosti takéhoto spôsobu previerky poslanci nakoniec schválili uznesenie, ktorým uložili starostovi obce Petrovi Bollovi (Most) zvolať stretnutie podnikateľov, prevádzkujúcich ubytovacie služby spolu s poslancami OZ na 15. novembra 2011 o 17.30 h. s tým, že do tohto termínu majú možnosť doplniť chýbajúcu evidenciu.
Novela aj plánovaná kontrola majú ešte niečo spoločné. Nemyslia na ostatné dane, ktorých nepriznaním a neodvedením prichádzajú samosprávy o ďalšie nezanedbateľné sumy do svojich rozpočtov. Ubytovatelia na území obce pod hradom poskytujú svoje služby väčšinou v domoch, ktoré sú určené na bývanie a nie na podnikanie. Keďže s tým úzko súvisí sadzba dane, ktorá je niekoľkonásobne vyššia pre stavby určené na podnikanie, bude potrebné pri kontrole zohľadniť aj tieto skutočnosti.
Obec sa vo vlastnom VZN zaväzuje k tomu, že bude „vytvárať priaznivé podmienky pre podnikateľské subjekty“. A taktiež, že „samotné začatie činnosti v prevádzkárni obce Krásnohorské Podhradie je možné až po vydaní príslušných záväzných stanovísk „. Čo znamená aj rovnosť podmienok pre všetky podnikateľské subjekty.
Viac o tom, čo odznelo na utorňajšej konferencii o organizácii destinačného manažmentu v Rožňave a Slovenskom krase, ktorej cieľom bolo pripraviť pozvaných podnikateľov a ostatné subjekty na aplikáciu zákona v praxi a ako bude v praxi financovanie a združovanie vyzerať, prinesieme v nasledujúcom príspevku.
Mesto Rožňava sa chopilo iniciatívy a spolu s Turistickým informačným centrom pripravuje ďalšie workshopy smerujúce ku konkrétnemu zriadeniu oblastnej organizácie destinačného manažmentu. Už v novembri budú pozvaní hlavní partneri z regiónu (obce, podnikatelia, inštitúcie). „Mesto Rožňava vytvorilo pracovnú skupinu za účelom vzniku DMO v regióne,“ uvádza sa na stránke Roznava.sk.
Ilustračné foto: Archív InfoKrasnaHorka.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Priznajú ubytovatelia skutočný stav?"