V samospráve miest a obcí má najvyššiu moc zastupiteľstvo, ktoré hlasovaním poslancov rozhoduje fakticky o všetkom. Prijatými uzneseniami limituje činnosť starostov, resp. primátorov, mestských organizácií aj chod samotných obecných, či mestských úradov. Hlasovania jednotlivých poslancov majú tak priamy dopad na podmienky života občanov.
Ako sme už písali v tejto sérii článkov (odkazy nájdete pod textom), venovanej ročnému hodnoteniu pôsobenia rožňavskej samosprávy, ak sa chce poslanec vyhnúť priamemu názoru na prejednávaný bod, môže to dať najavo hneď troma spôsobmi.
Prvou možnosťou je zdržanie sa hlasovania, druhou možnosťou je situácia, keď je poslanec pri hlasovaní prezentovaný, ale napriek tomu nehlasuje. Do tretice môžu poslanci priamu konfrontáciu s obsahom predmetného návrhu obísť tak, že pred hlasovaním vytiahnu zo zariadenia svoju poslaneckú kartu a ostanú nezaprezentovaní.
Dnes sme si zobrali na mušku prvú možnosť – hlasovanie „zdržiavam sa“.
Najviac zdržaní sa hlasovania si za uplynulý rok pripísal poslanec František Focko (SMER-SD, na snímke), ktorý sa zdržal celkovo 54 krát. Jeho kolega Ľudovít Kossuth (nez.) využil možnosť zdržať sa 47 krát.
Pomerne často sa v porovnaní s ostatnými poslancami hlasovania zdržiavali aj Ondrej Bolaček (nez.) – 34 krát a Roman Ocelník – 28 krát. Dvadsaťjeden krát sa hlasovania zdržal Dušan Pollák (nez.) a dvadsať krát Peter Džačár (nez.).
Do skupiny poslancov, ktorí inštitút zdržania sa hlasovania v porovnaní s ostatnými uplatňovali striedmejšie, patrí Karol Kováč (nez.) so 16timi, Dionýz Kemény (nez.) so 14timi a Ivan Kuhn (OKS) s 10timi zdržania sa-mi hlasovania.
Osemkrát sa do ukončenia svojho poslaneckého mandátu (7. október 2011) hlasovania zdržal exposlanec Viktor Baláž (nez.), sedem zdržaných hlasovaní má na konte Peter Marko (OKS), šesť Jana Mičudová (nez.) a o jedno menej Dušan Pavlík (nez.), ktorý sa pre zdržanie rozhodol päťkrát.
Takmer vôbec sa hlasovania nezdržiaval Radoslav Kovács (nez.), ktorý tak urobil v jednom prípade. Matúš Bischof (OKS) je jediným poslancom, ktorý za uplynulý rok možnosť pri hlasovaní zdržať sa nevyužil.
Ján Lach (Most-Híd), náhradník za exposlanca Baláža, sa od vzniku jeho poslaneckého mandátu 17. októbra 2011 hlasovania zdržal v minulom roku raz.
Ešte v decembri sme požiadali poslancov Focka a Kossutha o krátke vyjadrenie k tomu, prečo túto možnosť „zdržať sa“ uprednostňujú pred možnosťou „nehlasovať“, resp. čo „zdržaním sa hlasovania“ voličom i kolegom poslancom chcú tým povedať, naznačiť. Zaujímalo nás, kedy, v akých situáciách, sa zvyčajne zdržiavajú hlasovania a čo ich k tomu vedie.
Odpovede nám však menovaní doteraz nezaslali, ak prídu, budeme vás o tom informovať.
Foto: Archív InfoRoznava.sk
Súvisiace články:
Rok na dedine (2) : o klubizme
Štyri pohľady na Rožňavu rok po
Kováč a Kovács po roku o Rožňave
Ktorému poslancovi najviac dôverujete?
Rok na dedine (1) : mestská rada
Nehlasujem, teda vyjadrujem názor
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Mňa sa nepýtajte, zdržiavam sa"