Pred týždňom (23. a 24. 11.) sa uskutočnili v Slavošovciach slávnosti zvykov a obyčají Rok na Gemeri, ktoré zorganizovali obec Slavošovce a Gemerské osvetové stredisko (GOS) s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR.
V dvojdňovom programe, začínajúcom v piatok, bol najprv priestor, venovaný detskému svetu. V kultúrnom dome sa deti zoznámili s rozprávkovou postavou – psíkom Tašim, ktorý ich zabavil tašitancom a pesničkami. Veselo bolo aj v areáli školy, kde každá trieda bola zaujímavá iným remeslom. Dievčatá tvorili obrázky s vianočnými motívmi, pracovali aj so šúpolím, čipkami či prútím. Veľkému úspechu sa tešila trieda, kde sa žiaci priúčali tradičným tancom od folklórnej skupiny Lehoťanka z Čiernej Lehoty.
Možno jeden z najväčších úspechov mali fyzikálne pokusy pracovníkov GOS, ktorí si pripravili zaujímavé „rozprávkové kúzla“. Van de Graaffov generátor neunikol ani jednému malému zvedavcovi. Veľký potlesk malých divákov patril rozprávkarkám z Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského. Lektorka Ivana Nemčoková s členkami detského súboru Haviarik naučili základné tanečné prvky, ľudové riekanky a piesne tých najmenších.
Sobotňajší program a celý večer sa niesol v rodinnej atmosfére. Úvod programu patril slovám skúsenej ženy o tom, ako tradície pomaly miznú a že je dobré, ak sa ich snažíme zachovávať. Pozdvihla tiež slávu predkov. Potom sa už rozozvučali struny huslí, cimbalu a basy ľudovej hudby Ondreja Hlaváča, ktorý tiež pripomenul predkov, no tých z hudobného sveta. Ich mená, ako napr. ľudovú hudbu Lenkeyovcov, ktorí pôsobili v celom okrese, si diváci mohli prečítať v bulletine.
Riaditeľka GOS Helena Novotná (Smer-SD) so starostom obce Štefanom Baštákom (Smer-SD) privítali hostí i divákov a poďakovali všetkým partnerom aj ľuďom, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na realizácii podujatia. Potom už mohla začať dlhá a zaujímavá cesta „Na jarmok do Štítnika“, sprevádzaná hlavnými postavami večera, Máriou Brdárskou – Janoškou z Rejdovej, Zuzanou Palackovou z Gočova a Máriou Kundrákovou z Čiernej Lehoty. Spomienkami a vtipnými príhodami predstavili účinkujúcich – jednotlivé folklórne skupiny.
Po skončení programu čakala organizátorov ešte jedna povinnosť – vyhodnotenie súťaží. Gazdinú a gazdu roka si vybojovali členovia folklórnej skupiny Brezinky z Polomky. Cenu za najkrajšiu objavenú zabudnutú pieseň udelili folklórnemu súboru Lehoťanka z Čiernej Lehoty a titul o najkrajší odev si už po druhý rok odniesol súbor Hôra z Rejdovej.
Foto: Gos
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rok na Gemeri oslávil osemnástku"