Zistenia kontrolórky v TIC

Hlavná kontrolórka Katarína Balážová prezentovala na ostatnom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Rožňave okrem iných aj výsledky finančnej kontroly v mestskej príspevkovej organizácii Turistické informačné centrum (TIC).

Centru šéfuje Karin Cseh, predsedom dozornej komisie je poslanec Roman Ocelník (Nez.), ten však ohlásil po svojom volebnom fiasku v doplňujúcich primátorských voľbách odchod zo zastupiteľstva. Mzdy a odvody troch zamestnancov sú na tento rok plánované vo výške 36 tisíc Eur, pre ďalších dvoch sezónnych zamestnancov ešte ďalších 2 tisíc Eur.

Okrem zistených nedostatkov v evidencii hospodárenia, chýbajúcej správy zo služobnej cesty, či nesprávnom vystavovaní elementárnych pokladničných dokladov hlavná kontrolórka konštatovavala aj to, že služobný automobil sa nevyužíva na určený účel – v čase kontroly sa nachádzal na neurčenom mieste.

„Bolo zistené, že auto nemá platné STK od 10. júla 2011 a ani platnú emisnú kontrolu. Po požiadaní o predloženie evidencie jázd riaditeľka uviedla, že kniha jázd sa nachádzala v počítači a počas výkonu kontroly sa evidencia stratila z počítača,“ uviedla hlavná kontrolórka okrem iného v správe. Poukázala tiež na nehospodárne nakladanie s majetkom mesta, keď sa služobné auto využíva na jazdy po Rožňave a nie na podnikateľskú činnosť.

Pri kontrole bolo tiež zistené, že v roku 2011 boli odpísané premlčané pohľadávky vo výške viac ako 600 Eur. Pretože TIC je samostatný právny subjekt, vzniknuté škody z nevymáhania pohľadávok bolo potrebné posúdiť vo vlastnej škodovej komisii. Tá bola zložená len zo zamestnancov TIC bez účasti člena dozornej komisie, resp. zástupcu zriaďovateľa, ktorým je mesto Rožňava. Osobná zodpovednosť za vzniknutú škodu nevymáhaním pohľadávok vyvodená nebola, pohľadávky boli odpísané, avšak tým, že organizácia nevymáhala pohľadávky, porušila podľa hlavnej kontrolórky ustanovenia zákona o majetku obcí a touto nečinnosťou bolo porušené aj VZN o nakladaní s majetkom mesta.

TIC eviduje aj pohľadávku voči dnes už neexistujúcej firme Agrum Music vo výške 595,00 Eur, ktorá je v súčasnosti riešená súdnou cestou cez právne oddelenie mestského úradu. S uvedenou spoločnosťou mesto v minulosti spolupracovalo na koncertoch, ktoré sa konali na území mesta, resp. ktoré sa mali konať.

Podľa výsledkov kontroly malo TIC k 30. septembru záväzky za viac ako 10 tisíc Eur. Takmer polovicu tvorili záväzky z obchodného styku a zvyšnú časť záväzky voči zamestnancom (1 863,57 Eur) a najmä záväzky voči sociálnej a zdravotným poisťovniam (3773,37 Eur). Ostatné záväzky vo výške 107,15 Eur predstavovali pokuty a penále.

Pri kontrole mzdovej agendy bolo taktiež zistené, že v evidencii sa nenachádzajú doklady o čerpaní dovolenky (dovolenkové lístky), vrátane súhlasu štatutára a v prípade riaditeľky súhlas primátora mesta s čerpaním dovolenky.

„Je potrebné znižovať výdavkovú časť rozpočtu najmä v položke služobné auto, náklady na telefón, nákup tovaru a mzdové náklady. Štatutárny orgán je zodpovedný za dodržiavanie platobnej disciplíny voči poisťovniam a daňovému úradu, preto je povinný prijať také opatrenia, aby táto disciplína bola dodržaná,“ uviedla v závere správy hlavná kontrolórka.

Predseda finančnej komisie zastupiteľstva, poslanec Ondrej Bolaček, sa okrem iného zaujímal, či sa s výsledkami kontroly už zaoberala dozorná komisia. „Dozorná komisia zasadala, ale nepreberali sme správu o kontrole, riešili sme iné veci,“ odpovedala mu Karin Cseh, riaditeľka TIC, ktorá bola prítomná pri prerokovaní tohto bodu programu zastupiteľstva. „Dozornú komisiu má zvolávať jej predseda,“ podotkla.

„V dozorných komisiách a v dozorných radách by mali byť ľudia, ktorí tam chcú byť a nie tí, ktorí sú tam nominovaní možno len nejakým nedopatrením,“ zapojil sa do diskusie aj poslanec Radoslav Kovács (Nez.), predseda dozornej rady mestskej televízie, ktorá v týchto dňoch prestala zverejňovať videozáznamy z rokovania zastupiteľstva na bezplatnej službe YouTube/RVTV – zverejňuje ich už len na svojej webovej stránke. Ako ďalej poznamenal, dozorná rada televízie zasadá pravidelne podľa štatútu a plánu činnosti.

„Nemôžme chcieť, aby TIC plnilo nejaké úlohy a potom im zoškrtať rozpočet na polovicu,“ zdôraznil na margo hospodárenia centra okrem iného poslanec Ivan Kuhn (OKS), podpredseda finančnej komisie zastupiteľstva.“Možno niekto príde s modelom, ako to niekde inde funguje na komerčnej báze, ale ja som zatiaľ nič také do rúk nedostal.“ 

„Najväčšiu rezervu momentálne vidím v mzdových nákladoch. Bude sa to týkať aj iných organizácií, keď celkovo budeme musieť znižovať platy o 5 %,“ uviedla v diskusii hlavná kontrolórka. „Bola by škoda rušiť túto organizáciu. Je potrebné hľadať rezervy v príjmovej časti rozpočtu – vyvíjať väčšiu aktivitu v podnikateľskej činnosti, a vo výdavkovej časti rozpočtu – to je to auto a mzdové náklady, tzn. auto odpredať a znížiť počet zamestnancov z troch na dvoch.“

Poslanci zobrali správu hlavnej kontrolórky na vedomie. Z prítomných 14-tich poslancov hlasovalo len 10, z toho 9-ti boli za, proti nebol nikto a jeden sa zdržal hlasovania.

Dokument – Správa hlavnej kontrolórky

Foto: Archív infoRoznava.sk/Karin Cseh, riaditeľka TIC 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zistenia kontrolórky v TIC"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.