Mestské zastupiteľstvo v Rožňave schválilo na svojom zasadnutí v novembri minulého roku predaj budovy Centra voľného času aj s pozemkami. Na svojom februárovom rokovaní (28. 2.) poslanci rokovali o podmienkach vyhlásenia verejnej obchodnej súťaže.
Starožitná kachľová pec, ktorá sa v objekte nachádza, by mala byť odtiaľ prenesená. „Požiadali sme odborníka – kachliara, aby nám dal stanovisko, či je možné túto pec rozobrať a postaviť na iné vhodné miesto. Vyjadril sa, že je to možné, „ vysvetlila v úvode diskusie k tomuto bodu prednostka mestského úradu Erika Mihalíková.
„Pre väčšinu mojej generácie je tento objekt symbolickým. Bol by som rád, ak by to bolo možné, aby v podmienkach súťaže bolo uvedené, že ide o technickú a kultúrnu pamiatku mesta, čo by zaväzovalo budúceho majiteľa zachovať tento charakter,“ žiadal v diskusii poslanec Karol Kováč (Nez.). Do podmienok súťaže žiadal taktiež zaradiť klauzulu o vyradení zo súťaže aj pre tých, ktorí nemajú splnené záväzky nielen voči mestu ale aj štátu.
Jeho návrh podporil aj poslanec Zoltán Beke (Nez.), ktorý pripomenul, že ide o budovu, ktorá je v zozname pamätihodností mesta. „Ja to takmer posledná z víl, ktoré tu boli postavené na konci 19. a začiatkom 20. storočia.“
Prednostka mestského úradu Erika Mihalíková vysvetlila, že budova je v zozname pamätihodností mesta, nie je však v zozname národných kultúrnych pamiatok.
„Ak chceme túto budovu ochrániť, tak sme najprv mali požiadať štát, aby bola zaradená do zoznamu pamiatok, ktoré sú chránené zo zákona. Potom pri každom stavebnom povolení by nový vlastník musel zohľadniť to, že vlastní takúto pamiatku,“ uviedol v diskusii poslanec Ivan Kuhn (OKS).
Poslanec Matúš Bischof (OKS) navrhol stiahnutie bodu z rokovania zastupiteľstva. Za jeho návrh hlasovalo spolu s ním sedem poslancov (Beke, Bischof, Kovács, Kováč, Kuhn, Lach, Ocelník) a rovnaký počet bol proti (Bolaček, Borzy, Džačár, Kossuth, Marko, Motyka, Pollák), pričom ďalší dvaja sa zdržali hlasovania (Laco, Kemény). Poslanec Focko nebol na rokovaní prítomný.
Poslanci síce schválili návrh poslanca Karola Kováča (12 za, 4 proti) a tiež návrh poslanca Zoltána Bekeho na zachovanie pôvodných prvkov architektúry (11 za, nikto nebol proti), o celkovom uznesení, zrejme chybou predsedajúceho, však nehlasovali. Po hlasovaní o týchto dvoch poslaneckých návrhoch pokračovali v rokovaní ďalším bodom.
Ilustračné foto: Google maps
Zostrih rokovania MZ z 28. 2. 2013 – Vyhodnotenie ročnej zmluvy s firmou Brantner Gemer, verejná obchodná súťaž na služby TIC, predaj budovy CVČ a zrušenie ZŠ Zelený strom
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Budova CVČ je možno na predaj"