V júni 2010 sa udialo na nádvorí bratislavského hradu čudesné podujatie – v priamom televíznom prenose počas slávnosti s ohňami, historickými odevmi a hymnickými melódiami najvyšší štátni predstavitelia odhalili sochu Svätopluka.
Dielo bolo podrobené zdrvujúcej kritike nielen zo strany výtvarnej obce. Jeho autorom je Ján Kulich, o ktorom sa vtedy vyjadril historik Milan Zemko, že je výtvarníkom do každého počasia.
„Jazdecký pomník Svätopluka je z umeleckého hľadiska retardovanou, gýčovou, koncepčne a teda aj sochársky slabo zvládnutou skicou ku kompozícii, ktorú podľa môjho názoru ešte pred dokončením odliali do bronzu,“ povedala vtedy pre Sme historička umenia Zuzana Bartošová.
So zaujímavým knižným objavom sa s nami v tejto súvislosti podelila známa rožňavská historička umenia Edita Kušnierová, dnes už dôchodkyňa.
„Túto knihu som našla v knižnici mojej kamarátky, je to kniha jej otca, a čo vidím: súdruh Kulich si nedal ani tú námahu, aby svojho Svätopluka navrhol sám, ale doslova ho ukradol od Jozefa Vlčeka, významného grafika z obdobia Slovenského štátu, ktorý navrhoval aj známky,“ vysvetlila svoj objav.
Knihu Františka Hrušovského „Obrázkové slovenské dejiny“ vydala v r. 1942 Matica Slovenská vo vydavateľstve Neografia v Turčianskom sv. Martine. Historické povesti v nej spracoval Jozef C. Hronský, obrázkovú časť zostavil a upravil Jozef Cincík, a obálku navrhol Jozef Vlček.
Práve jej motív z r. 1942 je nápadne podobný tomu, ktorý použil pri svojom sochárskom výtvore, odhalenom v r. 2010, výtvarník Ján Kulich.
O stanovisko sme chceli požiadať aj profesora Kulicha, ale nepodarilo sa nám zistiť naňho kontakt. Oslovili sme však občianske združenie Svätopluk, založené kvôli inštalácii sochy prezidentom republiky Ivanom Gašparovičom, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom. Pokiaľ nám z tohto združenia stanovisko doručia, zverejníme ho na tomto mieste.
Foto: infoRoznava.sk
Autora sochy Svätopluka vypískali
Správy STV z júna 2010
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Inšpiroval sa Kulich Vlčekom?"