Uraziť možno nielen človeka ale aj celé mesto

Týmito slovami začína reportáž nultého vysielania Rožňavskej televízie z januára 1992, dokumentujúca dianie na Námestí banikov v pondelkové ráno 16. decembra 1991.

S nadsádzkou by sa dala okomentovať aj slovami, ako štyria mušketieri bojovali s malým oddielom sovietskych osloboditeľov, aby sa na svoje miesto mohla vrátiť secesná socha Františky Andrássyovej.


Prečítajte si tiež:

Čitateľom sa môžete predstaviť so svojimi fotkami


Tú vyhnali „osloboditelia“ z historického centra mesta v r. 1971 za pomoci miestnych vládcov – predsedom MsNV bol Ľudovít Lučko, pred mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.

Napriek protestom časti verejnosti. Po Pražskej jari 1968 a následnom augustovom príchode „bratských vojsk“ už intenzívne „normalizovanej“ husákovským režimom.

Pomník dobročinnej Františky, jeden z hlavných symbolov Rožňavy, nahradil pieskovcový pamätník Oslobodenia s postavami sovietskeho vojaka, baníka a matky s dieťaťom.

Podľa reportáže bol jeho autorom Ján Hána, akademický sochár a rektor pražskej Akademie výtvarných umění, prezývaný ako diabol socialistického realizmu.


Prečítajte si tiež:

Na predaj sú už len tri rodinné domy Ordinale a dva stavebné pozemky


Súsošie bolo prenesené do parku pred bývalým baníckym učilišťom na Hviezdoslavovej ulici.

V reportáži síce zaznelo, že to „zabezpečilo mesto“, demontáž súsošia však vykonali štyria ľudia.

Deň predtým sa v dome Arpáda Görgeya stretli Ján Kuchta, Ľubo Verkin a Belo Hefler, aby si to naplánovali.

Ďalšími aktérmi boli Karol Katrenics, vodič nákladného auta a neskôr primátor mesta, a obsluha dvoch žeriavov.

Na záberoch ich možno spoznáte, hoci je to už viac ako 26 rokov. A možno aj niektorých prekvapených Rožňavčanov, idúcich decembrovým námestím do práce.

Foto & Video: INFOROZNAVA.SK

Reportáž RTV – nulté vysielanie január 1992:

Tzv. surový záznam, ktorý nakrútil Zoltán Gömöri: