Hudobníci formácie IAKO BEI vydali zo seba monumentálnu energiu a bolo to cítiť

V piatok večer „krstila“ v Rožňave svoj debutový album Pursuits in Life hudobná formácia IAKO BEI. „Krstnou mamou“ albumu bola Judita Jakobejová, mama protagonistu formácie. Tí, ktorí tento koncert v záplave informácií zachytili a prišli naň, mohli mať pocit, že pred nimi hrá kapela z opačného konca kontinentu, ktorá v rámci turné zázrakom zablúdila do malého mestečka vo východnej Európe.

Štvorčlennú zostavu pod vedením virtuózneho basgitaristu a speváka Romana Jakobeja, autora hudby a textov, tvoria excelentný jazzový saxofonista Nikola Bankov, za bicími Tibor Rusnák, absolvent košického konzervatória a klávesista Stevie Heart (Štefan Emödi), ktorý už má za sebou vlastné debutové CD Simple Life a ktorý je spoluproducentom albumu. Pri náhravaní albumu s vokálmi pomáhala Karmen Pál-Baláž.

Osmička v dátume ladila s počtom skladieb nového albumu, nahratého v košickom Klakson Studio pod vedením Romana Šoltýsa, profesionálne spracovaného aj výtvarne Marošom Suchým. O fotografie a video k skladbe We’re Building Our Own Monument sa postaral Matej Jánošík.

Roman Jakobej pôsobil predtým už vo viacerých kapelách a formáciách – Graceful, Slip Of The Lip, či v projekte PINK FLOYD SHOW :: Stevie Heart & Friends. S kapelou Graceful nahral v roku 2011 album Rock It Away a s kapelou Slip Of The Lip nahral v roku 2015 EP For The First Time.

Na podnet svojej priateľky skúšal začiatkom roka šťastie aj v Superstar.„Keď som však spomenul môj debutový album, ktorý som týmto spôsobom prišiel spropagovať, všetko začalo ísť dole vodou,“ spomína, no neberie to tragicky: „Skratky v živote proste neexistujú.“

Ako sám hovorí, k debutu viedla dlhá cesta, plná sklamaní a ťažkých rozhodnutí. Album vychádza ako počin formácie Iako Bei, názvom odvodenej od jeho mena, čo sa môže brať ako názov kapely, ale aj samotného interpreta.

Pursuits In 1ife sa nesie v štýle nadžánrového prog rocku iba v podaní basovej gitary, saxofónu, klávesov a bicích. Práve toto zloženie prináša podľa Romana z hľadiska zvuku niečo nové, svieže a neopočúvané. Zaujímavým robí album aj saxofón, ktorý obvykle hráva sólo v strede skladby a nie je nutne súčasťou kapely, tu však má rolu jedného z hlavných nástrojov.

Predvedenie debutového albumu naživo bolo pre milovníkov kvalitnej hudby zážitkom. Zo skladieb, synchronizovaných hudobne aj textovo, a nasadenia zohratej kapely, sálala na divákov nezvyčajná energia. Iba občas mierne defraudovaná preexponovaným ozvučením, no mágia tohto hudobného monumentu bola silnejšia.

Roman Jakobej dozrel hudobne aj spevácky, teraz už bude potrebovať len šťastie pri vzlete na svojej hudobnej ceste za šťastím. Krídla už má vlastné.

BELO HEFLER 

Zdroj: Hudba.sk  Foto: inforoznava.sk :: Števo Černák

Pursuits in Life :: Music & Lyrics :: Roman Jakobej 

  1. We´re Building Our Own Monument
  2. A Way to Oppose
  3.  Living in Fear
  4. Pilgrim in Doubt
  5. Missing Colours
  6. Fake (The New Kind of Beauty)
  7. Don´t Give Up That Dream
  8. Cortex Labyrinthus (Doubts in the Dark, Clues for the Maze, Elegy for Light, Enlightened) 

Symfonická rocková skladba We‘re Building Our Own Monument, v ktorej sa spájajú filmové klávesy, jazzový saxofón, tvrdá basa, úderné bicie a rockový spev. Skladba nesie silné posolstvo pre celé ľudstvo. „Chceme pokrok, ale strácame morálku, sme obeťami chamtivosti, ktorá nás zaslepuje a preto vyzývam každého, aby otvoril svoje oči, ešte nie je neskoro zvrátiť náš osud,“ hovorí Roman. Videoklip zvýrazňuje túto tému mnohými vojnovými zábermi a takisto príbehom vojaka z druhej svetovej vojny, ktorý sa prebudí v dnešnom svete len aby zistil, že sa nič nezmenilo. Sledujeme jeho púť za pomníkom (monument), ktorý obrazne znázorňuje tragický osud celého ľudstva. Videoklip už má takmer štyritisíc pozretí.