Rozpočet je len na papieri

Na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva vystúpili aj niektorí riaditelia rožňavských základných škôl.

V súvislosti s prerokovaným bodom o plnení rozpočtu mesta sa vyjadrili k aktuálnej kritickej situácii v oblasti financovania mestských škôl a školských zariadení a tiež k havarijnému stavu objektov, v ktorých vyučujú.

„Ako ste si všimli, na dnešnom zastupiteľstve (štvrtok 29. apríla)  sa zúčastňujeme v podstate všetci riaditelia škôl a školských zariadení na území mesta a to z jedného zásadného dôvodu: obávame sa, že prichádza situácia, keď nebudeme vedieť zabezpečiť prevádzku školských zariadení,“ začala svoje vystúpenie Erika Mihalovičová, riaditeľka ZŠ na ulici Pionierov.   

„Nemáme peniaze a máme viacerí dlhy na odvodoch za našich zamestnancov. Nedokážeme zabezpečiť základné pokrytie, nemáme zaplatené energie, tzn. pýtam sa vás, alebo teda chcela by som vás veľmi pekne poprosiť, aby sa noazaj čo najskôr niečo s tým rozpočtom udialo, pretože rozpočet, ktorý schválený máme, je síce pekný, ale bohužiaľ je len na papieri,“ uviedla okrem iného ďalej.    

„Viem, že berieme skoro polovicu z podielových daní (tie dostáva mesto zo štátneho rozpočtu), ale aj napriek tomu je to málo. Príde o chvíľu máj, jún, budú tu letné prázdniny, nám vypadnú vlastné príjmy, z ktorých momentálne si vieme ako tak pomôcť, ale čo bude od septembra, je otázne,“ zdôraznila na záver.

„Chcem podporiť svoju kolegyňu, ktorá v podstate zastupuje základné školy, ale pod zriaďovateľskú pôsobnosť mesta patrí aj Základná umelecká škola a Centrum voľného času,“ pripomenula poslancom jej riaditeľka Eva Klenovská. „Skutočne tá situácia je taká aká je, nebudem to rozvádzať, všetci sme v obraze, vieme, o čo ide. Aj náš schválený rozpočet je taký, že s odretými ušami a s veľkým úsporným režimom, v ktorom už dosť dlho fungujeme, by sme to ako tak zvládli, ale obávame sa, že sa to celé nabalí a nakoniec mohlo by dôjsť k určitým nepríjemným veciam. Bola by škoda, keby školy a inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta kvôli nejakým nerozvážnostiam skolabovali.“

Na otázku nezávislého poslanca a predsedu finančnej komisie zastupiteľstva Ondreja Bolačeka, koľko peňazí aktuálne chýba školstvu, odpovedala Helena Molnárová z finančného odboru MsÚ: „Z podielových daní dostalo školstvo 45 % dotácií, lenže čo sa týka rozpočtu škôl, ktorý mali schválený, tzn. za prvé 4 mesiace, dostali dotáciu len vo výške 28 %. Je to dosť veľký sklz oproti schválenému rozpočtu. Buď zaplatia faktúry, alebo zaplatia odvody. Do konca apríla je schodok 105 tisíc eur.“

 „Sme všetci na jednej lodi,“ uviedol prednosta mestského úradu Ján Štefan. „Tak ako sme my, mestský úrad, tak je to celý úsek školstva, tak sú to všetky príspevkové organizácie mesta. Mestský úrad má záväzky 350 tisíc eur. Tu už bolo teraz povedané, že úsek školstva 105 tisíc eur a keď vystúpia riaditelia príspevkových organizácií, tak sa nazbiera pekná suma. Už aj tak je to veľa a každý deň to rastie a rastie. Celková finančná situácia mesta je veľmi zlá. Myslím tým bežné príjmy a výdavky, preto tu všetci žiadame, prosíme, že s touto situáciou je fakt vážne potrebné sa zaoberať. Je to zlé.“

„V práci mesta by sa malo postupovať tak, akoby tu bol ozdravný režim,“ kontroval nezávislý poslanec Juraj Dubovský. „Dávať výdavky len na to nevyhnutné, asi iné východisko nemáme.“

V ďalšom bode o havarijnom stave škôl a školských zariadení vystpil okrem iných aj riaditeľ  ZŠ na Zlatej ulici Richard Szőllős. „Ja si plne uvedomujem finančnú situáciu mesta, ale strecha keď zateká, aj v čase najväčšej prosperity je to nepríjemné. Min. trojnásobne v tomto čase. Ako štatutár a plne zodpovedná osoba za prevádzku Základnej školy na Zlatej ulici a myslím, že nebudem hovoriť len za našu školu, ale aj za ostatné školské zariadenia na území mesta, by som chcel len trošku dokresliť tú situáciu. V hlavnej budove našej školy – v bloku A, kde sa nachádza aj riaditeľstvo, je v havarijnom stave strecha nad celým druhým podlažím. Sú tam tri kmeňové triedy, v ktorých sa snažíme obmedzovať prevádzku, aby tam tie deti boli čo najmenej a štyri odborné učebne. V dvoch sa už vôbec nevyučuje. Steny sú tam úplne zaplesnivené a v súčasnom období pri každom daždi nám tam opadávajú časti omietky. Odkrýva sa betónova platňa, vzduch je tam nedýchateľný a ak to takto pôjde ďalej, tak v septembri toto podlažie môžme uzatvoriť. Dokonca voda už preteká aj o podlažie nižšie, tzn. likvidujú, ničia sa parkety, hnijú a neviem si predstaviť, ako rozbehneme prevádzku školy v septembri. Myslím, že podobný problém majú aj ostatné školské zariadenia.“   

 „Vôbec si nemyslím, že je to problém len Rožňavy. Je to problém všetkých miest, ktoré zdedili školské budovy od štátu pred ôsmimi rokmi,“ podotkol zástupca primátora František Kardoš (SMK).

„Chcel by som sa spýtať, že ako je možné, že taký Veľký Krtiš dostane tri dotácie na základné školy a my dostaneme jednu, alebo jeden a pol. Skúste sa na seba trošku sebakriticky pozrieť, že prečo napríklad na tú školu ste tiež nevybavili dotáciu, alebo na každú jednu základnú školu. Predávame tu bývalé ONV, ktoré je v perfektnom stave, prečo tam nie sú dve škôlky, alebo jedna škola? Prečo nehľadátae riešenia?“ pýtal sa vedenia mesta rázne nezávislý poslanec Dušan Pavlík.     

„My sme sa síce do tohoto materiálu nedostali, ale medzitým aj u nás vznikla havarijná situácia v jedálni, konkrétne v kuchyni a na štvrtom podlaží,  pri tých posledných daždoch,“ povedala zástupkyňa riaditeľa Základnej školy akademika Jura Hronca na sídlisku Juh Adriena Némethová. „My máme schválené peniaze, sme pred rekonštrukciou budovy, ale keď vnímam situáciu, aká je, aj na ulici Pionierov, tak som dosť pesimistická a neviem si predstaviť, že kedy sa začnú tieto práce. Pri najbližších daždoch sa na štvrtom poschodí nebude môcť pohybovať vôbec, voda preteká už aj na tretie podlažie a v kuchyni tečie do elektrických rozvodov. Začína to tam byť naozaj životu nebezpečné.“  

„V utorok nesiem na kontrolu celú dokumentáciu procesu verejného obstarávania, bude to tvrať max. jeden mesiac, je to bežný akt kontroly, či prebehlo všetko vporiadku. Pokiaľ sa ministerstvo vyjadrí, že proces verejného obstarávania prebehol vporiadku, začne sa rekonštrukcia základnej školy, tzn. že max. počítam do tých dvoch mesiacov. Súčasťou tej rekonštrukcie je aj oprava strechy, zateplenie, výmena okien. Ja noazaj dúfam, že nedôjde k nejakým ďalším skrytým problémom tak, ako na Pionierke (na fotke), ale ja vám to neviem zaručiť, ani povedať. Boli tam projektanti, uvidíme, ako ten projekt spravili,“ reagovala Eva Petruchová z referátu regionálneho rozvoja mesta.  

Poslanci zobrali informatívnu správu o havarijnom stave škôl a školských zariadení na vedomie (14 za a 1 proti) a uložili prednostovi mestského úradu Jánovi Štefanovi riešiť túto situáciu.

Súvisiace články:  

Deravá strecha Pionierky    

Dotácie pohltia vyše 75 tis. eur

Odmeny dostali, schvália ich až teraz

Zverejnili odmeny poslancom

Foto & Video: Inforoznava.sk / Michal Valaštek

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rozpočet je len na papieri"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.