Práve skončenému roku, ktorý uplynul od konania komunálnych volieb, sme sa venovali už v niekoľkých materiáloch. Priestor sme dali štatistikám, názorom aj poslancom samotným. Teraz vám ponúkame pohľady štyroch občanov mesta, v ktorých hodnotia rok rožňavskej samosprávy tak, ako ho vnímali. Ich vyjadrenia na otázku „Ako hodnotíte fungovanie rožňavskej samosprávy – činnosť poslancov a primátora rok po komunálnych voľbách?“ sme získali v decembri minulého roku.
Vladimír Polóny (na snímke hore)/ finančno-ekonomická služba, Vojenský útvar Rožňava
Viem, že za rok sa toho veľa spraviť nedá, chýbajú mi však konkrétne a rázne opatrenia na oddlženie mesta. Mesto dopláca na zlé a nezodpovedné hospodárenie, procesne je riadené veľmi zle a neefektívne. Hospodárska kríza, ktorá zasiahla celý svet, mala dopad aj na naše mesto v znížení podielových daní zo štátneho rozpočtu a vedenie mesta si to podľa mňa začalo uvedomovať až vtedy, keď podielové dane začali skutočne chodiť oveľa nižšie ako v minulosti, a zdá sa mi, akoby si to občas vedenie neuvedomovalo ani dnes. Namiesto zavedenia ráznych úsporných opatrení sa zbytočne a v zlej finančnej dobe predal majetok mesta podľa mňa hlboko pod cenu. Taktiež sa veľmi veľa majetku mesta predáva pod hlavičkou „hodné osobitného zreteľa”. Nakoľko je mesiac december, tak si myslím, že je najvyšší čas na poskladanie kvalitného a nenadhodnoteného rozpočtu.
Pokiaľ mám hodnotiť konkrétnu prácu poslancov, tak v zastupiteľstve máme skupinu poslancov, ktorá patrí do poslaneckého klubu. Mám dojem, akoby bol tento klub doteraz riadený maximálne dvoma poslancami. Z toho, na čo sa chceli zamerať, sa im podarilo akurát zrušenie mestskej rady a zmena rokovacieho poriadku.
U poslancov za OKS vidieť snahu o zlepšenie, sprehľadnenie a zefektívnenie chodu mesta, no táto snaha je veľakrát znevažovaná a nepochopiteľná u niektorých poslancov a zamestnancov mesta, ako aj u primátora. Stavebné a technické požiadavky zastrešuje viac poslanec Marko a finančné Bischof a Kuhn.
Poslanec Beke je dlhodobo práceneschopný, ale podľa jeho doterajších návrhov a podnetov sa dá konštatovať, že sa zameral a zastupuje požiadavky občanov maďarskej menšiny.
Poslanec Ocelník predniesol niekoľko návrhov a požiadaviek, no akosi som u neho nezaregistroval spôsob riešenia a hlavne krytie jeho návrhov a požiadaviek finančnými prostriedkami. Dosť zvláštne prejavuje svoj (ne)názor pri konkrétnych hlasovaniach, nakoľko na svojej stránke sa prezentuje ako rozhodný človek, ktorý má jasné ciele, no pri hlasovaniach často používa to nerozhodné tlačidlo zdržal sa.
Poslanca Karola Kováča môžu často obyvatelia stretnúť priamo v teréne a jeho požiadavky voči mestu boli v úvode zo širokej oblasti, no postupne sa zameriava na pomoc a riešenie problémov, s ktorými sa stretáva aj pri svojej profesii.
U poslanca Focka si dokážem spomenúť len na požiadavku, aby sa zasadnutia mestského zastupiteľstva nevysielali on-line, ale len nejaké šoty.
Jednoznačný prínos v mestskom zastupiteľstve priniesol poslanec Rado Kovács. Pred každým pre mesto dôležitým rozhodnutím sa snaží vyvolať verejnú diskusiu, zaujíma ho názor odborníkov a obyvateľov mesta. Jeho stránka poskytuje veľké množstvo informácií a chode mesta, o jeho poslaneckých aktivitách a aj prostredníctvom nej komunikuje s obyvateľmi mesta. Momentálne sa blíži ku koncu schvaľovací proces jeho návrhu Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií. Vidieť, že je to materiál, na ktorom pracoval niekoľko mesiacov a tak konzultované a pripomienkované VZN mesta ešte v histórii Rožňavy asi ani nebolo. (Pozn. red.: Zastupiteľstvo medzitým jeho návrh neschválilo.)
Prácu primátora mesta je ťažké aj komentovať. Je verejným zástancom transparentného a otvoreného mesta, no časom vždy vyplávajú na povrch informácie, o ktorých mlčal a včas neinformoval ani poslancov mesta, nieto ešte obyvateľov. Veľa dôležitých materiálov na mestské zastupiteľstvo je predkladaných v hodine dvanástej a má zjavne iné priority, ako väčšina poslancov. Odmietol vykonanie personálneho auditu a nedokáže nájsť zodpovednú osobu za hroziacu pokutu. Keď obyvatelia mesta verejne vyjadrili svoj nesúhlas s predajom mestského majetku, tak to nazval zbabelým krokom istej skupiny, ktorá ho vraj chce zastrašiť.
Mgr. Edita Kušnierová / pamiatkárka, historička umenia
Nepoznám do detailov ich prácu, preto sa ani neodvážim nejako veľmi prísne hodnotiť. Keď to však vezmem globálne, celé dianie v Rožňave mi pripadá ako prešľapovanie z miesta na miesto, váhanie v prípadoch, ktoré by si vyžadovali radikálne riešenie. Zoberiem si na mušku len obor, ktorý poznám: to nešťastné námestie. Ak sa dobre pamätám, už pred nejakými tromi rokmi bolo vydané rozhodnutie na vykonanie archeologického výskumu, ktorý mal predchádzať akýmkoľvek úpravám námestia (viď príklad z Rimavskej Soboty, kde sa to dalo – už na to pomaly aj zabudli) – nestalo sa dodnes. Napriek tomu už druhý rok sa hovorí o realizácii úpravy západnej strany námestia. U nás sa len hovorí, iní konajú: uvediem príklad nie z krajských, ani z okresných miest: choďte sa pozrieť do Tisovca alebo Kokavy nad Rimavicou. Keď sa to dalo v tak chudobných regiónoch, prečo to nejde u nás?
O rozpredaji mestských majetkov sa už pohovorilo hodne. Mňa osobne najviac mrzí stav bývalých mestských kúpeľov, ktoré si Mesto malo rozhodne ponechať, revitalizovať a podnikať tam. Táto investícia by sa určite vrátila. Ďalším kameňom úrazu z môjho (a nielen môjho) pohľadu je neskutočné množstvo túlavých psov v meste. Niekoľko ľudí už pohrýzli, mňa osobne tiež jeden z nich v behu podrazil, takže som spadla na zem a škaredo som sa udrela. Apelovala som vtedy v tejto veci na stránke Mesta a pridalo sa ku mne viacero rozhorčených občanov: bez výsledku. Domnievam sa, že mestská polícia by si aj toto mala zobrať na starosť, ak má dbať o bezpečnosť občanov (nielen sledovať, kto kde zle zaparkuje a vymáhať pokuty). Kedysi mestá zamestnávali za tým účelom rasa (bol to likvidátor túlavých psov) – my dnes túžime po psom útulku a bezdomovec skoro zhorí v kanáli, kam sa schoval pred zimou.
A ešte čosi: kedykoľvek prechádzam po rozbitom, prašnom, niekedy blatnom povrchu časti mesta pred základnú umeleckou školou a pivárňou Baník, vždy som nútená zahundrať: toto je mesto! To je stredovek! Stredovek mám rada len v knihách a na cestách po hradoch a zámkoch. V našom každodennom živote v meste Rožňava mi nechýba.
Ing. Ernest Schuller / dôchodca, bývalý náčelník Mestskej polície
Rožňavská samospráva aj v tomto volebnom období funguje ako celok, podľa mojho názoru, bez zjavných a prevratných zmien oproti minulosti. Žiaľ, volebné výsledky potvrdili predĺžený mandát niektorých poslancov v mestskom parlamente bez ohľadu na ich negatívne ovplyvňovanie transparentného chodu mesta v minulosti. Práve títo poslanci hneď v úvode nového volebného obdobia vytvorili jedno silné, neprierazné zoskupenie okolo staronového primátora Laciaka, ku ktorému sa žiaľ ako tichí spoločníci pridali aj niektorí ďalší, čoho výsledkom sú naďalej netransparentné postupy v reálnom chode a hospodárení mestskej samosprávy. Pre podloženie týchto mojich úsudkov pripomeniem niektoré nie celkom kóšer praktiky v rozhodovaní mestskej samosprávy a to či už formou uznesení MZ, alebo formou využívania/možno aj s nádychom zneužívania/ kompetencií samotného primátora Laciaka.
Takýmito sú napríklad: nevýhodný predaj podielu mesta v Tekor-R, presadenie realizácie plynovej prípojky k obydliu poslanca na náklady mesta bez toho,aby boli rešpektované rovnaké práva na prípojku pre ostatných susediacich občanov mesta, netransparentné vymenovanie prednostky mestského úradu bez výberového konania na výkon verejnej funkcie, trvalé uprednostňovanie jednej firmy pre realizáciu veľkých mestských investícií aj na úkor nerešpektovania zákona o verejnom obstarávaní s reálnou hrozbou vysokej až likvidačnej pokuty pre mesto, vzájomné prihrávanie si mestských zákaziek pre dodávateľov z radov poslancov, trvalé a dlhodobé nerešpektovanie konfliktu záujmov typu poslanec kontra zamestnanec mestského podniku a mnoho iných, tu nespomenutých, netransparentností.
Na druhej strane je skupina poslancov, do ktorých občania vkladali vo voľbách svoje nádeje na presadenie pozitívnych zmien pre lepšiu budúcnosť mesta. Mnohí z nich splnili ich očakávania aj napriek tomu, že prieraznosť ich cieľov v mestskom parlamente je nízka vďaka už spomínanému vačšinovému zoskupeniu poslancov okolo staronového primátora. Sú však medzi nimi aj takí, podľa mňa životom neskúsení poslanci, ktorí hoci možno v domnení dobrého skutku, ale mnohokrát brzdia aj prospešné rozhodovania pre mesto. A robia to tak často a bez prijatia akéhokoľvek pozitívneho kompromisu, až budia dojem brzdiacich elementov pre pozitívny rozvoj mesta. Moje doporučenie pre nich je, aby sa čím skor naučili prijímať aj pozitívne kompromisné rozhodnutia. Najviac v práci niektorých nových poslancov mi vadí ich takmer trvalá nerozhodnosť, čo najčastejšie prejavujú pri hlasovaní tým, že sa zdržia hlasovania. Podľa mňa takí tam vobec nepatria, pretože nemajú svoj vlastný názor a tým sú pre občanov, ktorých reprezentujú, skôr na škodu, než prínosom.
Mgr. Pavol Piatrov / Salezián Don Bosca
Nepovažujem sa kompetentného hodnotiť prácu samosprávy. Som salezián, kňaz a predseda rožňavského strediska Domky. Snažím sa na Rožňavu pozerať optikou mladých ľudí a rodín. Z tohto pohľadu sa za posledný rok udialo celkom dosť pozitívneho. Rekonštruujú sa školy, stavajú byty, vznikajú nové priestory pre šport. Ak som sa príležitostne stretol s niektorým z pánov poslancov, rozprávali sme najmä o činnosti nášho mládežníckeho strediska, prípadne o víziách do budúcnosti. Oveľa častejšie sme komunikovali priamo s pánom primátorom.
Ako asi viete, gro našej činnosti prebieha v mládežníckom stredisku na Námestí Baníkov 30 a sme prítomní aj na sídlisku Juh. Máme tam v správe areál polyfunkčného ihriska na Kyjevskej ulici. Okrem mládežníckych aktivít sa ho snažíme aj zveľadiť. Z troch rôznych grantov sa nám podarilo získať prostriedky na malú tribúnu a dva basketbalové koše (Nadácia Orange), dlažbu okolo ihriska, smetné koše, skoro sto stromčekov po obvode areálu (Nadácia Pontis) a vďaka Úradu vlády azda čoskoro pribudne na zadnej stene tribúny externá boulderingová lezecká stena.
To všetko vyžaduje priebežnú komunikáciu s vedením mesta, konkrétne s pánom primátorom, lebo sa jedná o úpravy na pozemku mesta. Bez súhlasu „radnice“ by nič z toho nebolo. Som veľmi rád, že doteraz sa prakticky každá naša iniciatíva stretla s podporou. Faktom je, že sme väčšinou nežiadali peniaze, ale súhlas urobiť niečo prospešné. Keď už sme pri peniazoch: pokiaľ ide o priamu finančnú podporu, zo schválenej dotácie 1000 eur na rok 2011 sme doteraz dostali 400 eur. Vzhľadom na to, že vraj je mesto v ťažkej finančnej situácii, vďaka aj za to. Okrem toho naše aktivity podporil aj iným spôsobom pán primátor osobne. V auguste sme mali už 4. ročník externého prímestského tábora v areáli na Juhu. Celý týždeň sa do nášho programu denne zapájalo okolo 100 detí a mladých. Vstup bol voľný, bez akéhokoľvek poplatku. Pán primátor nám uhradil obedy pre animátorov. Podobne sa postaral o hlavnú cenu -bicykel – na Cyklokrose, ktorý sme organizovali pre mladých z mesta na „terénoch“ pri Okružnej ulici. Pre nás sú to všetko konkrétne signály, že vedenie mesta vníma, že sa tu deje čosi pozitívne pre mladých.
Iste, asi vždy sa dá viac. Aj pri hľadaní (a nachádzaní) hodnôt, ktoré by našich „radných“ mohli zjednocovať pre dobro obyvateľov nášho mesta. Majú všetci obrovskú zodpovednosť. Pred svojím svedomím aj pred celým mestom. Držím im palce, aby to zvládli.
Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články:
Kováč a Kovács po roku o Rožňave
Ktorému poslancovi najviac dôverujete?
Rok na dedine (1) : mestská rada
Nehlasujem, teda vyjadrujem názor
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Štyri pohľady na Rožňavu rok po"