Ministerstvo financií SR v súčasnosti finalizuje stratégiu ďalšieho postupu v spore medzi americkou spoločnosťou EurGass Inc. a jej rakúskou dcérou, v ktorom firmy žiadajú od štátu odškodné v celkovej výške viac ako 1,6 mld. USD. Dôvodom je spor spoločnosti so štátom v prípade odobratia dobývacieho priestoru na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Vo svojom stanovisku o tom informovalo Ministerstvo financií SR, ktoré je splnomocnené konať v oblasti riešenia sporov Slovenska vyplývajúcich z porušenia dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií.
Ako ďalej uviedol rezort financií, vzhľadom na stále prebiehajúce správne konanie by bolo iniciovanie medzinárodnej investičnej arbitráže v tejto fáze predčasné a zrejme aj kontraproduktívne. „Ministerstvo financií SR je naďalej otvorené zmysluplnej diskusii o údajných nárokoch spoločnosti Rozmin s.r.o., ale v súčasnosti ako vhodné fórum na ich uplatnenie vidí v prebiehajúcom správnom konaní,“ dodal rezort vo svojom stanovisku.
List od americkej firmy, v ktorom informovala o zámere začať voči Slovensku arbitrážne konanie, pritom dostala kancelária prezidenta SR Ivana Gašparoviča ešte v novembri minulého roku. Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca prezidenta Marek Trubač, ešte v ten istý mesiac preposlali list rezortom financií a hospodárstva na riešenie a EuroGas Inc. informovali o postúpení ich sťažnosti na príslušné ministerstvá. Rezort hospodárstva však konanie prenechal na ministerstvo financií, keďže to je zodpovedné za riešenie sporov vyplývajúcich z medzinárodných investičných dohôd.
Americká spoločnosť EuroGass Inc. žiada od Slovenska odškodné vo výške 1 mld. USD v súvislosti s prideľovaním dobývacieho priestoru na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. V roku 2010 pritom rakúska dcéra americkej spoločnosti, firma EuroGas GmbH avizovala žalobu voči štátu, v ktorej žiadala odškodné vo výške 500 mil. eur. Dôvodom sporu je odňatie dobývacieho priestoru mastenca spoločnosti Rozmin s.r.o., ktorá je dcérskou spoločnosťou rakúskeho EuroGasu, v roku 2004 Obvodným banským úradom v Spišskej Novej Vsi. Následne úrad tento priestor určil spoločnosti Economy Agency RV, ktorá sa neskôr zlúčila s firmou VSK Mining. Tá je aj v súčasnosti držiteľom dobývacieho priestoru v Gemerskej Polome.
Americká spoločnosť EuroGas je presvedčená, že slovenské úrady svojím konaním porušili záväzky Slovenska vyplývajúce z dohody z roku 1991 medzi USA a vtedajšou ČSFR o vzájomnej podpore a ochrane investícií. Rakúska dcéra sa pri svojej žalobe opiera o slovensko-rakúsku bilaterálnu investičnú dohodu.
Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi v minulosti obvinenia firmy EuroGas odmietal. Najvyšší súd (NS) SR síce začiatkom roku 2008 vrátil banskému úradu celú záležitosť odňatia dobývacieho priestoru Rozminu a jeho pridelenie firme VSK Mining na opätovné konanie, avšak z procesných dôvodov. Z rozhodnutia súdu tak podľa úradu nevyplývala povinnosť dobývací priestor spoločnosti Rozmin vrátiť. V máji minulého roka pritom Najvyšší súd SR podľa spoločnosti EuroGas definitívne rozhodol v prospech firmy Rozmin a zároveň anuloval rozhodnutia Obvodného banského úradu z rokov 2008 a 2009 ako aj rozhodnutie Hlavného banského úradu v Banskej Štiavnici, ktorým odobrali Rozminu dobývací priestor v Gemerskej Polome a pridelili ho VSK Mining.
EuroGas vo vyjadrení z januára tohto roku tvrdí, že aj napriek písomnému uisteniu bývalého ministra financií Ivana Mikloša a rozhodnutiu NS, ktoré vstúpilo do platnosti v júni 2011, predseda banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi a predseda Hlavného banského úradu Peter Kúkelčík naďalej konajú v rozpore s verdiktom súdu. „Plne ignorujú konečné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR s jasným cieľom zopakovať svoje nezákonné rozhodnutie v neprospech Rozminu a jeho zahraničných akcionárov,“ dodáva rakúska spoločnosť vo vyhlásení.
EuroGas Inc. zároveň poverila svojich právnych zástupcov, aby podali civilné žaloby so žiadosťou o odškodné voči Kukelčíkovi a Baffimu ako aj voči prevádzkovému riaditeľovi spoločnosti VSK Mining Petrovi Čorejovi, ktorý bol bývalým akcionárom Rozminu prostredníctvom firmy Rima Muran s.r.o.
Zdroj: SITA, Ilustračné foto: VSK Mining
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Chcú odškodné 1,6 miliardy dolárov"