Už veľa sa popísalo ohľadne nízkej, resp. žiadnej vybavenosti pre návštevníkov jaskyne Domica, či už ubytovania alebo stravovania, a o tom, ako to vyzerá len na skok u našich južných susedov v okolí jaskyne Baradla – v Aggteleku.
Fotografie nie z okolia, ale z jaskyne, môžu byť inšpiráciou využitia posledných dní dovolenky, resp. prázdnin s deťmi, a možno aj ako možnosť schladenia sa v teplých slnečných dňoch.
Aggtelekská kvapľová jaskyňa Baradla, v Európe jedna z najväčších a najkrajších kvapľových jaskýň, sa nachádza sa v Aggtelekskom národnom parku medzi obcami Aggtelek a Jósvafő. Jej dľžka spolu s bočnými vetvami je až 24 km.
Horná časť jaskyne (Domica) má 7 km a nachádza sa na slovenskej strane. Na jej maďarskej strane má tri väčšie vchody a to v Aggteleku, v Jósvafő a vo Verestó. Dva posledne menované sú umelo vytvorené.
Jaskyňa sa vytvorila vo vápenci z obdobia stredného triasu na konci pliocénu a pleistocénu. Ide o vyvinutú viacpodlažnú jaskyňu s terasami, riečneho typu , ktorú vytvorili vody, presakujúce z povrchu planiny cez priesaky spolu s veľkým množstvom štrku, eróznou činnosťou v niektorých obdobiach aktívnej riečky Styx – jej ramená Acheron a Retek.
Jaskyňa pozostáva z jednej mohutnej hlavnej chodby, miestami 20 až 40 m vysokej, a z viacerých bočných vetiev. Jej najväčšia sieň – Sieň Obrov, má rozmery 120 x 30 x 40 m. Vypľňajú ju veľké kvaple rôznych tvarov. Stalagmit ,,Hvezdáreň,, (Csilagvizsgáló), vysoký 19 m, je najvyšší na celom území Maďarska.
V jaskyni sa našli stopy po osídlení pračlovekom. Svet pod zemou je útočiskom pre 500 rôznych druhov zvierat. Niektoré sú endemické, čiže sa môžu nájsť len v tomto systéme jaskýň.
Jaskyňa Baradla má výbornú akustiku, v nezvyčajnej koncertnej sále sa organizujú jaskynné koncerty vážnej hudby, ale v poslednej dobe vraj aj sobáše.
Vstupy sú do jaskyne, v ktorej sa teplota pohybuje na úrovni 8 až 10 st. C a vlhkosť dosahuje 85 až 95 %, sú každý deň o 10-tej, 12-tej, 13-tej, 15-tej a 17-tej hodine. Zaplatíte v prepočte za dospelú osobu cca 7 eur, deti a dôchodcovia cca 3,5 eur. Platba kartou nie je problém, ale v hotovosti sa dá platiť iba forintami.
Dĺžka prehliadkovej trasy je jeden km a trvá jednu hodinu. Milo prekvapí aj letáčik v slovenčine s informáciami o prehliadke jaskyne, ktorý dostenete po zaplatení vstupného.
Navyše, na rozdiel od skúseností u nás sa tam za fotografovanie neplatí a zdarma aj parkovanie v okolí jaskyne.
Text & Foto: Rudolf Štober
Staršie príspevky v rubrike Cestopisy si môžete prečítať kliknutím v hornom menu na Autorské rubriky/Cestopisy, alebo kliknutím sem
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V útrobách jaskyne Baradla"