Ocenia saleziánov aj Baláža

DSCF3411Poslanci Mestského zastupiteľstva v Rožňave na svojom ani nie hodinovom rokovaní v stredu 22. augusta schválili udelenie Ceny mesta pre exposlanca Viktora Baláža a Saleziánov Don Bosca na Slovensku.

Podľa schváleného štatútu sa Cena mesta Rožňava udeľuje „jednotlivcom, resp. kolektívu za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, publicistickej a verejno-prospešnej činnosti, činnosť osôb, ktoré sa významným spôsobom pričinili o hospodársky a kultúrny a športový rozvoj mesta, jeho propagáciu doma i v zahraničí, alebo za činnosť osôb pri záchrane ľudských životov a majetku mesta a jeho občanov.“

Cenu mesta Rožňava slávnostne odovzdáva laureátom primátor mesta každoročne v rámci Dní mesta. Tie sa uskutočnia súčasne s Rožňavským jarmokom 12. až 14. septembra. Ročne môžu byť udelené najviac tri takéto ocenenia.

Poslanci v tajnom hlasovaní vyberali spomedzi siedmych návrhov.

Maďarský spoločenský akultúrny zväz na Slovensku Csemadok – Základná organizácia Rožňava, navrhol pani Erzsébet Füzék. Tento návrh podporil aj primátor mesta Pavol Burdiga (Most-Híd), ktorý okrem toho predložil ďalšie tri – na udelenie tejto ceny pre Saleziánov don Bosca na Slovensku, pani Zlaticu Halkovú, riaditeľku Domu Matice Slovenskej v Rožňave a pre pána Ivana Nemčoka.

Ďalší návrh predložili zástupca primátora Ondrej Bolaček (Nez.), poslanci Arpád Laco (SMK) a Ján Lach (Most-Híd) s podporou Gemerského baníckeho spolku Bratstvo. Spoločne navrhli oceniť exposlanca Alexandra Tureka.

Posledným návrhom bol návrh poslanca Dionýza Keményho (Nez.) na ocenie exposlanca Viktora Baláža.

V tajnom hlasovaní získali potrebný počet hlasov exposlanec Viktor Baláž a Saleziáni don Bosca na Slovensku.

Cena mesta pre Viktora Baláža

„Vyvíjal dlhoročnú aktívnu verejno – prospešnú činnosť v oblasti športu, kde úspešne reprezentoval svoje mesto vo futbale a v stolnom tenise, venoval sa výchove mladých futbalistov ako tréner pri školskom športovom stredisku,“ píše Kemény okrem iného v zdôvodnení návrhu na ocenenie exposlanca Viktora Baláža.

Prpomína v ňom, že sa aktívne zapájal do verejného života v meste,  13 rokov pracoval ako poslanec MZ, bol členom MR, predsedom komisie školstva, mládeže, kultúry a športu a jedno volebné obdobie bol poslancom KSK za okres Rožňava.

„V roku 1991 bol vymenovaný za riaditeľa OA a túto funkciu úspešne vykonáva doteraz. Vďaka jeho obetavosti a húževnatej práci bola OA v Rožňave vyhodnotená ako škola s výbornými výchovno-vzdelávacími výsledkami v porovnaní škôl Slovenska a ako najlepšia OA v Košickom kraji, čo vlastne tiež prispieva k reprezentácii a zviditeľňovaniu nášho mesta,“ uvádza tam ďalej.

Pri príležitosti tohoročných osláv Dňa učiteľov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja mu udelil predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD) Plaketu predsedu KSK „za významný prínos k rozvoju a modernizácii vzdelávania mladej generácie.“

„Navrhované najvyššie mestské ocenenie by bolo pre navrhovaného uznaním a zadosťučinením jeho práce a prínosu pre školu, mesto, región a celú spoločnosť,“ uzatvára svoj návrh.

Rozhovor z júna 2007 – Pre Rožňavu už moje srdce neplače, ako predtým… 

Viktor Baláž ešte ako poslanec v júni 2011 o dovtedy utajenej pokute ÚVO

Cena mesta pre Saleziánov don Bosca na Slovensku

Druhým oceneným sú saleziáni, ktorí v Rožňave pôsobili od r. 1990, no v týchto dňoch končia na základe rozhodnutia sídelného biskupa Vladimíra Fila svoje pôsobenie v Rožňave aj v celej Rožňavskej diecéze.

„Postupne vytvorili pre rožňavskú mládež bezpečný priestor na realizáciu aktivít. Množstvo mladých našlo cestu či už k viere, alebo k spôsobu života, ktorý moderná spoločnosť pomaly utláča do úzadia,“ uviedol vo svojom návrhu primátor Burdiga.

Saleziáni v Rožňave sa podľa neho podieľali na zveľaďovaní spoločného majetku, organizovali množstvo kultúrnych, športových, či spoločenských podujatí na vysokej úrovni, dávajúc priestor mladým na prezentáciu a rast.

Foto & Video: infoRoznava.sk / Michal Valaštek

Dokument – CENA MESTA – schválenie

Katarína Balážová, hlavná kontrolórka mesta, oznamuje výsledky hlasovania

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ocenia saleziánov aj Baláža"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.