Ako ušetriť na elektrine?

Pri fakturácii a ročnom vyúčtovaní spotreby elektriny mnohých chytá amok z čísel a následného nedoplatku, ktorý si na faktúre od dominantného distribútora nájdeme. Jeho cenník je rok čo rok vyšší a ľuďom nezostáva nič iné iba hromžiť, ale v konečnom dôsledku, ak nechceme byť bez elektriny, musíme rozdiel doplatiť.

Donedávna tomu bolo skutočne tak, že sme na výber v tejto oblasti nemali a spotrebiteľ musel ľudovo povedané držať hubu a krok.

Minule som sa sám zamyslel nad tým, koľko naša domácnosť utratí za poplatky na elektrinu a zistil som zaujímavé veci. Máme bojler na ohrev vody a tým pádom sme automaticky zaradení do kategórie DD4 – veľké domácnosti. Našim distribútorom je dominantná VSE, ktorej mesačne platíme 73 eur a nedoplatok tohto roku predstavoval 35 eur. Myslím si, že mnohých by táto cena pohla a tak sme začali hľadať alternatívy.

Našťastie dnes už nie sme v dobe, keď na výber nie je. Na slovenský trh v tejto oblasti vstúpili alternatívni dodávatelia elektriny. Po preštudovaní cenníkov týchto spoločností sme došli k jasnému záveru: každý z alternatívnych distribútorov je lacnejší ako jej dominantný dodávateľ. Znie to neuveriteľne, ale skutočnosť je taká, že všetci okrem dominantných dodávateľov majú lepší a lacnejší cenník, na ktorom sa dá ušetriť neraz aj stovky eur.

Nič však nie je až také jednoduché ako sa zdá.

Na prechod k novému dodávateľovi potrebujete 16-miestny EIC kód, ktorým disponuje iba váš súčasný dodávateľ. Samozrejme v dobrej viere zavoláte na VSE a tento kód si od operátora vypýtate. Tu ale nastáva prvý problém. Operátor vám oznámi, že po telefóne vám kód nevydá a pošle vám ho poštou, pričom spoločnosť má na jeho zaslanie až 30 dní.

V dnešnej dobe je 30 dní neskutočne veľa a preto sa natíska jasná otázka, prečo je to tak?

Odpoveď je jednoduchá. Prechod k novému dodávateľovi elektriny je možný iba 4-krát do roka a to v obdobiach od 1. 1. 2011 do 10. 4. 2011, od 11. 4. 2011 do 10. 7. 2011, od 11. 7. 2011 do 10. 10. 2011 a od 11. 10. 2011 do 10. 1. 2012.

Zmena dodávateľa tak nadobudne platnosť v prvom prípade 1. 7. 2011, v druhom 1. 10. 2011, v treťom 1. 1. 2012 a vo štvrtom až 1. 4. 2012. Pri takomto prístupe dominantného distribútora prechod k novému dodávateľovi za mesiac jednoducho nestihnete.

Na čo si ale terba dať pozor pri zmene dodávateľa elektriny?

Ak sa bojíte poplatkov, nemusíte. Väčšina dodávateľov urobí zmenu bez akéhokoľvek poplatku a vy pocítite iba jedinú zmenu – nižšie platby a úsporu finančných prostriedkov.

Mnoho ľudí má taktiež strach z toho, že čo ak alternatívny distribútor zanikne a zostanú bez elektriny. To taktiež nehrozí, lebo ak by k tomu došlo, automaticky vás zo zákona  preberie dominantný distribútor – na východnom Slovensku VSE.

Treba si ale predom overiť všetky dostupné informácie o alternatívnom dodávateľovi a to najmä o tom, aké má poplatky napr. za  zrušenie zmluvy, uzatvorenie zmluvy, penále, tiež to ako sú dostupní, keď sa bude musieť niečo riešiť a v neposlednom rade aj dobu viazanosti. Niektorí ju majú iba trojmesačnú, iní až dvojročnú.

Sami si ale musíte zvoliť, čo je pre vás najvýhodnejšie.

Juraj Karika

Ilustračné foto: Stock.xchng

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ako ušetriť na elektrine?"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.