Každá obec, či mesto majú právo vydávať všeobecné záväzné nariadenia, ktoré majú na ich území silu zákona. Konkrétne je ich prijímaním poverené obecné, resp. mestské zastupiteľstvo a je teda v jeho rukách, ako upraví oblasti nášho života, ktoré bežné zákony nepokrývajú.
Jednou takouto oblasťou je chov a držanie zvierat. Problémom je, že v mnohých obciach/mestách žiadne nariadenie upravujúce túto problematiku neexistuje. V dôsledku toho často dochádza nie len k znečisteniu životného prostredia, ale často tiež k narúšaniu susedských vzťahov.
Nepríjemný zápach, hluk, nadmerný výskyt hmyzu, hlodavcov a nenáležité nakladanie s biologickým odpadom je len zlomkom toho, čo by pomohlo podobné nariadenie odstrániť. Malo by totiž upravovať maximálny povolený počet chovaných zvierat, minimálnu vzdialenosť od susedného obydlia alebo zdroja pitnej vody, či dokonca zákaz chovu v zastavanej časti obce.
Rovnako by sa malo zaoberať podmienkami, v akých musia byť zvieratá držané, povinnosťou majiteľa sledovať ich zdravotný stav, zabezpečiť veterinárnu pomoc, deratizáciu a zamedziť šíreniu nákaz.
Prijatie podobného nariadenia by v žiadnom prípade nemalo byť namierené proti chovateľom dobytka. Práve naopak, malo by chrániť ľudí, ktorí v súčasnej dobe chcú žiť ináč, ako v časoch , kedy bolo hnojisko pred dverami kuchyne bežnou záležitosťou.
Je bežné, že sa farmy zakladajú mimo dedín/miest alebo domovej zástavby, no nie každý farmár to berie do úvahy a práve preto by mali mať obce a mestá všeobecno záväzné nariadenie, ktoré by toto upravovalo tak, aby boli všetci občania spokojní.
Na odsúhlasenie nariadenia je potrebný súhlas troch pätín poslancov zastupiteľstiev. Otázne teda je, aká časť z nich by s niečím podobným určite spokojná nebola.
Katarína Šestinová
Ilustračné foto: Archív InfoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Farmári a tí druhí"