Hej, páni konšelé

Rožňava mala v posledných voľbách 4 volebné obvody, v nich bolo zvolených 19 poslancov zastupiteľstva. Podľa počtu obyvateľov (cca 19 tisíc) môže mať podľa zákona o obecnom zriadení 13 až 19 poslancov. V posledných komunálnych voľbách bolo registrovaných 15 458 voličov. Poslancov volilo 6 103, teda len o čosi viac ako tretina z nich.

Spomedzi 19tich poslancov získal najviac, 650 hlasov, Arpád Laco (SMK) v 3. volebnom obvode, ktorého ťažiskom je sídlisko Juh. Najmenej, len 231 hlasov, stačilo pre získanie mandátu poslancovi Ľudovítovi Kossuthovi (NEKA) vo volebnom obvode č. 4. Ten zahŕňa predovšetkým mestskú časť Nadabula a Rožňavskú Baňu.

Medzi týmito hraničnými počtami získaných hlasov je rozdiel až 419, tzn. sila mandátu každého z nich je vo veľkom nepomere z hľadiska voličskej podpory, potrebnej pre ich získanie.

Práve z tohto hľadiska by bolo zjavne správnejšie a spravodlivejšie, keby rozdiely medzi počtom získaných hlasov zvolených poslancov neboli príliš veľké, tzn. aby na získanie poslaneckého mandátu bola potrebná pomerne rovnako silná podpora voličov bez ohľadu na to, v ktorej časti mesta sa kandidát za poslanca o dôveru voličov uchádza.

Dosiahnuť sa to dá pomerne jednoduchou zmenou: rozdelením mesta namiesto doterajších štyroch len do dvoch volebných obvodov (pri počte viac ako 12 poslancov musia byť najmenej dva). Nazvime si ich pre ilustráciu ako novú a starú Rožňavu. Tá nová by zahrňovala predovšetkým sídlisko Juh, sídlisko Stred a sídlisko Podrákoš, zvyšok mesta by patril do volebného obvodu starej Rožňavy, vrátane jej mestských častí.

Ak by sa zároveň znížil počet poslaneckých mandátov z19tich na 13 (to je pri počte obyvateľov minimum), tak by okrem preukázateľných úspor v rozpočte mesta (vyše 160 tisíc eur za jedno volebné obdobie len na odmenách 6tim poslancom) došlo aj k posilneniu ich mandátu.

V dvoch volebných obvodoch namiesto štyroch by zvolení poslanci získali, resp. museli získať viac hlasov, než im bežne stačilo na zvolenie dosiaľ. Len deviati z 19tich súčasných poslancov prekročili hranicu viac ako 500 získaných hlasov. Bude na škodu veci, ak mandát novozvolených poslancov bude podporený väčším počtom voličov?

Mestské zastupiteľstvo v počte 13tich poslancov by malo namiesto súčasnej 7-člennej mestskej rady (max. 1/3 z počtu všetkých poslancov) len 4-člennú radu, čo by okrem iného tiež znamenalo ďalšiu finančnú úsporu z rozpočtu mesta. Ak vôbec je potrebná, keďže zákon to neprikazuje. Mimochodom, len toť nedávno sa ani nedokázala zísť.

Okrem ďalšej úspory vo forme podkladov na rokovanie namiesto pre 19tich len pre 13tich poslancov by sa zrazu našlo miesto v nedávno zrekonštruovanej sále aj pre obstávajúcich investorov. A pravdaže aj pre obľúbených kritikov, čo na všetko iba frflú.

Na zmenu volebných obvodoch zo 4 na 2 a zníženie počtu poslancov v novom mestskom parlamente z 19tich na 13 je ešte stále dosť času. Podľa zákona sa tak môže stať najneskôr 65 dní pred konaním volieb.

Pri úmornom hľadaní peňazí pre chod a život mesta môže byť aj táto približne 5 miliónová priama úspora v starej mene celkom vhod –ako napísal na inom mieste jeden diskutér, napr. na opravu chodníkov.

Zatiaľ by stačilo, keby sa našiel jeden jediný z poslancov, ktorý by už na štvrtkovom zastupiteľstve navrhol zaradiť do programu bod, aby poslanci uznesením zaviazali primátora pripraviť v tomto zmysle návrh na nasledujúce zasadnutie zastupiteľstva.

Alebo si takýto úsporný návrh osvojí sám pán odchádzajúci primátor?

Samozrejme, toto je len formálna možnosť, ako zlepšiť kvalitu poslaneckého zboru – dostať sa doň bude tak o hodne ťažšie. O tej obsahovej šanci azda nabudúce.

Súvisiace články: Občianski aktivisti založili OK Rožňava

******************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Hej, páni konšelé"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.