Nebezpečné prechody

…keď mám cez všedný deň a počas pracovnej doby prejsť autom krížom cez mesto Lučenec. Pred každým prechodom pre chodcov musím stáť a pred niektorými v centre cez dopravnú špičku aj viackrát. A to iba preto, že lučeneckí vodiči a lučeneckí chodci si po poslednej novelizácii zákona o premávke na pozemných komunikáciách v roku 1996 prečítali a zapamätali iba § 4, ktorý hovorí o povinnosti vodiča dať prednosť chodcom, prechádzajúcim cez prechod. No k § 53, ktorý hovorí o povinnosti chodcov, prechádzajúcich cez prechod, brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel, sa už nedostali a preto považujú právo prednosti chodcov na prechodoch za absolútne.

A prečo o tom píšem práve teraz?

Pretože už asi druhý týždeň je v pripomienkovom konaní ďalšia novelizácia tohto zákona, ktorú pán minister Kaliňák predložil na schválenie do vlády a ktorá má do platnosti vstúpiť už v januári 2008. No zatiaľ ten ministrov návrh nie je sprístupnený ani na internete! A napríklad ani so zmenou tohto rozporuplného ustanovenia o prednosti na prechode pre chodcov podľa mojich informácií nepočíta, no pripomienku k nemu podať nemám kde.

A pritom by bolo vhodné, keby ho mohlo pripomienkovať čo najviac ľudí, aby to so spomínanou novelou nedopadlo podobne, ako so zákonníkom práce (ZP). Ten práve vstupuje do platnosti a myslím, že poriadne zavaril 600 prepusteným Tornaľčanom. Väčšina z nich si ho môže cez to nedobrovoľné voľno študovať, hoci im pani ministerka s dobrým úmyslom chcela zabezpečiť zvýšenú ochranu v pracovnom pomere. No ako sa hovorí, cesta do pekla je často vydláždená dobrými úmyslami…

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Nebezpečné prechody"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.