V našej krajine je človek po päťdesiatke tvor prakticky nezamestnateľný. Ešte tragickejšia je však skutočnosť, že štát ho zanovito nevpustí do dôchodkového systému, aj keby mal odrobené desiatky rokov, keďže vek pre odchod do dôchodku sa úspešne predlžuje po vzore západu.
A tak sa mnohí z tejto generácie ocitajú v sociálnej pasci – štát ich nechce, zamestnávatelia tiež nie, preto im častokrát nezostáva, než poberať almužnu v hmotnej núdzi, čo je 1760 Sk. To už dnes nie je ani na jeden poriadny nákup v Tescu.
Moja známa sa toť nedávno dostala do vskutku prekérnej situácie, ktorá túto situáciu ešte zobludňuje. Má odrobených 31 rokov, počas ktorých platila tomuto štátu do všetkých povinných odvodových kolóniek.
Posledných sedem rokov však je dobrovoľne nezamestnanou osobou – čiže nepoberala ani nepoberá od štátu ani halier. A keď sa teraz vo svojich 54 rokoch rozhodla vstúpiť do predčasného dôchodku, dozvedela sa šokujúcu správu – na predčasný dôchodok nemá nárok.
I napriek odrobeným desaťročiam jej totiž chýba fyzický vek a čo je ešte šokujúcejšie – keďže posledných sedem rokov nepracovala (rozumej – netlačila do štátu ďalšie odvodové peniaze), vyrátali jej, že do dôchodku môže ísť najskôr o dva a pol roka a poberať bude za 31-ročnú prax mystických 5100 Sk mesačne.
Na príslušnom úrade sa dozvedela aj to, že ak by bola ,,obyčajnou“ nezamestnanou, teda poberala by dávky a štát by za ňu platil do systému, jej dôchodok by bol značne vyšší. Pýtam sa – je toto vôbec možné?
Človek, ktorý sa dobrovoľne rozhodne nezaťažovať štát poberaním dávok, nakoniec príde na žobrácky dôchodok za odrobené desaťročia? A to všetko preto, že od roku 2004 prebieha dôchodková reforma a tak sú roky po tomto dátume ,,tie najdôležitejšie“ v priznávaní výšky dôchodku.
Iba na okraj spomeňme, že človek, ktorý by celý život nepracoval, má zo zákona nárok na minimálny dôchodok takmer 4 tisíc korún. Moja známa pracovala 31 rokov a dostane o tisícku viac…
Čo dodať… Domnievam sa, že je to nechutná krádež, ozbíjanie jednej staršej generácie, z ktorej nám, mladším, vyplýva jedno poučenie – okradaj štát kde môžeš, lebo on sa skôr či neskôr pokúsi pod rozličnými zámienkami a reformami okradnúť teba!
Samozrejme, jedinou istotou pre budúce dôchodkové generácie budú ich vlastné doplnkové piliere. Lebo bohvie, čo si zmyslí štát o takých 10-20 rokov. V pilieroch aspoň, dúfajme, neokradneme sami seba. Na štát sa nedá spoľahnúť.
© Inforoznava.sk Jaroslav Verlík
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Neokradneš štát, okradneš seba!"