Ferenc Ambrus: Nežná, polnoc

Šaňo, kde to na tú Františku lezieš, aby ťa pán Boh skáral! To Inco ti také dve zauchá dá, ak sa k tamtým vrátiš, že ti v ušiach do vzkriesenia zvoniť bude! No, ale môžem tu ja vrieskať a pána Boha na teba volať, keď on už tú robotu, čo s tebou bolo treba vykonať, za sebou má.

Dostal si opušťák na jednu noc, a ty ju ideš stráviť akurát na toto naše výročie a tu pod strážnou vežou. To si ja cením na tebe Kopperský, to ti poviem! Aj keď som si až tak nie istý, či som ťa mal privolávať. Veď ale čo spravíš: dali sme si poriadne v saune, a potom ten Lojzo, lajdák starý, že poď ho, duchov vyvolávať.!  Že má aj miesto parádne, kde je to všetko odskúšané a zaručene aj funguje.

Ale prečo práve na teba som si spomenul ty Kopperský jeden, to neviem. Možno ten tvoj pánko hore vie, a zloduch Lojzo, čo na tej povale iste dajakú lavorovicu nám ešte do gebuľe tlačil. I trepal, že takého privolávajme, čo v živote veľké srdce mal, a pre dáku lepšiu vec oduševnený bol. No a ja som si na tie, kľúčami štrngotajúce dni, spomenul.

Ale ešte raz ti pekne hovorím, Šaňo, nešplhaj sa na tú ženskú, veď sú tam aj deti pri nej, čo povedia. Ej, už aj ja dve na tri trepem! Nemal som ťa hneď do Baníka ťahať, čo si sa objavil a ukázať túto tabuľu v taške. Ale keď si mi nariekal, že nemáš veľa času, len túto noc na tvojom starom svete. Do svitania ak. Že si najprv dajme niečo a potom dobrý skutok spravme.

Šaňo, začnem bohovať, ak jej to na krk naďalej vešať budeš! Verím ti bratku, že dobre chceš, a pamatnú tabuľu na tomto mieste mať, kde si ty pred štvrťstoročím ľudí dobrých povzbudzoval, ale predsa na krku grófky to visieť nemôže, uznaj. Šaňo! Zlez!

Kopperský, veď ťa i mestské kamery zachytia a nenachodíš sa k tým mestským chlapcom, ak sa z toho vôbec dostaneš. Ale že by ťa zachytila? No s tým zase skúsenosti nie veľké sú, to ti poviem. Či takýchto, z vášho sveta, nafilmujú tie kamery, to potuchy nemám.

Šaňo, fakt neblázni! Ja viem, že to chceš stihnúť a urobiť radosť tím štyrom tu od nás, čo akurát u prezidenta oslavujú v Blave, ale uznaj, čo povedia zajtra, keď sa vrátia? Treba ti to? Tí sú ti takí, že čo na srdci, to na jazyku. A potom kampec s tebou.

Pravdaže, chcú pamatnú tabuľu. Dobre, ešte nevedia, kde ju dať, ale Kopperský, ty si píš, že tak ťa zdrbú, hlavne tá, čo na tie pamiatky dáva pozor deň i noc, že ty na tento náš pekný svet ani na návštevu vracať sa nebudeš chcieť. To som si istý!

Šaňo zlez a nebozkávaj už tú úctihodnú dámu, aj keď ju máš veľmi rád, a zves jej tú tabuľu z krku! Pozri. Nájdeme tu iné miestečko: plotík pekný, alebo aj na schody by sa hodil. A potom ťa ešte i do Keltu zoberiem. Do tretej otvorený. Dáme niečo, porozprávame i do svitania bude kus času ešte, aby si nám tu niečo dobré spravil.

Že zlezieš a raz v živote poslúchneš, Kopperský jeden? Že dobre, len aby som aspoň jeden dobrý záber spravil s mojim novým mobilom?

Jasné, taký ešte nebol v tvojich časoch! Páči sa ti, čo? A aby som tým štyrom ukázal, keď sa zajtra vrátia? No dobre, spravím, ukážem, len sa drž, bo prisahám Bohu a na starého Domika, ak odtiaľ spadneš, tak hneď je po tebe!.

A že aj v inforožňave by si to chcel vidieť? No toto Šaňo ti ja už nezaručím! To nechci odomňa!

Aj tak títo štyria, čo pri Dunaji teraz vyspevujú, namiesto toho, aby teba z grófky dole dávali, myslieť si budú, že mi naveky preskočilo. Ááále, keď im tieto fotky ukážem, to budú lutovať!

Kopperský, to bude finta na nich! Na to sa ty zajtra pekne dívaj tam zhora od vás, ako budú zízať tu pred Františkou!

Ferenc Ambrus

Autor je aktivistom v oblasti maďarskej kultúry. V roku 1989 počas Nežnej revolúcie bol jedným z miestnych predstaviteľov Maďarskej nezávislej iniciatívy, úzko spolupracujúcej s hnutím Verejnosť proti násiliu. Text je venovaný pamiatke nebohého Alexandra Koppera, člena Okresného koordinačného výboru VPN v Rožňave, ktorý sa svojim razantným prístupom veľkou mierou zasadil o zmeny v našom meste a regióne.  

Foto: Archív infoRoznava.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Uctili si 25 rokov slobody

Keď mesto dýchalo “Nežnou”

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ferenc Ambrus: Nežná, polnoc"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.