Ocenenie je fasa vec. Hocijaké. Dostanete ho „za niečo“, pričom to „niečo“ už nikto neskúma. Samozrejme, niekedy to ani nie je potrebné: športovci alebo umelci to majú pekne zdokladované, zhmotnené vo výsledkoch či umeleckých artefaktoch. Čo však s politikmi?
Vágne formulácie typu „…za výsledky dosiahnuté pri záchrane a zachovaní historického prostredia Mesta Rožňava“ (stránka mesta), ani …..za prácu, ktorú „vykonali v rokoch 2000 až 2007 v oblasti kultúry a starostlivosti a zveľaďovania kultúrneho dedičstva“ (TASR) ohúria akurát tak fanatických straníkov a babky demokratky blahej pamäti.
Takže, za čo to bolo v prípade rožňavského primátora?
1. Z dotácie Ministerstva kultúry SR bol zrealizovaný projekt „Oprava rozperných oblúkov nad mestskými uličkami“. Aby sme túto informáciu, nachádzajúcu sa na stránke mesta, uviedli na pravú mieru, treba dodať, že zrekonštruovaných oblúkov bolo šesť a to v jednej uličke. Tá druhá s ďalšími tromi na opravu stále čaká.
2. Tesne pred ostatnými komunálnymi voľbami bola zrekonštruovaná severná strana Námestia baníkov.
3. V centre bolo predaných niekoľko budov, ktoré po zmene majiteľa radikálne zmenili aj svoj dizajn, ktorý je podľa mnohých (aj architektov a urbanistov) veľmi pochybnej kvality.
4. Každé jedno vykurovacie obdobie ostatných rokov znepríjemňuje obyvateľom i návštevníkom Rožňavy majiteľ bazáru, ktorý námestie zamoruje neznesiteľným zápachom vychádzajúcim z jeho komína.
5. Námestie je v podstate jedno veľké parkovisko.
6. Už aj priamo do centra sa stahujú obchody s najrôznejším ale hlavne nekvalitným lacným tovarom prevažne ázijskej proveniencie.
7. Kultúrne akcie konané v historickom centre len tak námatkovo: Rožňavský jarmok, Dni mesta, Vianočné trhy, oslava Silvestra, stavanie Mája, Festival amatérskych rockových skupín.
8. V tesnom susedstve Námestia baníkov pred pár rokmi vyrástlo Tesco napriek protestu mnohých občanov mesta. Bolo to v čase primátorovania pána Kardoša a poslancovania pána Laciaka.
Zvyšok si môžeme dopísať v diskusii.
…..
Napriek tomu, že som na nejaké aktivity primátora „pri záchrane kultúrneho dedičstva“ pravdepodobne zabudol, dovolím si nesmelo podotknúť, že netuším, za čo tú cenu dostal. Vychádzam z jednoduchých premís – sprepitné sa dáva za extra prístup personálu v reštaurácii, odmena za extra (skolaudovanú) robotu a ocenenie za extra pozoruhodný výsledok v konkrétnej oblasti spoločenského života.
Nič také ale okolo seba nevidím.
Napríklad prísne účelovo viazaná akcia Ing. Kardoša s dokončením tretiny Námestia baníkov, ktorá niesla všetky znaky kultivovanejšej obdoby kortešačkových párkov a piva, je príliš neprehľadná a finančne predražená, aby sme ju s čistým svedomím mohli považovať za čosi výnimočné. Navyše, so súčasným primátorom má spoločné akurát to, že človek, ktorý pred voľbami vsadil na túto kartu, mu robí zástupcu.
Absolútne chaotické „narábanie“ s verejným priestorom Námestia baníkov, kde nevidieť najmenšiu snahu reagovať na požiadavky kladené na turistické centrum regiónu je realitou, za ktorú by si asi primátor žiadnu cenu prevziať nechcel. Alebo sa znova mýlim?
A čo tak opraviť si nepresné informácie na podstránke „aktivity primátora“, kde je uvedené, že otváral Obchodné centrum na Juhu? Veď v tom čase bol predsa na ceste do Bardejova…
Nemá zmysel ďalej polemizovať, a to z jedného dôvodu: opäť sme raz svedkami jemnej manipulácie s faktami, selektívneho informovania v tej najvšeobecnejšej možnej rovine, kde sa nedozvieme fakty, len prázdne frázy.
Samozrejme, formulované výlučne v pozitívnom budovateľskom duchu.
Vám to stačí? Pre mňa je to sakramentsky málo.
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ocenený ochranca – čoho?"