Vandalizmus alebo vandalstvo je svojvoľné poškodzovanie a ničenie verejného alebo súkromného majetku a podobných statkov, väčšinou kvôli vlastnému potešeniu alebo sebarealizácii. Už niekoľko rokov žijem mimo mesta, ale vždy keď sa vraciam, a to sa vraciam často (1x do mesiaca), tak sa mi zdá, že to s tým vandalizmom ide od zlého k horšiemu.
Ak pozerám na publikované fotky o Rožňave v novinách alebo na webovom portáli, tak mi bije do očí, a predpokladám že nielen mne, všade prítomný vandalizmus.
Budovy, steny, múry či všetko nehnuteľné v okolí centra je posprejované alebo popísane fixkami. Tabule, značky, smetné koše či všetko kovové je pokrivené, zlomené alebo ukradnuté. Drevené lavičky poškriabané a porezané, dreviny a zeleň postúpaná a poodlamovaná, kvety odtrhnuté alebo ukradnuté. A nakoniec aby som nezabudol, všadiaľ a všetko pomočené, pozvracané, odpadky porozhadzované.
Vandalizmus je na Slovensku zločin, ale vyzerá to tak, že nie v Rožňave, alebo Rožňava nie je na Slovensku? Rožňava je historické mestečko, ktoré ma čo ukázať a čím sa pochváliť, ale je toto tá Rožňava, na ktorú sme hrdí a o ktorej tak radi rozprávame doma na Slovensku či v zahraničí?
Máme tesne po voľbách a preto by som rád apeloval na našich poslancov a primátora, aby sa s plnou vážnosťou postavili nezmyselnému ničeniu a rozkrádaniu majetku mesta – majetku nás všetkých. 20 rokov sa to prehliadalo ale takéto správanie nemá miesto v dnešnej spoločnosti a má sa na vzťahovať nulová tolerancia.
Áno, apelujem na poslancov a primátora /tu nejde len o komisiu verejného poriadku/, lebo hlavne oni majú v rukách možnosti /mestská polícia, kamerový systém, sprísnenie a dodržiavanie VZN mesta, užšia spolupráca mesta so štátnou políciou/, ako zvýšiť hranicu pokuty po dokázaní vandalizmu. Napr. na 1000 eur, aby táto suma fungovala odstrašujúco a ak je to človek pod 18 rokov, tak preniesť zodpovednosť platenia na rodičov a ak sú nezamestnaní, tak rozdeliť pokutu na splátky hoci aj po 10 eur.
Do skupiny opatrení by som spomenul napr. vydať raz ročne leták, ktorý upozorňuje na VZN mesta ohľadom prísnej ochrany verejného poriadku a tiež uviesť v ňom sumu, ktorá sa ukladá za spôsobenie vandalizmu a tiež telefónne čislo na mestskú políciu, kam majú obyvatelia ihned volať, pokiaľ zahliadnu priebeh páchania vandalizmu s možnosťou anonymného nahlásenia. Tieto letáky samozrejme doručiť do každej domácnosti, veď nie všetci majú prístup na internet.
V neposlednej rade by sa vedenie mesta malo postarať, aby zapojilo do boja proti nezmyselnému vandalizmu aj širokú verejnosť v podobe dobrovoľných pracovníkov. Aj realizovaním aktivít formou interaktívnych prednášok, rád, besied, stretnutí, poradenstva.
Na záver by som len chcel dodať, že šetrenie a spriehľadňovanie samosprávy je na mieste, ale netreba zabúdať na další rozvoj mesta a zvyšovanie bezpečnosti či znižovanie protispoločenského správania.
Peter Katrenics
Ilustračné foto: Archív Inforoznava.sk
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Páni poslanci aj primátor, konajte!"