Konali by sa vôbec predčasné voľby v Rožňave ak by mesto nebolo na pokraji bankrotu?
Teplárenská spoločnosť TEKO-R dodávajúca teplo v meste Rožňava, dosiahla v roku 2011 zisk po zdanení 185 538 eur. Ak by si mesto ponechalo svoj podiel (do roku 2011 vlastnilo podiel 36,7%), mohlo očakávať dividendu v rozmedzí od 55 tis. eur do 68 tis. eur. Mesto pod vedením primátora Laciaka však svoj podiel predalo v roku 2011 a už žiadnu dividendu nedostane.
Bývalý primátor Rožňavy Vladislav Laciak hospodáril tak, že veľkú časť výdavkov kryl predajom mestského majetku. Keď nebol schopný majetok predať, výdavky neznižoval. Nakoniec v strese a pod tlakom deficitu mesto predalo podiel v podniku, ktorý bude ziskový, dokým mesto bude existovať.
Mesto na dlažbe – vizitka primátora Laciaka
Indikatívna cena podielu mesta bola vypracovaná spoločnosťou Ernst & Young – avšak nie na základe požiadavky mesta ako vlastníka podielu, ale na základe požiadavky spoločnosti TEKO-R, kde bol väčšinový vlastník STEFE SK, a. s. Konflikt záujmov prehlbuje i fakt, že traja poslanci, ktorí hlasovali za predaj menšinového podielu vlastneného mestom, sú dnes členmi dozornej rady spoločnosti TEKO-R (Pavol Burdiga, Ing. Ondrej Bolaček a Františej Focko).
Jeden z tlakov na odpredaj vyvstal z potreby realizovať investície v TEKO-R prostredníctvom navýšenia základného imania spoločnosti TEKO-R, na ktoré mesto Rožňava nemalo zdroje. Väčšinový majiteľ STEFE SK, a. s. majetok v spoločnosti navýšil, ale iba formou vkladu na ostatné kapitálové fondy (účet 413) a to iba vo výške prislúchajúcej ich podielu. Ostatné kapitálové fondy (účet 413) sú peňažné i nepeňažné vklady, ktoré sú určené na zvýšenie základného imania (nie však do základného imania, ani nevznikli ako emisné ážio). Chce niekto tvrdiť, že mesto nemá pozemky, či iný majetok, ktorý mohol byť použitý na tento vklad za podiel mesta, ak aj rovno mesto nemalo zdroje na peňažný vklad? Nešlo iba o vytváranie tlaku na poslancov, aby poslanci predaj odhlasovali? A aký majetok vlastne majiteľ (STEFE, a. s.) vložil do spoločnosti TEKO-R? Koniec koncov, ten vklad tvorí iba zábezpeku pre banky, ktoré poskytli investičné úvery spoločnosti TEKO-R, teda banky by sa so zábezpekou typu pozemku či budovy v majetku spoločnosti určite uspokojili.
Okolnosti predaja, cena predaja, použité metódy, všetko to smrdí peknou habaďúrou. Len ťažko sa občan dozvie pravdu. Vladislav Laciak, “nezávislý nominant SMER-SD“, zvolený v roku 2010 v komunálnych voľbách opätovne do funkcie, však z nej v júni 2012 – teda ani nie v polovici funkčného obdobia – zutekal. Pred zachraňovaním mesta uprednostnil pán doktor zachraňovanie vlastných ordinácií.
Pochybné stanovenie ceny podielu mesta
Ak predávate majetok, je prirodzené, že ho chcete predať za čo najvyššiu cenu. Hlavne ak ide o majetok, ktorý generuje zaujímavé zdroje vo forme dividendy. Nehovoriac o prípade, keď vie vlastník bez problémov tento majetok replikovať v dlhodobom horizonte cez odpisy. A ako sa správalo pri odpredaji svojho majetku mesto Rožňava? Mesto hospodári ročne s miliónmi eur, avšak primátor tvrdil, že mesto nemá pár tisíc eur, ktoré by zaplatilo za štúdiu, ktorá by mu pomohla určiť trhovú hodnotu jeho menšinového podielu v TEKO-R. A tak sa mesto rozhodovalo podľa štúdie, ktorú si dala vypracovať firma o ktorej sa rozhodovalo, v ktorej mesto malo menšinový podiel. Nie je to absurdné? Krátko pred predajom podielu mesta vo firme TEKO-R sme upozorňovali, že ponúkaná cena je nízka, a výsledky hospodárenia TEKO-R to potvrdzujú a budú potvrdzovať aj v budúcnosti. Mesto sa za nízku protihodnotu vzdalo husi, čo znáša zlaté vajcia.
Investičné činnosti spoločnosti TEKO-R sú síce záťažou pre spoločnosť, ale nové úvery, ktoré spoločnosť čerpala, a s tým súvisiace úrokové náklady, bude vedieť efektívne eliminovať odpismi nového majetku, ktoré sú nepeňažným nákladom. Odpisy znížia zisk, ale tým aj daňovú povinnosť. Každopádne ukazovateľ, ktorý je najdôležitejší pre podniky podnikajúce v sektore sieťových odvetví, teda EBITDA (zisk pred zdanením, úrokovými nákladmi, odpismi a amortizáciou), bude stabilný. A to je aj problém štúdie od Ernst & Young, ktorá od zadávateľa jednoducho dostala pokyn hodnotenie robiť na základe iných ukazovateľov. A keďže zadávateľ nebolo mesto, táto štúdia ani záujmy mesta neobhajovala.
Situáciu s TEKO-R by mohol zvrátiť už iba súdny spor. Šance mesta na úspech sú však zrejme nízke, lebo poslanci nakoniec odpredaj odhlasovali trojpätinovou väčšinou. Bývalý primátor Laciak a viacerí poslanci mesta Rožňava preukázali, že konflikt záujmov im nie je cudzí. Nohy však budú mať v teple, hoci by za svoje konanie mali sedieť v chládku. Na Slovensku je to stále tak.
Martin Mlýnek
Písané pre blog etrend.sk
Ilustračné foto: infoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Predaj tepla po rožňavsky"