Rok na dedine (1) : mestská rada

Rovnomenný Ťapákov film z pred vyše 40tich rokov je prierezom ľudových obyčajov na slovenskom vidieku. Rok po komunálnych voľbách je príležitosťou pozrieť sa na niektoré povolebné obyčaje v okresnom meste.

Zastavme sa dnes pri jednom z nich.

Už krátko po voľbách, keď si do mestského parlamentu získalo potrebnú dôveru až 9 novicov z celkového počtu 17 poslancov, vznikol prvý „procedurálny“ stret názorov. Týkal sa voľby mestskej rady, ktorú zákon predpokladá, no nenariaďuje.

Poslanci mestskú radu zrušili ale neuchýlili sa ani k tomu, aby v rokovacom poriadku zakotvili jej vymedzený ekvivalent v podobe predsedov komisií, ktorí by spoločne s primátorom pripravovali program jednotlivých zasadnutí zastupiteľstva. A tak sme svedkami opakujúcej sa situácie, keď je návrh početných bodov programu len v rukách a zodpovednosti primátora, a často aj prekvapením pre samotných poslancov.

Pritom to, aby bol program zasadnutí zastupiteľstva navrhnutý primátorom až po odsúhlasení predsedami komisií, by zjavne prospelo lepšej práci celého zastupiteľstva. Do návrhu programu by šli len tie body a v takom poradí a počte, na ktorých by sa zhodli predsedovia komisií, viazaní ich uznesením.

A predsedovia komisií (v zastúpení podpredsedovia alebo poverení členovia z radov poslancov) by mali byť schopní body, ktorých je ich komisia garantom, na rokovaní zastupiteľstva aj uvádzať – namiesto prednostky, vrátane odporúčania komisie k hlasovaniu. Tak je to aj v štátnom parlamente a azda nič nebráni tomu, aby si tento osvedčený spôsob osvojili aj naši najbližší poslanci.

Ak majú mať komisie, v ktorých navyše väčšinu tvoria občania – odborníci, naozaj zmysel a relevantnú váhu, potom niet efektívnejšieho riešenia. Veď ako výraznejšie sa má rešpektovať i motivovať toľko dnes skloňovaná participatívnosť – spoluúčasť občanov na správe vecí verejných, ak nie práve takto?

Zdanlivo procedurálne riešenie môže tak byť na prospech občianskej verejnosti a zároveň šetriť čas a nervy. Všetkým.

 

Ilustračné foto: Stock.xchng

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme príspevky autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rok na dedine (1) : mestská rada"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.