Celkom netradične som k najznámejšej a naojbľúbenejšej tradícii – k Vianociam, požiadal o pár viet rožňavských saleziánov. Títo mladí ľudia sa tak prihovárajú k nám všetkým…
Vianočná…
Nedávno sa jednému z našich pokazil mobil. Presnejšie, mal ho vo vrecku spolu s kľúčami a loptičkou do kalčeta. Tá sa mu stala osudnou. Praskol displej. Je nečitateľný. Včera mu známy dal svoj starší mobil, že on už má novší typ. Večer sa začalo laborovanie s prenosom adresára. Pýtate sa, ako to súvisí s Vianocami? Hneď vysvetlíme. Po vložení SIM-ky bolo treba zadať čas a dátum. Úplne samozrejmá operácia. A sme tu.
Je (ešte) rok 2009. Ale prečo nie 9002? Alebo 2900? Kto alebo čo o tom rozhodlo? Prečo náš letopočet nepočítame ani od založenia Ríma, ani od vzniku Rímskej ríše, ani od čias Svätopluka, ani od Francúzskej revolúcie, ani od VOSR? Ba ani od našej „Nežnej“?
Môže to znieť paradoxne, ale tou udalosťou, ktorá rozčesla dejiny sveta na dve časti, bolo narodenie malého dieťaťa kdesi na okraji Betlehema. Dali mu meno Ježiš. Neskôr mu ho jeho nasledovníci doplnili o prívlastok „Kristus“, „pomazaný“. Prvými gratulantami neboli miestne celebrity, ale obyčajní pastieri. Vtedajšie médiá ho takmer ignorovali. Napriek tomu, čuduj sa svete, narodenie Pána, nazývané aj Vianocami, rozdelilo históriu na obdobie PRED Kristom a PO ňom!
Nasledovníci tohto Ježiša, ktorých v Antiochii nazvali „kresťanmi“, prispeli svojím dielom k stvárneniu dnešného sveta, hoci súčasná Európa je vraj už postkresťanská. Ilustruje to napr. kauza krížov v talianskych školách. Betlehemské dieťa stále v niektorých vzbudzuje zbytočný strach, ktorý má strašné následky. Začal to kráľ Herodes… No predsa, kým sa nezmení počítanie rokov, stále tu zostáva čosi z esencie, z príchuti „kresťanstva“.
Všeobecná darčekománia, sýtená sofistikovanou reklamou, napriek riziku zredukovania vianočných sviatkov na sviatky „mamony“ v podstate tiež len potvrdzuje, že Vianoce sú o obdarovaní. Boh obdaroval ľudí svojím Synom. Naďalej svet obdarúva novými a novými ľuďmi. A ako správny rodič sa teší, keď jeho deti objavia niečo z toho, čo pre ne stvoril, počnúc od zemskej príťažlivosti a ostatných prírodných zákonov až po Lásku.
Na dare je krásne aj to, že je zadarmo. Keby si ho bolo možné zaslúžiť, už by nebol darom, ale výplatou. Dar sa stáva prejavom lásky. Človek, ktorý si uvedomuje svoje obdarovanie, je šťastný, lebo má niekoho, kto ho má rád.
Želáme vám, aby ste si počas tohtoročných Vianoc aj celého Nového roku mohli vychutnať, kým a čím všetkým ste už boli obdarovaní, aj aby ste vďaka vašim darom mohli objavovať, ako môžete obdarovávať vy ostatných.
Našťastie, na tie navzácnejšie dary vôbec netreba peniaze…
Vaši rožňavskí saleziáni
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vianočná… od Saleziánov"