Dánske Vianoce

Dánske Vianoce sa začínajú adventom, ktorý dodržuje väčšina rodín. Neodmysliteľné adventné vence sú tradične viazané zo smrekových vetvičiek, zdobené šiškami, červenými bobuľami a rôznym prírodným materiálom. Počas adventnej nedele sú vence posvätené v kostole.

Atmosféru príchodu Vianoc dotvára “kalendárová sviečka“, ktorá je rozdelená do 24 políčok, zdobená motívmi jedľových vetvičiek. Sviečka sa zapaľuje od 1.decembra, spravidla pri raňajkách, čím v rodinách navodzuje príjemnú a upokojujúcu atmosféru. Býva úlohou detí sviečku sfúknuť v okamihu, keď dohorí jeden dielik.

Okná domov sa zdobia kvetmi, vianočnými hviezdami, hyacintmi alebo vianočnými kaktusmi. Kvetinová výzdoba je doplnená ornamentmi zo sklenených korálikov a vianočnými škriatkami zvanými “nisse“. V škandinávskom folklóre je “nisse“ domácim duchom, zodpovedným za starostlivosť a prosperitu gazdovstva. Popisovaný je ako menší muž s červenou čapicou so strapcom. Viera v ducha opatrovníka je v Škandinávii veľmi stará. Ak by domácnosť zanedbala spokojnosť nissov (najdôležitejšia je miska ryžovej kaše s maslom na Štedrý večer), duchovia by sa mohli obrátiť proti svojim pánom. Táto tradícia starostlivosti o nissov (nosenie kaše na povalu a pod.) pretrvala dodnes.

Domáce vianočné ozdoby sú zhotovované z machu, šišiek a vetvičiek, ktoré sa ukladajú do hlineného lôžka. Bohato vyzdobené sú aj škôlky, školy, pracoviská a obchody. Na Rådhuspladsen v Kodani každý rok stojí najväčší vianočný strom, ktorý sa slávnostne zapaľuje na Mikuláša. Najväčšou atrakciou v minulých rokoch bývala výzdoba hotela D´Angleterre na námestí Kongens Nytorv, posledné dva roky sme ju však museli oželieť. Dáni sú absolútne racionálni ľudia a prvé protikrízové opatrenia sa prejavili práve redukciou energeticky náročnej výzdoby. Zato obchodný dom Illum potešil oči okoloidúcich, hlavne detí, aj tento rok. Najviac nissov sa však dá stretnúť v kodanskom zábavnom parku Tivoli, ktorý počas Vianoc otvára svoje brány hlavne pre deti.

Dánsky pivovar “Carlsberg“ každý rok v novembri varí tradičné vianočné pivo, ktoré je o niečo ťažšie, mierne tmavšie a často trochu silnejšie než bežné pivo. V deň, kedy sa začína prvýkrát čapovať toto „julebryg“, majú pohostinstvá veľmi rušno.

Už od polovice novembra sa pracovné tímy stretávajú v reštauráciách alebo na pracoviskách na tzv. Julefrokost, čo je vianočný večierok. Na tieto vianočné párty sa reštaurácie pripravujú dlho vopred a ponúkajú tradičné dánske vianočné jedlá, ako rôzne typy lososa, sleďa, makrely, ale aj klobásy, fašírky, pečenú bravčovinu, panenku na grile, jaternice, pečeňovú paštétu so slaninou, steaky s vajcom, pečenú kačicu, studené mäso, kurací šalát, ovocný šalát so syrom a ovocím.

Dánska spoločnosť je nesmierne komunitárna a rodinne založená, v období vianočných sviatkov sa to prejavuje zvlášť výrazne. Kontakt s rodinou, priateľmi a blízkymi sa považuje skutočne za najdôležitejší. Už v predvianočnom období si vzájomne posielajú množstvo vianočných želaní, ktoré častokrát vyrábajú sami. Vianoce v Dánsku sú skutočne rodinnými sviatkami a pri štedrovečernej večeri sa stretáva celá rodina. Vzhľadom na vysokú rozvodovosť v krajine to môže byť i veľmi rôznorodá rodina, pretože Dáni, vo väčšine prípadov, i po rozvode zachovávajú, hlavne kvôli deťom, veľmi korektné vzťahy.

Dôležitou súčasťou Vianoc je príprava tradičného pečiva, ako sú hnedé koláčiky brunkager a pebernodder, vanilkové venčeky, medovníky, s deťmi ako hlavnými aktérmi. Okrem drobného pečiva sa do striebornej a zlatej fólie balia obľúbené nepečené sladkosti, ktoré sa pripravujú z marcipánu, nugátu, orechov, mandlí, datlí, kandizovaného ovocia, všetko poliate čokoládovou polevou.

Vianočný stromček (juletræ) sa v dánskych domácnostiach objavuje veľmi skoro. Kúpiť sa dá na predajnom mieste alebo, čo je oveľa príťažlivejšie, dá sa osobne vyrezať priamo na farme, kde prichádzajú rodiny s deťmi, aby si vybrali “svoj“ stromček. Dánsko je jedným z najväčších exportérov vianočných stromčekov do celej Európy, majú modrasté ihličie a vydržia do konca januára. Dánsko je ekologicky uvedomelá krajina a po Vianociach je možné stromček odovzdať na ďalšie spracovanie.

Stromček sa zdobí veľmi variabilne, ale niektoré pravidlá musia byť dodržané. Na vrcholci nesmie chýbať tradičná hviezda a svietiť musia pravé sviečky. Zvykom býva zdobiť stromček i girlandami z dánskych vlajok. Táto tradícia vznikla po roku 1864, kedy Dánsko utrpelo veľké územné straty vo vojne s Pruskom a Rakúskom. Dávno stratila ideový alebo symbolický význam, ale stala sa neodmysliteľnou dekoráciou a nesmie chýbať napr. ani na narodeninových tortách.

Slávnostná štedrovečerná večera sa obvykle začína o 18.00. Väčšina Dánov servíruje pečenú kačicu, ale aj hus a pečené bravčové mäso. Hus sa pripravuje plnená sušenými slivkami a jablkami a ako príloha sa podáva červená kapusta a karamelizované drobné zemiaky. Ako dezert sa podáva sladká ryžová kaša (ris alamande) a jej “pojedanie“ má doslova rituálny charakter. Ryža sa pripravuje s nasekanými mandľami, polieva sa višňovou omáčkou a najdôležitejšou úlohou gazdinej je “zapracovať“ do dezertu jednu celú mandľu. Hosť, ktorý vo svojej porcii nájde mandľu dostane zvláštny darček. Čaro rituálu spočíva v hre na predstieranie všetkých stolujúcich, že “práve ON“ má mandľu, ktorá býva pomerne zábavná a končí odhalením “vlastníka“ mandle. Následne mu je odovzdaný darček. Po vianočnej večeri sa tancuje okolo stromčeka a spievajú sa koledy.

Existuje veľa dánskych vianočných kolied, mnohé sa tradujú v rodinách a viažu sa na ne spomienky, pretože sa spievajú po celé generácie a sú súčasťou súkromných vianočných osláv. Keď deťom dôjde trpezlivosť s rodinnými rituálmi, príde čas na spoločné rozbaľovanie darčekov. O polnoci, keď sú otvorené všetky darčeky, sa zvykne podávať čerstvé ovocie, sladkosti a káva.

Prvý sviatok vianočný sa navštevujú rodiny a priatelia, hostia sa skvelými vianočnými jedlami a hlavne si prejavujú pozornosť, lásku a spolupatričnosť. Dánske Vianoce sú skutočne duchovnými sviatkami. V kostoloch sa konajú bohoslužby, ale hlavne rôzne koncerty.

Pomerne veľa Dánov odchádza na celé sviatky do trópov, zvlášť obľúbené sú pláže JV Ázie. Nie je sa čomu čudovať, nakoľko v Dánsku sa v decembri rozvidnieva po ôsmej a Slnko sa za obzor schová už o tretej. Aj to len v prípade, že vôbec “vykuklo“.

Pre Inforoznava.sk Alena Golianová, Kodaň

Zábery sú zo zábavného parku Tivoli v Kodani a z farmy na pestovanie vianočných stromkov

 

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Dánske Vianoce"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.