Landskrona

Landskrona je asi tridsaťtisícové mesto na pobreží Øresundu. Prvé písomné zmienky o sídle pochádzajú zo začiatku 15. storočia, je však pravdepodobné, že prirodzenú zátoku v strategickej úžine ľudia ako prístav využívali oveľa skôr. Z historických dokumentov vyplýva, že v roku 1410 tu existoval karmelitánsky kláštor a v roku 1412 získali výsadné obchodné právo na využívanie tunajšieho prístavu anglickí obchodníci. Kráľovské privilégiá udelil Landskrone v roku 1413 Erik Pomoranský, keď sa po smrti Margarety I. ujal vlády Kalmarskej únie. Mesto i prístav sa počas jeho panovania stali významnou konkurenciou dánskym prístavom pod kontrolou Hanzy a Landskrona, povestná protihanzovou politikou, bola v roku 1428 vypálená.

Dominantou mesta je mohutná pevnosť – Citadellet, ktorú v rokoch 1549-1559 nechal postaviť dánsky kráľ Christian III. Citadellet bol budovaný ako štandardná fortifikácia so samostatne opevnenou hlavnou časťou obklopenou vodnou priekopou a mohutným valom. Voči iným častiam vlastného obranného systému bol chránený druhým radom vodných priekop a posledný rad priekop, ktoré pevnosť chránili od mesta, oddeľovalo palebné predpolie – esplanáda. Citadellet je situovaný na nábreží, v jeho centre sa nachádza zámok s nádvorím a celý fortifikačný systém má tvar nepravidelného štvoruholníka s mohutnými nárožnými vežami.

Po uzavretí roskildského mieru v roku 1658 pripadla Skåne švédskej korune a Citadellet v rokoch 1667-1675 prešiel modernizáciou, aby spĺňal kritériá modernej pohraničnej pevnosti. Dobudovaný bol vonkajší pobrežný obranný val s mohutnými baštami a druhá vodná priekopa. V roku 1700 bolo pristavené hlavné krídlo kasární a zbrojnica.

V roku 1746 kráľ Adolf začal budovať oproti Citadelletu obranný ostrov Gråen s pevnosťou, fortifikácia však nebola nikdy dokončená. Zachovala sa len prašná veža zo začiatku 19. Storočia a bizarne tvarovo vymedzený umelý ostrov, ktorý je obľúbeným hniezdiskom vtákov a vyhlásený bol prírodnou rezerváciou.

Obranná funkcia Citadelletu postupne strácala význam, od začiatku 18. storočia v ňom bolo umiestnené väzenie. Tresty si tu odpykávali prevažne doživotní väzni, ktorí vykonávali stavebné práce na ďalších objektoch. Dobudovaná bola hlavná väzenská budova a na väzenské cely bolo prestavané i východné krídlo rondelu. Od začiatku 20. storočia do roku 1940 bol Citadellet väznicou výhradne pre ženy.

V roku 1940 prešiel Citadellet do vlastníctva armády a počas II. svetovej vojny slúžil ako azylové centrum pre utečencov z okupovanej časti Európy. V súčasnosti celý areál využíva mesto na rôzne účely. Je jednou z najzachovalejších pevností vo Švédsku, azda hlavnou atrakciou mesta a národnou pamiatkou.

Centrum mesta je príjemné a v zmysle severských dimenzií i zaujímavé. Pozoruhodná budova radnice na námestí Rådhustorget pochádza z roku 1884 a ani ostatné budovy v centre nie sú staršie ako 120 rokov. Solídna architektonická úroveň, ktorú dosahujú, vyplýva hlavne z ich funkčného charakteru – sú to prevažne bankové domy a firemné kancelárie.

Azda jedinou pozoruhodnou sakrálnou pamiatkou Landskrony je kostol Sofia Albertina (meno dostal podľa sestry kráľa Gustafa III.), ktorý v roku 1754 navrhol staviteľ Carl Hårleman. Kostol mal nahradiť chrám sv. Jána Krstiteľa z 15. storočia, druhého najvýznamnejšieho kostola po lundskej katedrále v Skåne, ktorý na príkaz veliteľa pevnosti v roku 1747 nechali zbúrať kvôli stavebným prácam na Gråene.

Kostol na pôdoryse gréckeho kríža s mohutným polkruhovým presbytériom má jednoduché klasicistické dvojvežové priečelie bez okien. Interiér v roku 1980 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a vynovený bol kombinácii bielej a zlatej farby. Mozaikou zdobená valená klenba ostro kontrastuje s málo zdobenými stenami i lavicami. Oltárny obraz Carla Blocha zobrazuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Jednoduchá kazateľnica z roku 1800 je zdobená štukovým baldachýnom. Lustre pochádzajú zo starého kostola Jána Krstiteľa. Najstarším kusom mobiliára je kamenná krstiteľnica z roku 1100.

Priemysel Landskrony ako starého prístavného mesta bol vždy úzko spojený s lodiarstvom a od roku 1920 tu pracovala jedna z najväčších švédskych lodeníc, v ktorej bola zamestnaná viac ako polovica obyvateľstva mesta i širokého okolia. Celé lodiarske odvetvie začiatkom 80 – tych rokov zasiahla kríza a od roku 1982 sa lodenice preorientovali na opravárenskú činnosť a prestavbu lodí.

Neďaleko pobrežia leží v Øresunde medzi Dánskom a Švédskom ostrov Ven. Ostrov až do uzavretia roskildského mieru v roku 1658 patril dánskej korune. V 80-tych rokoch 16.storočia tu Frederik II. nechal postaviť pre Tychona Brahe podzemné observatórium Stjärneborg a hrad Uranienborg. Na najvyššom bode ostrova sa vyníma St. Ibb Kyrka – kostol z 13. storočia (Ibb je pravdepodobne skratkou apoštola Jakuba), oltárny obraz od Tobiasa Gemberlina je darom Tychona Brahe. Ven sa nachádza uprostred úžiny, prístupný je trajektom z Landskrony, rybárskou loďou z Råå pri Helsingborgu alebo víkendovou výletnou loďou z kodanského prístavu.

Alena Golianová

Predošlé príspevky najdete v rubrike Cestopisy alebo kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Landskrona"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.