Malebné zákutia Jósvafő

DSCF3212Dedinka Jósvafő, vzdialená len 7 km od bývalého hraničného priechodu do Maďarska v Domici, svojou polohou pripomína atmosféru ľudových rozprávok. V jej bezprostrednom susedstve sa nachádza východ jaskyne Baradla, budova riaditeľstva Národného parku Aggtelek a jeden z najobľúbenejších hotelov okolia, impozantný Hotel Tengerszem Szálló/Morské oko.

Ako uvádzajú rôzne zdroje na internetových stránkach, v pamätnom dome známeho jaskyniara Huberta Kesslera sa môžu návštevníci zoznámiť s dejinami tohto domu, s rozvojom doliny Törőfej, a urobia si predstavu aj o vzniku jaskyne Baradla.

Na hlavnom námestí historickej časti obce je zaujímavý hostinec Starý Mlyn/Fogadó az Öreg Malomhoz, a „Kisház/Malý dom (jeden z najstarších obytných domov obce). Ďalej sú tu budovy Pap-palló, bývala fara, zvonica vypínajúca sa nad námestím a Múzeum ľudových zvykov/Tájház.

V doline Törőfej, na mieste dnešného jazera Morské oko/Tengerszem-tó/, rodina Kleinovcov v roku 1840 založila tzv. Horný mlyn, neskôr s mlynským náhonom aj pripojenú elektráreň, ktorá už od roku 1917 zásobovala elektrinou aj rodinné domy obce. Jazero Morské oko/Tengerszem-tó, Chata Baradla/Baradla Menedékház a nová turbína vznikli v roku 1930.

Interiér opevneného reformovaného kostola z doby Žigmunda Luxemburského zdobí kazetový strop, ale pozoruhodný je aj chór, koruna kazateľnice a výzdoba lavíc. Tieto patria k najkrajším prácam majstrov maliarov a stolárov kraja. Skvelá akustika pamiatkovej budovy popri omšiach umožňuje aj organizovanie množstva kultúrnych programov.

V Jósvafő v minulosti žilo viacero židovských rodín, komunita takmer 30 ľudí. V roku 1944 zo dňa na deň však museli odísť a zanechať všetko a z tých, ktorí prežili hrôzostrašné obdobie, sa nik nevrátil späť. Ich opustený cintorín opravili prostredníctvom nadácie Raoula Wallenberga v roku 1994.

V Jósvafő sa nachádza jediná plemenná stanica na chov huculských koní v Maďarsku. Druh hucul sa vyvinul v Karpatoch, geneticky je veľmi blízky starým divým koňom a koňom starých Maďarov. Stádo držané vonku je možné navštíviť celoročne na pasienkoch Gergés-lápai, ktoré sa nachádzajú asi 1 km na sever od Jósvafő. Kone, na ktorých sa dá aj jazdiť, uvidíte priamo v Jósvafő, v budove Kúrie (Táncsics M. u. 1.).

V spomenutom hostinci Starý Mlyn si môžete pochutnať na excelentne pripravenom halászlé, či iných špecialitách maďarskej kuchyne, ktoré svojou kvalitou, množstvom a takmer polovičnou cenou oproti cenám u nás, sú pre návštevníka zo Slovenska mimoriadnou lahôdkou a príjemným prekvapením.

Zdroj: Kras-karszt.eu Foto: infoRoznava.sk

Staršie príspevky v rubrike Cestopisy si môžete prečítať kliknutím v hornom menu na Autorské rubriky/Cestopisy, alebo kliknutím sem

Staršie príspevky v rubrike História si môžete prečítať kliknutím v hornom menu na Autorské rubriky/História, alebo kliknutím sem

Predchádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Malebné zákutia Jósvafő"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.