Dobšiná, banské mesto

Ojedinelá kniha Banské mesto Dobšiná, ktorej zostavovateľmi sú RNDr. Ondrej Rozložník a Dr. Ing. Emmerich Hundsdorfer (†). 

„Predložená kniha popisuje historický vývoj Dobšinej a jej okolia. Na začiatku nášho letopočtu tu žili Kelti a Kvádi. O tisíc rokov neskôr rozšírili prisťahovaní baníci z  nemeckých krajín osady v okolí dobšinskej kotliny, ktoré usilovnou prácou pozdvihli na úroveň ostatných banských miest na Gemeri a Spiši,“ píše sa v predslove knihy.

Autormi textov, ktoré sú okrem slovenčiny aj v nemeckom (vrátane prekladu z nemeckého dialektu bulinerština) a maďarskom jazyku, sú ďalej Ing. Marián Bachňák, JUDr. Ján Gašpar, Ing. Ján Kilík, Ing. Rudolf Magula, Mgr. Ivan Mesarčík, Ing. Michal Neubauer, Ing. Mikulaš Rozložník, Ing. arch. Eva Šmelková a RNDr. Jozef Vozár, DrSc.

O fotografie sa postarali Štefan Kesi, Dr. Peter Kolesár, Ing. Michal Rengevič, RNDr. Ondrej Rozložník, Ing. Karol Tományi a Ing. Tibor Turčan.

Posledný menovaný, vydavateľ vyše 150 stranovej knihy vo veľkom formáte s reprezentatívnou pevnou väzbou diela, Ing. Tibor Turčan – Banská agentúra, je aj autorom jej výtvarnej koncepcie a grafického dizajnu.

Bohatá a precízne spracovaná história mesta Dobšiná s doteraz nepublikovanými dokumentmi sa v tejto skutočne nádherne spravenej knihy opiera o archívne a múzejné fondy:  Ministerstvo vnútra SR – Štátny ústredný banský archív  Banská Štiavnica, štátny archív v Košiciach – pobočka Rožňava, Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň Liptovský Mikuláš.

Zdrojom informácií boli aj súkromné zbierky, ktoré poskytli: Ing. Michal Neubauer z Dobšinej, JUDr. Ján Gašpar z Košíc, Evelina Gömöyová z Dobšinej, Székely Kinga z Budapešti, RNDr. Rudolf Ďuďa z Košíc, RNDr. Stanislav Horský z Kežmarku a RNDr. Dušan Peterec z Košíc.

Vydanie knihy finančne podporili Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. , Mesto Dobšiná, Ing. Marián Bachňák – ENVEX a Slovenská banská komora.

Knihu v cene 550 SK/18,26 € si môžete objednať na adrese: Envex – Ing. Marián Bachňák, 048 01 Rožňava, Šafáriková 71, Tel.: 058/7331575, 058/7331575-Fax, alebo emailom envex@stonline.sk

Ponuka Envexu

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Dobšiná, banské mesto"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.