Budú môcť občania chodiť na rokovania komisií?

Rokovania mestských komisií, ktoré rozhodujú napríklad o prideľovaní mestských bytov či o stavebných projektoch, by mali byť verejné. Prístup verejnosti na zasadnutia má umožniť novela zákona o obecnom zriadení z dielne nezaradeného poslanca NR SR a člena Siete Martina Fedora.

„Návrh zákona posilňuje právo verejnosti na informácie tým, že bude mať zo zákona nárok na prístup na rokovania komisií,“ uvádza Fedor. Jeho novela počíta aj s tým, aby zostala zachovaná ochrana informácií chránených podľa osobitných predpisov.

Potreba ochrany takýchto informácií však podľa Fedora nemôže byť dôvodom na vylúčenie verejnosti, pokiaľ sú predmetom rokovania napríklad platy a odmeny funkcionárov obce, či nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce.

„Najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám,“ píše sa v novele.

„Predkladaný návrh zákona reaguje na trend otvárania sa samosprávy verejnosti,“ tvrdí Fedor. Poukázal, že v súčasnosti má verejnosť stále relatívne obmedzený priestor k informáciám o živote samosprávy.

„Značná časť agendy sa obvykle prerokúva v komisiách,“ upozornil. Zdá sa mu, že napriek spoločenskej objednávke nie sú zastupiteľstvá schopné alebo ochotné pustiť verejnosť na rokovania komisií.

Zdroj: TASR Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Budú môcť občania chodiť na rokovania komisií?"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.