Vydávanie Rožňavských listov bude lacnejšie a sporadickejšie. Aj o tom sa rozhodlo na stredajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (8.7.2009).
Za návrh uznesenia, podľa ktorého by sa po rokovaní s tlačiarňou Roven mala cena za jeden výtlačok Rožňavských listov znížiť z 0,25 na 0,22 centov, sa hlasovaním vyslovilo 12 poslancov, proti bol jeden a dvaja sa zdržali.
Súčasťou uznesenia je aj zníženie periodicity listov v druhom polroku 2009 – namiesto 6tich výtlačkov by sa v schránkach Rožňavčanov mali objaviť len 4 – ako aj prieskum verejnej mienky o potrebe a počte vydávaných čísel v roku 2010.
Pred samotným hlasovaním sa s komentárom do diskusie prihlásil nezávislý poslanec Ladislav Dávid, ktorý si položil otázku, „či sa vôbec ešte oplatí vydávať noviny dvojmesačne?“
„Má zmysel ešte vôbec vydávať noviny? Vydávajme ich vtedy, ak budeme vedieť dávať do nich aktuálne správy každý mesiac. Noviny sú dobré vtedy, ak sú aktuálne. Načo budeme vydávať dvojmesačné noviny? (..) Alebo noviny chceme, alebo ich nechceme – toto je u mňa základ.“
Znížiť periodicitu vydávania Rožňavských listov v druhom polroku 2009 navrhla Komisiou kultúry, vzdelávania, mládeže a športu, Finančná komisia ako aj Mestská rada.
O tom, či Rožňavské listy vychádzať majú alebo nie, sa – ako doplnil poslanec Arpád Laco (SMK) – vo veľkom debatovalo aj v Mestskej rade.
„Väčšina Mestskej rady sme ale boli za to, že aj noviny ako také majú svoje opodstatnenie a majú svoje miesto. Skôr sa tam jednalo o to, že ako často – bol aj návrh, že by vyšli len 3 výtlačky. Musíme si ale uvedomiť, že tieto naše noviny nemôžu v tej forme, v akej vychádzajú, poskytovať takú aktualitu, ako ostatné periodiká. Ja si osobne myslím, že tie noviny spĺňajú svoj cieľ a dovolím si tvrdiť, že sú na dobrej úrovni, dobré písané, že odzrkadľujú život v Rožňave. (…) Skôr išlo o to, čo si v rámci úsporných opatrení môžme alebo nemôžme dovoliť“
Naopak, poslanec Pavlík uchopil otázku vydávania Rožňavských listov za opačný koniec.
„Ja si myslím, že to nie je o tom, či noviny treba alebo nie. Ide skôr o to aké noviny – akú výpovednú hodnotu budú mať – a koľko na ne budeme mať. A to, koľko na ne budeme mať, sa zrejme ukáže až po predložení budúcoročného krízového rozpočtu. Preto sa mi rozhodovanie o tom teraz nezdá byť veľmi šťastné.“
S konkrétnym návrhom ako eventuálne znížiť náklady na vydávanie mestských novín vystúpila zo strany občanov aj Timea Bagačková, ktorá pochybovala o nutnosti vydávať noviny farebne, resp. vydávať ich vo forme printu.
„Pokiaľ už by mali tie noviny vychádzať, myslím si, že by úplne stačila čierno-biela verzia. Druhá vec – v dnešnej dobe internetu by možno nebolo od veci spýtať sa občanov, či by nechceli radšej dostávať noviny v elektronickej forme.“
Primátor Vladislav Laciak doplnil, že každé jedno vydanie Rožňavských listov v elektronickej forme prístupné už je a zdôrazňoval presnosť a možné náklady zamýšľaného prieskumu verejnej mienky. (Je dôležité) „Aby mal nejakú výpovednú hodnotu, aby bol pravdivý, štatisticky významný a aby nestál viac ako celé Rožňavské listy“
Schvaľovaním bodu 20. reagovali na stredajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (8.7.2009) poslanci na júnové uznesenie č.171/2009, ktorým uložili predsedovi Mestského úradu Ing. Jánovi Štefanovi znížiť ročné náklady na Rožňavské listy na 22 546 eur (800 026, 06 korún).
Bod č. 20: Úsporné opatrenia na zníženie nákladov na vydávanie Rožňavských listov
Súvisiace články:
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Chceme Rožňavské listy?"