Deň hasičov

Človek a oheň, obec, mesto a požiarna zbrojnica, požiarnici a svätý Florián – to sú spojenia, nad ktorými sa už po niekoľko generácii nikto ani nezamyslí.

Patria spolu, veď je to naozaj ťažké predstaviť si živé a rodinné spoločenstvo obyvateľov obce, mesta ktorému by chýbali obetavý a odvážni ľudia, ochotní zanechať akúkoľvek dôležitú prácu, alebo prerušiť odpočinok a spánok a bežať na pomoc, keď  alarmujúci hlas poľnice volá, že u niekoho horí.

Požiarna zbrojnica vždy dodávala na sebavedomí obce. Požiarnici majú svojho patróna – svätého Floriána. Ale ako sa dostali k svojmu vládnemu veliteľovi sv. Floriánovi, alebo ako sa dostal sv. Florián ku hasičom? Môžeme na to odpovedať jednou vetou, ale lepšie je urobiť malý exkurz do hrdinských čias prvých kresťanov.

Bolo to v roku 304, keď cisár Dioklecián vydal IV. nariadenie o prenasledovaní kresťanov. Bývalý dôstojník rímskej armády sa dozvedel, že miestodržiteľ v Lorchu v Hornom Rakúsku, kde žil, dal uväzniť 40 kresťanov. Sám sa im predstavil ako kresťan v domnení, že aspoň za čas zastaví honbu na ostatných kresťanov. Bol predvedený pred miestodržiteľa Akvilinia a sľubmi i hrozbami ho nútil vzdať sa viery. Florián však odvážne povedal:

„Ako vojak som ťa poslúchal a mienim poslúchať. Ale pokiaľ ide o Krista tam mi nerozkážeš. Najprv som Kristov a až potom cisárov.“ Nasledovalo bičovanie a kruté mučenie. Ani jedno ani druhé nedokázalo zlomiť jeho vieru a udusiť lásku k Ježišovi. Až vody rieky Enns, kam ho zhodili spolu s ťažkým kamením pohltili jeho zmučené telo. Potôčky krvi ako plamene prerážali krištáľovo čistú vodu, kým neodovzdal svoju dušu najvyššiemu Kráľovi. A pretože to bola voda, ktorá udusila jeho život a nie jeho lásku, ľud ho od počiatku vzýval ako ochrancu proti ohňu. Nezištná a riskantná služba pomoci ohrozeným ohňom predurčovala požiarnikov i spoločensky. Je to čestná funkcia.

Prvé dobrovoľné hasičské zbory sa začali zakladať na našom území v 60. rokoch 19. storočia. V prvej tridsiatke obcí so založenými hasičskými zbormi nachádzame aj mesto Dobšiná (1875).

Szilard Schranz, hlavý veliteľ Požiarneho zboru v Dobšinej vo svojich písomných pamätiach na založenie organizácie uvádza toto: „Prenesme sa v duchu toho pamätného roku 1875. K mestskému domu vidíme prúdiť mnoho ľudí z každého povolania. Má sa konať zakladajúce zhromaždenie dobšinského Dobrovoľného hasičského zboru. Trocha sa zastavme a zúčastnime na ňom ako tichí pozorovatelia. Nájdeme už pokope všetkých vodcov a nadšených stúpencov akcie. Založenie vytúženej organizácie sa stalo skutkom a do konca roku 1875 mala 135 členov.“

Pavol Burger

Foto: Dobsina.net

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Deň hasičov"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.