Václav Havel bol bez pochýb jednou z najvýznamnejších osobností pred, ale aj porevolučného boja proti komunistickému režimu. Jeho dielo ostáva v pamäti mnohých, ktorí v roku 1989 stáli na námestiach a spoločne tak vyjadrili postoj k vtedajšej vládnej garnitúre.
Revolučné dni sú už vyše dve desaťročia za nami, no odkaz, ktorý Václav Havel adresoval davom ľudí z tribún, pretrval až dodnes. Bol osobnosťou, symbolom slobody a bojovníkom za ľudské práva svetového formátu a ako bývalý prezident slobodného Československa si získal srdcia a priazeň širokej verejnosti.
Mnohí mu vyčítajú neskoršie osamostatnenie republík, no sám v nejednom rozhovore uviedol, že osobne bol zato, aby sa o tejto otázke vypísalo referendum. Nebol za politické rozhodnutia, avšak politická vôľa podľa jeho slov na vypísanie referenda nebola.
Jeho hlas navždy utíchol v nedeľu 18. decembra a oba národy, český a slovenský, sa s touto správou ponorili do smútku, melanchólie a spomienok na prvého slobodne zvoleného prezidenta Československa, ktorý zomrel vo veku 75 rokov na chalupe v Hrádečku pri Trutnove.
Mestský úrad v Dobšinej v súvislosti s touto smutnou správou informoval občanov, že ak chcú vyjadriť sústrasť, môžu tak urobiť pri úradnej tabuli, osadenej priamo na Námestí baníkov, na ktorej je jeho životopis a fotografia. Boli sme sa pozrieť na tomto mieste a už tam horelo zopár sviečok od ľudí, ktorí na prvého prezidenta nezabudli. Urobiť tak stále môžu v nasledujúcich dňoch. Na piatok je oznámený štátny smútok.
Foto: InfoDobsina.sk
Súvisiace články: Uctíme si pamiatku prezidenta Havla
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Havla si pripomínajú aj v Dobšinej"