Už niekoľko mesiacov je rožňavská Katedrála Nanebovzatia Panny Márie „dvojfarebná“ – časť historickej budovy v gotickom slohu má nový biely náter, no takmer jej polovica ostáva so starou žltou fasádou.
Na obnovu historických objektov poskytuje dotácie aj Ministerstvo kultúry SR v grantovom programe Obnovme si svoj dom.
Na opravu katedrály šlo v r. 2010 spomedzi schválených žiadostí (9 z 34) takmer najmenej, hoci je nesporne jedným z najvýznamnejších objektov v celom regióne.
“Každý rok musím vyvinúť iniciatívu, aby sme dostali aspoň niečo. Budeme pokračovať, mám tú snahu, ale záleží od financií. Na zháňanie peňazí som sám,” uviedol pre Inforoznava.sk v januári 2011 rožňavský dekan Rastislav Polák, ktorého Rímskokatolícka farnosť je správcom katedrály.
Po vyše roku sme sa ho opätovne spýtali na aktuálny stav. „Mám podané štyri projekty a pokračovanie závisí od nich, inak sa nepohneme,“ uviedol stručne.
Veľká noc 2012 – Veľký týždeň
Posledná, šiesta pôstna nedeľa, známa pod názvom Kvetná alebo Nedeľa utrpenia Pána, je prvým dňom Veľkého či Svätého týždňa. Pripomína veriacim rozhodnutie židovskej rady o Ježišovej smrti a kresťania na celom svete slávia triumfálny vstup Ježiša Krista do Jeruzalema pred jeho utrpením a smrťou. I keď mu zástupy pri príchode volali na slávu, už o niekoľko dní žiadali jeho ukrižovanie.
Pôvodný názov Kvetnej nedele je Palmarum, čiže nedeľa paliem, čo súvisí s tým, že keď zástupy vítali Ježiša v Jeruzaleme, hádzali mu pod nohy palmové ratolesti. Vo svete je zvykom na Kvetnú nedeľu posväcovať palmové listy, kvety a zelené ratolesti. V podmienkach Slovenska sa v katolíckych kostoloch zachováva tradícia posväcovania vŕbových ratolestí nazývaných bahniatka alebo maňušky. Tie sa potom spália na popolec, ktorý sa použije pri obradoch Popolcovej stredy v budúcom roku. Kňazi posväcujú aj bahniatka, ktoré si dnes do kostolov prinášajú veriaci a potom si ich doma zakladajú za obrazy, zapichujú do trámov, alebo dávajú do vázy. V minulosti ich na vidieku dávali aj do poľa či do maštale. Svätenie zelených ratolestí zaviedla cirkev v 7. storočí.
Obrady Kvetnej nedele sa skladajú z dvoch častí: zo spomienok na Pánov vstup do Jeruzalema a zo svätej omše zasvätenej pamiatke Kristovho utrpenia, počas ktorej sa prednášajú Pašie – časť evanjelia, ktoré opisuje Pánovo utrpenie a umučenie, od Poslednej večere až po jeho smrť na kríži.
V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na Kvetnú nedeľu požehnávajú ratolesti ráno počas utierne po čítaní Evanjelia. Vo Východnej cirkvi sa však nečítajú Pašie, ako je to v latinskej cirkvi (rímskokatolíckej).
V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa v dnešnú Kvetnú nedeľu konajú pašiové služby Božie, nie je však zvykom posväcovať ratolesti.
Väčšina kresťanov oslávi v tomto roku Veľkonočnú nedeľu 8. apríla. Pravoslávni veriaci, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom, budú mať tento sviatok o týždeň neskôr – 15. apríla.
Veľká noc 2012 v rožňavských katolíckych chrámoch – program svätých omší:
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Rožňava (v slovenskom jazyku):
5.4. štvrtok 10,00 hod (posvätenia olejov) 18,00 hod
6.4. piatok 15,00 hod
7.4. sobota 19,30 hod
8.4. nedeľa 7,00 hod. (maď), 10,00 hod, 18,00 hod
9.4. pondelok 7,00 hod. (maď), 10,00 hod., 18,00 hod.
Kostol sv. Anny (františkáni), Rožňava (v maďarskom jazyku):
5.4. štvrtok 18,00 hod.
6.4. piatok 15,00 hod.
7.4. sobota 19,30 hod.
8.4. nedeľa 11,00 hod.
9.4. pondelok 11,00 hod.
Kostol sv. Františka Xaverského, Rožňava (v slovenskom jazyku):
5.4. štvrtok
6.4. piatok
7.4. sobota
8.4. nedeľa 8,30 hod.
9.4. pondelok 8,30 hod.
Foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články:
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Katedrála ostáva zatiaľ dvojfarebná"